Ишга қабул қилиш тўғрисида
- Ҳарбийлаштирилган қўриқлаш ва қоровуллик бўлинмаларига Ўзбекистон Республикасининг муддатли ҳарбий хизматни ёки сафарбарлик чақирув захирасида хизматни ўтаган, жисмонан соғлом (белгиланган жисмоний тайёргарлик нормативларни топширган ҳолда), соғлиги ҳолати юклатилаётган хизматни бажаришга тўлиқ жавоб берадиган фуқаролар олинади (бошқарув, хизмат кўрсатувчи ва техник ходимлар бундан мустасно).
Ҳарбийлаштирилган қўриқлаш бўлинмаларига бўйи 178 смдан кам бўлмаган эркаклар ва 170 смдан кам бўлмаган аёллар қабул қилинади.
Хизматга танлов асосида, ихтиёрий тартибда ёши ўн саккиздан кичик
ва йигирма бешдан катта бўлмаган, тегишли маълумотга эга, шахсий ва ишчанлик сифатлари, соғлиғининг ҳолати ва жисмоний тайёргарлиги бўйича ходимнинг хизмат мажбуриятларини бажаришга қодир бўлган Ўзбекистон Республикаси фуқаролари қабул қилинади. - Қуйидаги шахсларнинг:
- доимий яшаш жойига эга бўлмаган;
- уларга нисбатан жиноий иш қўзғатилган;
- қасддан жиноят содир этган жинояти учун тугалланмаган ёки олиб ташланмаган судланганлиги бўлган;
- жиноий жазони ўтаётган;
- мулкка тажовуз қиладиган ҳуқуқбузарлик учун маъмурий жавобгарликка тортилган, шунингдек, жамоат тартибига ёки бошқарувнинг белгиланган тартибига тажовуз қилган ҳуқуқбузарликни содир этганлиги учун бир йил мобайнида такроран маъмурий жавобгарликка тортилган;
- руҳий касалликларга, гиёҳвандликка, токсикоманияга, алкоголизмга чалинган бемор сифатида диспансер ҳисобида турган, шунингдек, соғлиғининг ҳолати тўғрисида тегишли тиббий хулоса тақдим этмаган;
- суд томонидан муомалага лаёқатсиз деб топилган ёки муомала лаёқати чекланган;
умумий ўрта маълумотга эга бўлмаган шахсларнинг идоравий ҳарбийлаштирилган қўриқлаш ва қоровуллик бўлинмаларига ишга қабул қилинишига йўл қўйилмайди. - Ҳарбийлаштирилган қўриқлаш ва қоровуллик бўлинмаларига ходимларни ишга қабул қилишни расмийлаштириш қўриқлаш бошқармаларининг кадрлар билан ишлаш бўлимлари томонидан, номзодларни расмийлаштириш тартиб-қоидаларига асосан амалга оширилади.
- Хизматга (кейинги ўринларда – номзод) шахс Қўриқлаш бошқармасига қуйидаги ҳужжатларни тақдим этади:
- хизматга қабул қилиш тўғрисида ариза;
- паспорт нусхаси (аслини кўрсатган ҳолда);
- туғилганлик ҳақида гувоҳномаси нусхаси (аслини кўрсатган ҳолда);
- ФҲДЁ органларидан маълумотнома (туғилганлик ҳақида гувоҳномага ўзгартириш, тузатиш ва қўшимчалар киритилган ёки алмаштирилган ҳолларда);
- қариндошларининг (ота-она, эр-хотин, фарзандлар, ака-укалар, опа-сингиллар, шунингдек эр-хотинларнинг ота-оналари, ака-укалари, опа-сингиллари) паспорт нусхалари, никоҳ қайд этилганлиги ёки бекор қилинганлиги, ногиронлик (агар мавжуд бўлса), қариндошларининг ўлими ҳақидаги гувоҳномалари нусхалари (асли кўрсатилган ҳолда);
- 3 х 4 см ўлчамдаги олтита рангли фотосурат (бош кийимсиз), шунингдек 9 х 12 см ўлчамдаги иккита фотосурат (бош кийимсиз);
- номзоднинг таржимаи ҳоли;
- анкета-маълумотнома;
- ўқиш, иш (агар ўқиётган ёки ишлаётган бўлса) ва яшаш жойидан тавсифнома ҳамда маълумотнома (оила аъзолари кўрсатилган ҳолда);
- ўрта, ўрта махсус, касб-ҳунар ёки олий маълумотни тасдиқловчи ҳужжатлар нусхалари (асли кўрсатилган ҳолда);
- асли кўрсатилган ҳолда ҳарбий гувоҳнома нусхаси;
- асли кўрсатилган ҳолда меҳнат дафтарчасининг нусхаси (агарда мавжуд бўлса).
- Хизмат ўташ хусусиятидан келиб чиқиб, шунингдек айрим ҳужжатларга аниқлик киритиш мақсадида номзоддан ёки тегишли муассасадан қўшимча ҳужжат ёхуд маълумотлар талаб қилиб олиниши мумкин.
Ўзбекистон Республикаси Миллий гвардия Қўриқлаш хизмати ҳарбийлаштирилган қўриқлаш ва қоровуллик бўлинмаларидаги ишга қабул қилинган ишчи-хизматчиларга белгиланган шаклдаги хизмат гувоҳномаси расмийлаштириб берилади. - Ҳарбийлаштирилган қўриқлаш ва қоровуллик бўлинмаларида ходимлар билан меҳнат шартномалари тузиш, уларни бўшатиш амалдаги меҳнат қонунчилиги талабларига мувофиқ амалга оширилади.
- Ҳарбийлаштирилган қўриқлаш бўлинмаси ходимлари белгиланган дастур ва режа тақсимотига мувофиқ, Ўзбекистон Республикаси Миллий гвардия ходимларини бошланғич тайёрлаш ва малакасини ошириш марказларида бир ойлик бошланғич тайёргарлик курсларидан ўтадилар.
- Ҳарбийлаштирилган қўриқлаш ва қоровуллик бўлинмалари ходимлари учун хизмат ва жанговар, ижтимоий-ҳуқуқий, маънавий-психологик ҳамда жисмоний тайёргарлик вақти ҳисобга олинган ҳолда иш вақтини жамлаб ҳисобга олиш белгиланади.
———————————————————————————
Қўриқлаш бошқармаларининг сафдорлик лавозимига ишга қабул қилиш тартиби
- Хизматга 178 сантиметрдан паст бўлмаган эркаклар ва 170 сантиметрдан паст бўлмаган аёллар қабул қилинади.
- Хизматга ихтиёрий равишда ёши ўн саккиздан кичик ва ўттиздан катта бўлмаган, шу жумладан ўттиз ёшда бўлган Қўриқлаш бош бошқармасининг ҳарбийлаштирилган соқчилик бўлинмаларининг тегишли касбий тайёргарликка эга, тайёргарлик машғулотлари ва танлов босқичларидан ўтган ишчи ва хизматчилари орасидан (бундан тор доирадаги мутахассисликка эга бўлган номзодлар мустасно) танлаб олиш орқали Ўзбекистон Республикаси фуқаролари қабул қилинади.
Эркаклар Миллий гвардия қўриқлаш хизматига киргунига қадар Ўзбекистон Республикаси Қуролли Кучларидаги муддатли ҳарбий хизматни ёки сафарбарлик чақируви резервидаги ҳарбий хизматни ўташи ёхуд олий ўқув юртларида ҳарбий тайёргарликдан ўтиши керак. - Хизматга (кейинги ўринларда – номзод) шахс Қўриқлаш бошқармасига қуйидаги ҳужжатларни тақдим этади:
Хизмат ўташ хусусиятидан келиб чиқиб, шунингдек айрим ҳужжатларга аниқлик киритиш мақсадида номзоддан ёки тегишли муассасадан қўшимча ҳужжат ёхуд маълумотлар талаб қилиб олиниши мумкин. - Хизматга қабул қилиш номзоднинг доимий жойи бўйича қўриқлаш бошқармаси томонидан дастлабки ва якуний танловлар асосида амалга оширилади.
Танловлар номзоднинг хоҳишига кўра давлат, қорақалпоқ ёки рус тилларида ўтказилади. - Дастлабки танлов тадбирлари қуйидагиларни ўз ичига олади:
-дастлабки суҳбат;
-психологик тест;
-умумжисмоний тайёргарлик даражасини баҳолаш.
Дастлабки танлов тадбирлари уларнинг турларидан келиб чиқиб, тегишли мутахассислар томонидан ўтказилади.
Дастлабки танловлардан муваффақиятли ўтган номзодларнинг шахсий ҳужжатлар йиғма жилдларини расмийлаштириш Миллий гвардия қўриқлаш хизматининг кадрлар бўлинмалари томонидан амалга оширилади. Номзоднинг тегишли ҳужжатларини тўлиқ расмийлаштирилганидан сўнг, унга хизматга яроқлилик даражасини аниқлаш мақсадида ҳарбий-тиббий комиссиясига йўлланма берилади. Белгиланган тартибда муомалага лаёқатсиз ёки муомала лаёқати чекланган деб топилган, Миллий гвардия қўриқлаш хизматда иш фаолиятини ўташга тўсқинлик қиладиган касаллиги ёки жисмоний нуқсонлари бўлган, бошқа давлат органларидан салбий сабабларга кўра бўшатилган, шунингдек, содир этган жинояти учун муқаддам судланган (қўлланилган жазо туридан, судланганлик ҳолати тугалланган ёки олиб ташланган ва амнистия акти қўлланилгандан қатъи назар) фуқаролар хизматга қабул қилиниши мумкин эмас.Хизмат ўташга тўсқинлик қилувчи касалликлар ва жисмоний нуқсонлар рўйхати Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси томонидан белгиланади. Хизматга кирувчи номзодларга хизмат сири ҳисобланувчи Ўзбекистон Республикаси Миллий гвардия қўмондони томонидан белгиланадиган ҳамда ошкор этилиши ман этиладиган махсус талаблар ҳам ўрнатилади. Номзоднинг шахсий ҳужжатлар йиғма жилдларини расмийлаштириш давомида хизматга қабул қилинишига тўсқинлик қилувчи маълумотлар (хизматга қабул қилиш учун умумий ва махсус талабларга мос келмаслик) аниқланган тақдирда, уни шахсий ҳужжатлар йиғма жилдларини расмийлаштириш тўхтатилиб, хизматга қабул қилиш мақсадга мувофиқ эмаслиги тўғрисида ваколатли раҳбар томонидан қарор қабул қилинади, бу ҳақда номзодга хабар берилади. Шахсий ҳужжатлар йиғма жилди тўлиқ расмийлаштирилиб, ҳарбий-тиббий комиссия томонидан хизматга яроқли деб топилган тақдирдагина, номзод якуний танловга қўйилади. - Якуний танлов номзод билан якка тартибдаги суҳбат шаклида ўтказилиб, суҳбат давомида унинг ақлий салоҳияти, хизмат ўташга руҳан тайёрлиги, киришимлилиги, шунингдек ходим учун зарур бўлган бошқа маънавий-ахлоқий ва касбий жиҳатдан муҳим хислатлар баҳоланади. Якуний суҳбат натижалари кўра номзоднинг хизматга касбий жиҳатдан яроқлилиги тўғрисида хулоса чиқарилади.
- Танловда иштирок этадиган номзодларнинг сони чекланмайди. Якуний танловда, қоида тариқасида, бир лавозимга камида иккита номзод иштирок этиши лозим. Хизматга, мавжуд бўш лавозимларни ҳисобга олган ҳолда якуний танлов натижаларига кўра якка тартибдаги суҳбатдан муваффақиятли ўтган номзодлар қабул қилинади.
- Дастлабки танлов синовларининг биридан ёки якка тартибдаги якуний суҳбатдан ўта олмаган номзод, мазкур синовларни дастлабки танлов бошланган кундан бошлаб ўн икки ой ичида такроран топшириши мумкин.

Порядок приема на работу в военизированные подразделения охраны
1. В военизированные и сторожевые подразделения охраны принимаются граждане, прошедшие срочную военную службу или военную службу в мобилизационном призывном резерве Республики Узбекистан, физически здоровые (с прохождением установленных нормативов физической подготовки), состояние здоровья которых позволяет выполнять возложенную на них службу (за исключением руководящего, обслуживающего и технического персонала). На службу в военизированные подразделения охраны принимаются мужчины ростом не ниже 178 сантиметров и женщины не ниже 170 сантиметров. На службу принимаются в добровольном порядке, на конкурсной основе граждане Республики Узбекистан не моложе восемнадцати и не старше двадцати пяти лет, имеющие соответствующее образование, способные по своим личным и деловым качествам, состоянию здоровья и физической подготовленности выполнять служебные обязанности сотрудника.
2. Не допускается набор следующих лиц в ведомственные военизированные подразделения безопасности и охраны:
- не имеющие постоянного места жительства;
- в отношении которых возбуждено уголовное дело;
- имеющие непогашенную или неснятую судимость за совершение умышленного преступления;
- отбывающие уголовное наказание;
- привлеченные к административной ответственности за правонарушения, посягающие на собственность, а также повторно в течение года за совершение правонарушений, посягающих на общественный порядок или установленный порядок управления;
- состоящие на диспансерном учете с психическими заболеваниями, наркоманией, токсикоманией и алкоголизмом, а также не представившие соответствующее медицинское заключение о состоянии здоровья;
- признанные судом недееспособными или ограниченно дееспособными;
- не имеющие общего среднего образования.
3. Регистрация приема на работу в военизированные подразделения безопасности и охраны осуществляется в отделе кадров управлений охраны в соответствии с порядком регистрации кандидатов.
4. Лицо, изъявившее желание поступить на службу (далее — кандидат), представляет в управление охраны следующие документы:
- заявление о приеме на службу;
- копия паспорта (с предъявлением оригинала);
- копия свидетельства о рождении (с предъявлением оригинала);
- справка из органов ЗАГС (в случаях внесения изменений, исправлений и дополнений в свидетельство о рождении или его обмене);
- копии паспортов родственников (родителей, супругов, детей, братьев, сестер, а также родителей, братьев, сестер супругов), свидетельств о заключении или расторжении брака, инвалидности (при наличии), смерти родственников (с предъявлением оригиналов);
- шесть цветных фотографий размером 3 х 4 см (без головного убора), а также две фотографии 9 х 12 см (без головного убора);
- автобиография кандидата;
- анкета-справка;
- характеристика и справка с места учебы, работы (если учится или работает) и жительства (с указанием состава семьи);
- копии документов, подтверждающих среднее, среднее специальное, профессиональное или высшее образование (с предъявлением оригиналов);
- копия военного удостоверения с предъявлением оригинала;
- копия трудовой книжки с предъявлением оригинала (при наличии).
Исходя из специфики прохождения службы, а также для внесения уточнений в отдельные документы от кандидата или соответствующих учреждений могут быть затребованы дополнительные документы либо сведения.
Новым сотрудникам военизированной службы безопасности и охраны Национальной гвардии Республики Узбекистан выдается служебное удостоверение установленной формы.
5. Заключение трудовых договоров с работниками военизированных служб безопасности и охраны, их увольнение осуществляется в соответствии с требованиями действующего трудового законодательства.
6. Сотрудники военизированной службы охраны проходят месячный курс начальной подготовки в центрах базовой подготовки и повышения квалификации личного состава Национальной гвардии Республики Узбекистан в соответствии с установленной программой и распределением планов.
7. Работники военизированных служб безопасности и охраны обязаны вести учет рабочего времени с учетом времени службы и боевой, социально-правовой, духовно-психологической и физической подготовки.
———————————————————————————
Порядок приема на работу в строевые подразделения охраны
1. На службу принимаются мужчины ростом не ниже 178 сантиметров и женщины не ниже 170 сантиметров.
2. На службу принимаются в добровольном порядке путем отбора граждане Республики Узбекистан не моложе восемнадцати и не старше тридцати лет включительно, граждане, имеющие соответствующую профессиональную подготовку военизированных подразделений главного управления охраны. Кандидаты отбираются из числа рабочих и служащих, прошедших этапы обучения и отбора (за исключением кандидатов со специализацией в узком круге). Мужчины до поступления на службу в Национальную гвардию, до назначения сотрудником Национальной гвардии должны отслужить срочную военную службу в Вооруженных Силах Республики Узбекистан или военную службу в мобилизационном призывном резерве либо пройти военную подготовку в высших образовательных учреждениях.
3. Лицо, изъявившее желание поступить на службу (далее — кандидат), представляет в управление охраны следующие документы:
4. Прием на службу осуществляется на конкурсной основе путем предварительных и итоговых отборов, которые проводятся управлением охраны по месту постоянной прописки кандидата. Конкурсы проводятся по желанию кандидата на государственном, каракалпакском или русском языках.
5. Мероприятия предварительного отбора включают:
- первичное собеседование;
- психологическое тестирование;
- оценка общефизической подготовленности.
Мероприятия предварительного отбора проводятся соответствующими специалистами исходя из их видов.
6. Оформление личных дел кандидатов, успешно прошедших предварительный отбор, осуществляется кадровыми подразделениями службы охраны национальной гвардии. В ходе сбора соответствующих документов кандидата ему одновременно выдается направление на военно-врачебную комиссию для определения степени годности к службе.
Не могут быть приняты на службу граждане, признанные в установленном порядке недееспособными или ограниченно дееспособными, имеющие заболевания или физические недостатки, препятствующие прохождению службы в службе охраны Национальной гвардии, уволенные из других государственных органов по отрицательным мотивам, а также граждане, ранее осужденные за совершение преступления (независимо от меры наказания, погашения или снятия судимости либо применения акта амнистии).
Кабинет Министров Республики Узбекистан устанавливает перечень заболеваний и физических недостатков, препятствующих прохождению службы.
К кандидатам, поступающим на службу, также предъявляются особые требования, установленные командующим Национальной гвардией Республики Узбекистан, которые являются служебной тайной, а также разглашение которых запрещено. Если при регистрации личных документов кандидата обнаруживаются сведения (несоответствие общим и специальным требованиям при приеме на работу), препятствующие его приему на службу, то регистрация папок его личных документов приостанавливается, и компетентный руководитель принимает решение о нецелесообразности его приема на службу и уведомляет кандидата об этом. Кандидаты будут выдвигаться на итоговый отбор при условии полной регистрации личных документов и подтверждении военно-врачебной комиссией годности к службе.
7. Итоговый отбор проводится в форме индивидуального собеседования с кандидатом, в ходе которого оцениваются его умственные способности, психологическая подготовка к службе, инициативность, а также другие моральные, этические и профессиональные качества, необходимые сотруднику. По результатам итогового собеседования делается вывод о профессиональной пригодности кандидата на должность.
8. Кандидаты, успешно прошедшие индивидуальное собеседование по результатам окончательного отбора с учетом имеющихся вакансий, будут приняты на службу.
9. Кандидат, не прошедший один из предварительных отборочных испытаний или итогового индивидуальное собеседование, может пересдать эти испытания в течение двенадцати месяцев с даты первоначального отбора.