“Қон топшир – ҳаёт инъом эт!” лойиҳаси доирасида “Мен донорман” хайрия акциялари ўтказиб келинмоқда
Республикада қон билан ишлаш хизмати муассасалари фаолиятини янада такомиллаштириш ва аҳоли орасида беғараз донорлик ҳаракатини ривожлантириш мақсадида корхона, ташкилот ва муассасаларда “Қон топшир – ҳаёт инъом эт!” лойиҳаси доирасида “Мен донорман” хайрия акцияси ўтказилиб келинмоқда. Навбатдаги акция Самарқанд шаҳар Қўриқлаш бўлимида ўтказилди.
Қўриқлаш бўлимига ташриф буюрган вилоят Қон қуйиш станцияси мутахассислари ходимларга қон топшириш жараёни қандай кечиши, донорга қўйиладиган талаблар ва уларнинг ҳуқуқлари, жараёнда санитария-гигиена қоидаларига амал қилиниши тўғрисида тушунчалар беришди. Қон топшириши инсон саломатлиги учун нечоғлик фойдали эканлиги, қолаверса, топширилган қон даволаниши қийин бўлган онкогематологик ва талассемия каби касалликларга чалинган беморлар ҳаётини сақлаб қолишда муҳим ўрин тутиши хусусида ҳам тўхтаб ўтди.
Шундан сўнг, Самарқанд шаҳар Қўриқлаш бўлимида хизмат вазифасини ўтаётган кўнгилли ходимлар ўз ихтиёри билан “Мен донорман” акциясида иштирок этиб, беғараз қон топширишди. Тадбир давомида вилоят Қон қуйиш станцияси мутахассислари “Мен донорман” акциясида фаол иштирок этиб, беғараз донорликни ривожлантиришга амалий ёрдам кўрсатиб келаётган бир гуруҳ ходимларга ташаккурнома ва эсдалик совғаларини топширди.

В рамках проекта «Сдай кровь — подари жизнь!» проводятся благотворительные акции «Я — донор»
В целях дальнейшего совершенствования деятельности учреждений службы крови в республике и развития безвозмездного донорского движения среди населения на предприятиях, в организациях и учреждениях проводится благотворительная акция «Я — донор» в рамках проекта «Сдай кровь — подари жизнь!». Очередная акция состоялась в отделе охраны города Самарканда.
Специалисты областной станции переливания крови, посетившие отдел охраны, провели информационную встречу с сотрудниками. Они рассказали о процессе сдачи крови, требованиях к донорам и их правах, а также о соблюдении санитарно-гигиенических правил. Специалисты также осветили пользу донорства для здоровья человека и подчеркнули важную роль донорской крови в спасении пациентов с трудноизлечимыми онкогематологическими заболеваниями и талассемией.
После информационной части сотрудники отдела охраны добровольно приняли участие в акции «Я — донор» и сдали кровь на безвозмездной основе. В завершение мероприятия специалисты областной станции переливания крови вручили благодарственные письма и памятные подарки сотрудникам, которые активно участвуют в донорском движении и оказывают практическую помощь в развитии безвозмездного донорства.