РУҲИЙ БАРҚАРОРЛИКНИ МУСТАҲКАМЛАШ МАҚСАДИДА ТИЗИМЛИ ИШЛАР АМАЛГА ОШИРИЛМОҚДА
Сурхондарё вилояти “Қўриқлаш” бошқармасининг психолог мутахассислари томонидан доимий равишда шахсий таркиб билан психологик тренинг машғулотлари олиб борилиб, бунда ходимлар ва уларнинг оила аъзолари ўртасида соғлом, маънавий-руҳий муҳитни камол топтириш, хизмат фаолияти давомида юзага келадиган муаммоли вазиятларни ўз вақтида бартараф этиш каби масалаларга алоҳида эътибор қаратилмоқда.
Куни кеча Термиз туманида жойлашган “Марварид” дам олиш масканида Термиз тумани “Қўриқлаш” бўлими ходимлари иштирокида навбатдаги ана шундай учрашув ўтказилди.
Мулоқотда ходимларга ахлоқий-руҳий тайёргарлик даражасини ошириш, фуқаролар билан хушмуомалада бўлиш, шунингдек, ҳиссий зўриқиш, стресс ва тушкунлик ҳолатларининг олдини олиш, фавқулодда ҳамда экстремал вазиятларда тўғри қарор қабул қилиш қобилиятларини шакллантириш юзасидан тегишли тавсиялар берилди.
Салбий ҳолатларни олдини олиш, жамоада маънавий-руҳий муҳит барқарорлигини таъминлаш, муаммоли вазиятни англаш, бартараф этиш йўлини топиш, ҳаракатларга тўғри баҳо бериш каби муҳим маълумотлар берилди.
Доимий чарчоқ, ишончсизлик, тушкунлик каби салбий ҳолатларни енгиш, хотирани мустаҳкамлаш, жамоада соғлом турмуш тарзини қарор топтириш юзасидан турли амалий психологик тренинг машғулотлари олиб борилиб, ходимларнинг хизматга бўлган иштиёқи оширилди. Машғулотларда ҳар бир иштирокчи ўз характерларини таҳлил қилиб, келгуси фаолиятда зарур бўлган йўналишларни белгилаб олдилар.
Шунингдек, ҳар бир ходим билан индивидуал чуқурлаштирилган психодиагностик суҳбатлар ўтказилди. Айтиш керакки, бу каби учрашувлар жамоадаги муҳитни яхшилаш, ходимлар орасида ҳамжиҳатлик ва дўстликни мустаҳкамлаш, ишчанлик қобилиятини оширишга хизмат қилмоқда.

SYSTEMATIC WORK IS BEING CARRIED OUT TO STRENGTHEN PSYCHOLOGICAL STABILITY
Psychologists of the Directorate of "Protection" of Surkhandarya region regularly conducts psychological trainings for personnel, during which special attention is paid to the formation of a healthy, moral and spiritual environment among employees and their family members, as well as timely elimination of problematic situations arising in the course of official activity.
Another such meeting took place the other day with the participation of employees of the department of "Protection" of Termez district in the recreation center "Marvarid".
During the meeting, appropriate recommendations were given to improve the level of moral and spiritual training, politeness to citizens, as well as the prevention of emotional stress, stress and depression, the formation of the ability to make the right decisions in emergency and extreme situations.
Important information was provided on the prevention of negative situations, ensuring the stability of the moral and spiritual situation in the team, and the correct assessment of actions.
Various practical psychological trainings were also conducted to prevent fatigue, self-doubt, depression, as well as to strengthen memory, maintain a healthy lifestyle. During the training, each participant analyzed his character and determined the necessary directions for further activities.
In conclusion, individual in-depth psychodiagnostic interviews were conducted. It should be noted that such meetings serve to improve the atmosphere in the team, strengthen cohesion and friendship between employees, increase efficiency.