Маҳаллаларда тарғибот тадбирлари олиб борилмоқда
Ўзбекистон Республикаси Президентининг «2025 йилда республика маҳаллаларида хавфсиз муҳитни яратиш ва ҳуқуқбузарликларнинг барвақт олдини олиш тизими самарадорлигини янада ошириш бўйича чора-тадбирлар тўғрисида»ги Қарорининг ижросини таъминлаш борасида республикамизнинг барча ҳудудларида манзилли ишларни олиб борилмоқда.
Хусусан, куни кеча Миллий гвардия Сирдарё, Фарғона ва Сурхондарё вилоятлари "Қўриқлаш" бошқармалари масъул ходимлари томонидан ҳамкор ташкилотлар билан биргаликда жисмоний ва юридик шахсларнинг мол-мулклари ҳамда аҳоли хонадонларини хавфсизлигини таъминлаш, маҳаллаларда жиноятчилик ва ҳуқуқбузарликларнинг барвақт олдини олиш, жамоат тартибини сақлаш бўйича ишларни самарали ташкил этиш мақсадида тарғибот-ташвиқот тадбирлари ўтказилди.
Тадбирлар давомида маҳалла фаоллари билан учрашиб, Қўриқлаш патруллик хизматидан фойдаланиш, замонавий видеокузатув тизимларини ўрнатиш, масофавий қўриқлаш хизматларидан фойдаланиш, сигнализация тизимларини жорий этиш орқали нафақат жиноятчиликнинг олдини олиш, балки мулк муҳофазасини кучайтириш мумкинлиги таъкидланди. Тадбиркорларга қўриқлаш хизматлари орқали уларнинг савдо ва ишлаб чиқариш объектларини юқори даражада муҳофаза қилиш бўйича аниқ тавсиялар берилди.
Бундан ташқари, масъуллар ўтган давр мобайнида ҳудудларда содир этилган ўғирлик жинояти билан боғлиқ ҳолатлар ҳақида тўхталиб, олдини олиш чораларини кўриш, ҳушёрликни оширишда "Қўриқлаш" хизматининг мавжуд имкониятларидан фойдаланиш хавфсизлик ва хотиржамликнинг кафолати эканлиги тушунтирилди.
Тарғиботлар давомида қўриқлаш хизматидан фойдаланиш истагини билдирган фуқаролардан тегишли ҳужжатлар расмийлаштириб, қўриқловга олиш чоралари кўрилди. Хавфсиз ҳудуд ва мулкий турдаги жиноятлар профилактикаси доирасидаги тарғиботлар маҳаллалар кесимида давом этмоқда.

В махаллях проводятся информационно-разъяснительные мероприятия
Во всех регионах нашей республики ведется планомерная работа по обеспечению реализации Постановления Президента Республики Узбекистан «О мерах по созданию безопасной среды и дальнейшему повышению эффективности системы раннего предупреждения правонарушений в махаллях республики в 2025 году».
Так, например, на днях сотрудники Управлений «Охрана» Национальной гвардии Сырдарьинской, Ферганской и Сурхандарьинской областей совместно с партнерскими организациями организовали ряд мероприятий, нацеленных на обеспечение безопасности имущества физических и юридических лиц, надежной охраны домов граждан, профилактику правонарушений и преступлений в махаллях, поддержание общественного порядка и т.д.
В ходе мероприятий специалисты отметили, что регулярные встречи с активистами махаллей, использование услуг Охранно-патрульной службы, услуг дистанционной охраны, установка современных систем видеонаблюдения и внедрение сигнализаций помогут не только предотвратить правонарушения, но и повысить уровень защиты имущества. Наряду с этим предпринимателям были даны конкретные рекомендации по обеспечению высокого уровня охраны коммерческих и производственных объектов.
Кроме того, выступившие с речью рассказали о случаях краж, совершенных в регионах за прошедший период, и пояснили, что принятие превентивных мер и использование возможностей службы «Охрана» для повышения бдительности являются гарантиями безопасности и спокойствия.
В конце мероприятий были оформлены заявления граждан, желающих воспользоваться охранными услугами. Мероприятия по созданию безопасных зон и профилактике имущественных преступлений продолжаются.