РУҲИЙ БАРҚАРОРЛИКНИ МУСТАҲКАМЛАШ МАҚСАДИДА ТИЗИМЛИ ИШЛАР АМАЛГА ОШИРИЛМОҚДА
Сурхондарё вилояти “Қўриқлаш” бошқармасининг психолог мутахассислари томонидан доимий равишда шахсий таркиб билан психологик тренинг машғулотлари олиб борилиб, бунда ходимлар ва уларнинг оила аъзолари ўртасида соғлом, маънавий-руҳий муҳитни камол топтириш, хизмат фаолияти давомида юзага келадиган муаммоли вазиятларни ўз вақтида бартараф этиш каби масалаларга алоҳида эътибор қаратилмоқда.
Куни кеча Термиз туманида жойлашган “Марварид” дам олиш масканида Термиз тумани “Қўриқлаш” бўлими ходимлари иштирокида навбатдаги ана шундай учрашув ўтказилди.
Мулоқотда ходимларга ахлоқий-руҳий тайёргарлик даражасини ошириш, фуқаролар билан хушмуомалада бўлиш, шунингдек, ҳиссий зўриқиш, стресс ва тушкунлик ҳолатларининг олдини олиш, фавқулодда ҳамда экстремал вазиятларда тўғри қарор қабул қилиш қобилиятларини шакллантириш юзасидан тегишли тавсиялар берилди.
Салбий ҳолатларни олдини олиш, жамоада маънавий-руҳий муҳит барқарорлигини таъминлаш, муаммоли вазиятни англаш, бартараф этиш йўлини топиш, ҳаракатларга тўғри баҳо бериш каби муҳим маълумотлар берилди.
Доимий чарчоқ, ишончсизлик, тушкунлик каби салбий ҳолатларни енгиш, хотирани мустаҳкамлаш, жамоада соғлом турмуш тарзини қарор топтириш юзасидан турли амалий психологик тренинг машғулотлари олиб борилиб, ходимларнинг хизматга бўлган иштиёқи оширилди. Машғулотларда ҳар бир иштирокчи ўз характерларини таҳлил қилиб, келгуси фаолиятда зарур бўлган йўналишларни белгилаб олдилар.
Шунингдек, ҳар бир ходим билан индивидуал чуқурлаштирилган психодиагностик суҳбатлар ўтказилди. Айтиш керакки, бу каби учрашувлар жамоадаги муҳитни яхшилаш, ходимлар орасида ҳамжиҳатлик ва дўстликни мустаҳкамлаш, ишчанлик қобилиятини оширишга хизмат қилмоқда.

ОСУЩЕСТВЛЯЕТСЯ СИСТЕМАТИЧЕСКАЯ РАБОТА ПО УКРЕПЛЕНИЮ ПСИХОЛОГИЧЕСКОЙ УСТОЙЧИВОСТИ
Психологи Управления «Охраны» Сурхандарьинской области регулярно проводят психологические тренинги для личного состава, в ходе которых особое внимание уделяется вопросам формирования здоровой, нравственно-духовной среды среди сотрудников и членов их семей, а также своевременного устранения проблемных ситуаций, возникающих в процессе служебной деятельности.
Очередная подобная встреча состоялась на днях с участием сотрудников отдела «Охраны» Термезского района в центре отдыха «Марварид».
В ходе заседания были даны соответствующие рекомендации по повышению уровня нравственно-духовной подготовки, вежливости к гражданам, а также профилактике эмоционального напряжения, стресса и депрессии, формированию умения принимать правильные решения в экстренных и экстремальных ситуациях.
Была предоставлена важная информация по предотвращению негативных ситуаций, обеспечению стабильности морально-духовной обстановки в коллективе, правильной оценке действий.
Также проведены различные практические психологические тренинги для профилактики усталости, неуверенности в себе, депрессии, а также для укрепления памяти, соблюдения здорового образа жизни. В ходе тренинга каждый участник проанализировал свой характер и определил необходимые направления в дальнейшей деятельности.
В завершение проведены индивидуальные глубинные психодиагностические интервью. Следует отметить, что такие встречи служат улучшению атмосферы в коллективе, укреплению сплоченности и дружбы между сотрудниками, повышению работоспособности.