Тошкент шаҳри Чилонзор туманида хавфсиз муҳитни яратиш бўйича “Пойтахт намунаси” лойиҳаси амалда
Бугунги кунда жамоат хавфсизлигини таъминлаш, фуқароларнинг тинч ва осойишта ҳаёт кечириши учун зарур шарт-шароитларни яратиш давлатимизнинг устувор йўналишларидан бири ҳисобланади. Шу мақсадда Тошкент шаҳрининг Чилонзор туманида хавфсиз муҳитни яратишга қаратилган “Пойтахт намунаси” лойиҳаси доирасида кенг кўламли ишлар амалга оширилмоқда.
Мазкур лойиҳа доирасида туман аҳолиси ўртасида замонавий қўриқлаш воситаларининг аҳамиятини тушунтириш, улардан самарали фойдаланиш бўйича тарғибот-профилактик тадбирлари тизимли равишда ташкил этилмоқда. Ушбу тадбирлар орқали фуқароларнинг хавфсизликка бўлган онги оширилиб, турли нохуш ҳолатларнинг олдини олишга қаратилган амалий кўникмалар шакллантирилмоқда.
Шунингдек, Чилонзор туманидаги кўп қаватли уйлар йўлакларига ташвиш тугмаларини ўрнатиш ишлари изчил давом эттирилмоқда. Мазкур тугмалар орқали фавқулодда ҳолатларда тезкор ҳаракатланувчи гуруҳ ходимларини зудлик билан чақириш имкони яратилиб, ҳуқуқбузарликлар ҳамда жиноятларнинг барвақт олдини олишга қаратилган. Бундан ташқари, фуқаролар хонадонига мобил ташвиш тугмалари ўрнатилиб, аҳолининг шахсий хавфсизлиги янада мустаҳкамланмоқда.
Амалга оширилаётган ушбу чора-тадбирлар пойтахтда хавфсиз муҳитни яратиш, жамоат тартибини сақлаш, аҳолини мулкий тажовузлардан ҳимоя қилишга хизмат қилмоқда. “Пойтахт намунаси” лойиҳаси доирасидаги ишлар келгусида ҳам изчил давом эттирилиб, Тошкент шаҳрини янада хавфсиз ва барқарор мегаполисга айлантиришга қаратилган.

В Чиланзарском районе города Ташкента реализуется проект «Образец столицы» по созданию безопасной среды
Сегодня обеспечение общественной безопасности и создание условий для мирной и спокойной жизни граждан – одно из приоритетных направлений государственной политики. В рамках проекта «Образец столицы», нацеленного на формирование безопасной среды в Чиланзарском районе Ташкента, ведётся масштабная работа.
В ходе реализации проекта на системной основе проводятся пропагандистско‑профилактические мероприятия. Их цель – разъяснить жителям района значение современных средств охраны и обучить их эффективному применению. Благодаря этим инициативам растёт осведомлённость граждан в вопросах безопасности и формируются практические навыки, помогающие предотвращать потенциально опасные ситуации.
Продолжается установка тревожных кнопок в подъездах многоквартирных домов Чиланзарского района. Такие кнопки позволяют мгновенно вызвать группы быстрого реагирования в чрезвычайных ситуациях – это помогает предупреждать правонарушения и преступления на ранних этапах. Кроме того, жителям предоставляются мобильные тревожные кнопки: это дополнительно укрепляет личную безопасность населения.
Реализуемые меры способствуют созданию безопасной среды в столице, поддержанию общественного порядка и защите граждан от имущественных посягательств. Работа в рамках проекта «Образец столицы» будет продолжена. Её главная цель – превратить Ташкент в более безопасный и устойчивый мегаполис.