Миллий гвардиянинг малакали психолог ходимлари томонидан Хоразм вилояти мактабларида хизмат фаолиятини бошлаган инспектор-психологлар ҳамда мутахассис психологлар билан ўқув-амалий семинар ўтказилди
Хоразм вилоятидаги 537 та умумтаълим мактабларида хизмат фаолиятини бошлаган инспектор-психологлар билан “Умумтаълим мактабларида инспектор-психологлар томонидан психологик муҳитни яхшилашда вояга етмаган болаларни таълим олиши, руҳий-ижтимоий ривожланиши, хулқ оғишларига қарши иммунитетни шаклланиш жараёнларига янгича ёндашувни татбиқ этиш” мавзусида, шунингдек, мутахассис психологлар билан “Ўсмирларда хулқий оғишларни эрта диагностика қилишнинг замонавий усуллари” мавзусида ўқув-амалий семинар ўтказилди.
Мазкур амалий анжуманлар Урганч шаҳридаги Ёшлар маркази биносида ўтказилиб, унда Миллий гвардия Психологик таъминлаш марказининг малакали мутахассислари, Жамоат хавфсизлиги университети профессор-ўқитувчилари ҳамда Болалар психологияси маркази психологлари ўзларининг бой тажрибалари билан тадбир иштирокчиларига мавзуга оид турли хилдаги замонавий психологик амалиётларни тақдим этишди.
Хусусан, мактаб ўқувчиларида хулқий оғишларни эрта диагностика қилиш, оила-мактаб-психолог занжирини мустаҳкамлаш учун ота-оналар билан мулоқот ўрнатиш усулларини танлаш, ўқувчиларни эса ўқув мотивларини шакллантириш ва тўғри йўналтиришнинг психологик механизмларини қўллаш усуллари тушунтириб берилди.
Шунингдек, педагогик маҳоратни ошириш ҳамда таълим сифатини яхшилаш бўйича ўз устида ишлаш имкониятини кенгайтириш, мактаб ва оилада психологик муҳитни соғломлаштириш ҳамда айрим оилалардаги носоғлом муҳитни эрта аниқлаш борасида замонавий психологик усулларни қўллаш кўникмасини шакллантириш ва ёндашувларни тубдан ўзгартириш бўйича фикр-мулоҳазалар юритилди.
Бунда кўзланган мақсадга эришишда экспресс-диагностика учун проектив методикаларни қўллаш, психологик инструментлардан самарали фойдаланиш, психологик портрет яратиш, якка тартибдаги суҳбат ва кузатишлар орқали ўсмирлар ўртасида содир этилиши мумкин бўлган ҳуқуқбузарликни олдини олиш ҳамда курашувчанлик иммунитетини шакллантириш масалаларига алоҳида аҳамият қаратилди.
Амалий анжуман шўбаларга бўлинган ҳолда психолог мутахассислар учун хулқ-атвор муносабатларини тушуниш, ижтимоий мослашиш ва хатти-ҳаракатларга жавоб беришда интеллект хусусиятларини баҳолаш хулқий оғишларини коррекция қилиш бўйича маҳорат дарслари ташкил этилди ва зарур амалий тушунчалар берилди.
Ўтказилган тадбир давомида иштирокчилар келгусидаги хизмат фаолиятида керак бўладиган назарий ҳамда амалий тажрибаларга эга бўлдилар.

Квалифицированные психологи Национальной гвардии организовали учебно-практический семинар для специалистов и инспекторов-психологов, приступивших к своим обязанностям в школах Хорезмской области
Организованы учебно-практические семинары на темы «Внедрение инспекторами-психологами в общеобразовательных школах нового подхода к процессам обучения, психосоциального развития несовершеннолетних, формирования иммунитета к поведенческим отклонениям с целью улучшения психологической среды» с участием инспекторов-психологов и «Современные методы ранней диагностики нарушений поведения у подростков» с участием психологов-специалистов, приступивших к своим обязанностям в 537 общеобразовательных школах Хорезмской области.
Мероприятия прошли в Молодёжном центре города Ургенча. В ходе семинаров квалифицированные специалисты Центра психологической поддержки Национальной гвардии, профессора и преподаватели Университета общественной безопасности и психологи Центра детской психологии поделились богатым опытом и рассказали участникам мероприятия о современных психологических практиках в данных направлениях.
В частности, разъяснены методы ранней диагностики поведенческих отклонений у школьников, установления общения с родителями для укрепления цепочки семья – школа – психолог, а также применения психологических механизмов в формировании мотивации к учебе.
Кроме того, отмечена возможность использования современных психологических методов и изменения подходов совершенствования педагогического мастерства, повышения качества образования, улучшения психологической среды в школе и семье, а также раннего выявления нездоровой среды в некоторых семьях.
Особое внимание в ходе семинаров уделено методам экспресс-диагностики, эффективному использованию психологических инструментов, созданию психологического портрета, профилактике возможных правонарушений среди подростков посредством индивидуальных бесед и наблюдений, формированию иммунитета против воздействия различных факторов.
Практическая конференция прошла в несколько этапов, в рамках которых для психологов были организованы мастер-классы с целью закрепления их знаний и навыков укрепления взаимосвязи с учениками, их социальной адаптации, оценки интеллекта и поведения, коррекции поведенческих отклонений.
Участники получили теоретический и практический опыт, который, несомненно, пригодится в их дальнейшей деятельности.