Яккасарой ва Сергели туманлар ҳокимиятларида жиноятчиликни олдини олиш ва унга қарши курашиш бўйича ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар вакиллари ҳамда маҳалла фаоллари ҳамкорлигида тарғибот тадбирлари ташкил этилди
Унда Тошкент шаҳар Прокурори, Ҳарбий прокуратура, туманлар ҳокимлиги, Тошкент шаҳар "Қўриқлаш" бошқармаси ҳамда туман ИИО ФМБ масъуллари ва маҳалла фаоллари иштирок этишди. Кун тартибидаги асосий масала жиноятчиликка қарши курашиш ва Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил 12 декабрдаги ПҚ-4060 сонли “Жисмоний ва юридик шахслар мулкининг қўриқланишини таъминлаш самарадорлигини ошириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори ижросига қаратилди.
Йиғилишда сўз олганлар жиноят жиноят учун жавобгарлик ва уларни олдини олиш ҳамда ҳуқуқбузарликларни ўз вақтида аниқлаш чораларини кўриш масалалари ҳамда туманлардаги ҳар бир маҳаллаларда содир этилиши мумкин бўлган жиноятларни олдини олишга қаратилган тадбирларда маҳалла раислари ва маҳалла фаоллари иштирок этиб боришлари ва олиб борилаётган тарғибот бўйича маҳаллада истиқомат қилувчи ва тадбиркорлик фаолиятини юритувчи фуқаролар билан суҳбатларда фаол қатнашишлари тушунтириб ўтилди. Шундан сўнг Тошкент шаҳар "Қўриқлаш" бошқармаси томонидан жиноятчиликни олдини олишда замонавий қўриқлаш технологиялари билан иншоот ва фуқаролар хонадонларини жиҳозлаш ва техник қўриқловга олиш орқали фуқароларнинг мол-мулкларини жиноий тажовуздан ҳимоя қилиш жараёнлари билан таништирилди.

В Яккасарайском и Сергелийском районах столицы совместно с представителями правоохранительных органов и районными активистами организованы мероприятия по поддержанию правопорядка и борьбе с преступностью.
Участие в мероприятии приняли Ташкентский городской прокурор, ответственные Военной прокуратуры, районных хокимиятов, Управления «Охраны» города Ташкента, УКД ОВД и активисты махаллей. Основным вопросом повестки дня стали борьба с преступностью и обеспечение реализации постановления Президента Республики Узбекистан от 12 декабря 2018 года №ПП-4060 «О мерах по повышению эффективности обеспечения сохранности имущества физических и юридических лиц».
Выступившие с речью затронули вопросы ответственности за совершенные преступления, своевременного выявления и пресечения нарушений. Кроме того, подчеркнута важность регулярного проведения председателями и активистами махаллей бесед с гражданами и субъектами предпринимательства. В завершении мероприятий специалисты Управления «Охраны» города Ташкента проинформировали граждан о современных охранных средствах, рассказали об их роли и значении, процессе оснащения домов и других объектов подобными средствами для раннего пресечения нарушений законности и правопорядка.