1 декабрь – Бутунжаҳон ОИТСга қарши курашиш куни муносабати билан “Биз ОИТСга қаршимиз” шиори остида давра суҳбати ўтказилди
1 декабрь – Бутунжаҳон ОИТСга қарши курашиш куни муносабати билан Самарқанд шаҳар Қўриқлаш бўлимида “Биз ОИТСга қаршимиз” шиори остида учрашув ўтказилди. Қўриқлаш бўлими масъуллари ва шахсий таркиб иштирок этган давра суҳбатида сўз олганлар, бугун дунё аҳлини ташвишга солиб келаётган аср вабоси яъни, ОИТС касаллигини юқтириб олаётган шахсларнинг аксарияти спиртли ичимлик ва гиёҳвандлик ва носоғлом турмуш тарзи натижасида юқтириб олаётганлиги, инсон саломатлиги ва келажагига таҳдид солувчи салбий оқибатлар ҳар қандай инсон ҳаётининг издан чиқиб, тақдири аянчли бўлиши, турли касалликларга жумладан ОИТС касаллигига чалиниши ва ҳаётдан бевақт кўз юмиш каби қисматли оқибатларга олиб келиши тўғрисида маълумот берди.
Ҳақиқатдан ҳам бу каби салбий иллатлар, қанчадан-қанча оилаларни пароканда бўлиши, минглаб бегуноҳ гўдакларнинг азоб-уқубатда қолиши ва бир неча инсонларни бевақт ҳаётдан кўз юмишига олиб келмоқда. Вилоят ОИТСга қарши курашиш маркази мутахассислари тадбир давомида йиғилганларга ОИТС касаллигини юқтириб олмаслик учун нималарга эътибор қаратиш лозимлиги хусусида батафсил маълумот берди.
Дарҳақиқат, инсон ҳаётга бир маротаба келади, шундай экан ҳар бир шахс соғлом турмуш тарзига амал қилиб, оиласи ва жамият учун фойдали меҳнат билан банд бўлиб, салбий иллатлардан йироқ бўлса, шунда соғлом ва бахтли ҳаёт кечиради. Тўғри йўлни танлаш эса ҳар бир инсоннинг ўзига боғлиқ.

In connection with December 1 — World AIDS Day — a round table was held under the motto “We Are Against AIDS.”
A meeting dedicated to World AIDS Day was held at the Department of Protection of Samarkand city, under the motto “We Are Against AIDS.” Speakers at the round table, which included department employees and personnel, noted that the spread of HIV is often linked to high-risk behaviors such as drug use, unprotected sexual activity, and other unhealthy lifestyle choices. Such actions can lead to serious consequences for a person’s health and future, including HIV infection and the development of life-threatening diseases.
It was emphasized that these negative factors often result in the breakdown of families, the suffering of innocent children, and premature deaths. Specialists from the Regional AIDS Prevention Center provided detailed information on preventive measures and explained how to protect oneself from HIV.
Indeed, a person lives only once. If each individual follows a healthy lifestyle, avoids harmful habits, and works for the well-being of their family and society, they can ensure a healthier and happier life. The choice of the right path depends on each person.