Миллий гвардиянинг малакали психолог ходимлари томонидан Хоразм вилояти мактабларида хизмат фаолиятини бошлаган инспектор-психологлар ҳамда мутахассис психологлар билан ўқув-амалий семинар ўтказилди
Хоразм вилоятидаги 537 та умумтаълим мактабларида хизмат фаолиятини бошлаган инспектор-психологлар билан “Умумтаълим мактабларида инспектор-психологлар томонидан психологик муҳитни яхшилашда вояга етмаган болаларни таълим олиши, руҳий-ижтимоий ривожланиши, хулқ оғишларига қарши иммунитетни шаклланиш жараёнларига янгича ёндашувни татбиқ этиш” мавзусида, шунингдек, мутахассис психологлар билан “Ўсмирларда хулқий оғишларни эрта диагностика қилишнинг замонавий усуллари” мавзусида ўқув-амалий семинар ўтказилди.
Мазкур амалий анжуманлар Урганч шаҳридаги Ёшлар маркази биносида ўтказилиб, унда Миллий гвардия Психологик таъминлаш марказининг малакали мутахассислари, Жамоат хавфсизлиги университети профессор-ўқитувчилари ҳамда Болалар психологияси маркази психологлари ўзларининг бой тажрибалари билан тадбир иштирокчиларига мавзуга оид турли хилдаги замонавий психологик амалиётларни тақдим этишди.
Хусусан, мактаб ўқувчиларида хулқий оғишларни эрта диагностика қилиш, оила-мактаб-психолог занжирини мустаҳкамлаш учун ота-оналар билан мулоқот ўрнатиш усулларини танлаш, ўқувчиларни эса ўқув мотивларини шакллантириш ва тўғри йўналтиришнинг психологик механизмларини қўллаш усуллари тушунтириб берилди.
Шунингдек, педагогик маҳоратни ошириш ҳамда таълим сифатини яхшилаш бўйича ўз устида ишлаш имкониятини кенгайтириш, мактаб ва оилада психологик муҳитни соғломлаштириш ҳамда айрим оилалардаги носоғлом муҳитни эрта аниқлаш борасида замонавий психологик усулларни қўллаш кўникмасини шакллантириш ва ёндашувларни тубдан ўзгартириш бўйича фикр-мулоҳазалар юритилди.
Бунда кўзланган мақсадга эришишда экспресс-диагностика учун проектив методикаларни қўллаш, психологик инструментлардан самарали фойдаланиш, психологик портрет яратиш, якка тартибдаги суҳбат ва кузатишлар орқали ўсмирлар ўртасида содир этилиши мумкин бўлган ҳуқуқбузарликни олдини олиш ҳамда курашувчанлик иммунитетини шакллантириш масалаларига алоҳида аҳамият қаратилди.
Амалий анжуман шўбаларга бўлинган ҳолда психолог мутахассислар учун хулқ-атвор муносабатларини тушуниш, ижтимоий мослашиш ва хатти-ҳаракатларга жавоб беришда интеллект хусусиятларини баҳолаш хулқий оғишларини коррекция қилиш бўйича маҳорат дарслари ташкил этилди ва зарур амалий тушунчалар берилди.
Ўтказилган тадбир давомида иштирокчилар келгусидаги хизмат фаолиятида керак бўладиган назарий ҳамда амалий тажрибаларга эга бўлдилар.

Qualified psychologists of the National Guard organized a training and practical seminar for specialists and psychological inspectors who took up their duties in schools of Khorezm region
Educational and practical seminars were organized on the topics "The introduction by psychological inspectors in secondary schools of a new approach to learning processes, the psychosocial development of minors, the formation of immunity to behavioral deviations in order to improve the psychological environment" with the participation of psychological inspectors and "Modern methods of early diagnosis of behavioral disorders in adolescents" with the participation of specialist psychologists who have begun to to his duties in 537 secondary schools of Khorezm region.
The events were held in the Youth Center of Urgench city. During the seminars, qualified specialists of the National Guard Psychological Support Center, professors and teachers of the University of Public Safety and psychologists of the Center for Child Psychology shared their rich experience and told the participants of the event about modern psychological practices in these areas.
In particular, the methods of early diagnosis of behavioral deviations in schoolchildren, establishing communication with parents to strengthen the family– school–psychologist chain, as well as the use of psychological mechanisms in the formation of motivation to study are explained.
In addition, the possibility of using modern psychological methods and changing approaches to improving pedagogical skills, improving the quality of education, improving the psychological environment in school and family, as well as early detection of an unhealthy environment in some families was noted.
During the seminars, special attention was paid to the methods of rapid diagnosis, the effective use of psychological tools, the creation of a psychological portrait, the prevention of possible offenses among adolescents through individual conversations and observations, the formation of immunity against the effects of various factors.
The practical conference was held in several stages, within which master classes were organized for psychologists in order to consolidate their knowledge and skills, strengthen their relationship with students, their social adaptation, assess intelligence and behavior, and correct behavioral deviations.
The participants gained theoretical and practical experience, which will undoubtedly be useful in their future activities.