Наманган вилояти Қўриқлаш бошқармаси маъмурий биносида махсус-тактик ўқув машқи ўтказилди
Наманган вилояти Қўриқлаш бошқармаси маъмурий биносида “Юзага келган техноген хусусиятли фавқулодда вазиятлар содир бўлганда объект раҳбарияти, фуқаро муҳофазаси тузилмаларини ва шаҳар ФВДқТ хизматларининг ҳамкорликдаги ҳаракатлари” мавзусида махсус-тактик ўқув машқи бўлиб ўтди.
Ўқув машқи фуқаро муҳофазаси тузилмаларини шай ҳолатга келтириш, фавқулодда вазиятларни бартараф этиш штаби фаолиятини ташкил этиш, фуқаро муҳофазаси тузилмаларини фавқулодда вазиятлар зонасига олиб кириш ва уларнинг бошқарувини ташкил этиш масалаларини шахсий таркиб билан амалий бажаришни ўрганиш мақсадида ўтказилди.
Шартли равишда содир бўлган зилзила натижасида ходимлар жароҳатланди ва электр энергияда узилиш содир бўлди. Қутқарув, тиббий ёрдам кўрсатиш звено сардорлари, фавқулодда вазиятларда шикастланган ходимларни хавфсиз жойга олиб чиқиб уларга зудлик билан биринчи тиббий ёрдам кўрсатилди, даволаш масканига жўнатилди ҳамда электр таъминоти ишга туширилди.
Наманган вилояти Қўриқлаш бошқармасида авария тиклаш ишлари фавқулодда вазиятлар содир бўлган жойлардан сув намуналарини ва ҳавонинг таркибни аниқлаш ҳамда санитар ишлов бериш тадбирлари амалда ташкил этилди.

Специальное тактическое учение в Управлении охраны Наманганской области
В Управлении охраны Наманганской области проведено специальное тактическое учение. Тема мероприятия — «Совместные действия руководства объекта, подразделений гражданской защиты и служб ГСЧС города при возникновении чрезвычайных ситуаций техногенного характера».
Основной целью учения стала практическая отработка действий личного состава по приведению в готовность формирований гражданской защиты, организации работы штаба по ликвидации чрезвычайных ситуаций, а также выводу формирований в зону ЧС и организации их управления.
По сценарию произошло условное землетрясение, в результате которого были «пострадавшие» сотрудники и отключение электроэнергии. Оперативные действия спасателей и медицинских работников позволили эффективно справиться с ситуацией. Капитаны звеньев спасения и оказания медицинской помощи оперативно вывезли пострадавших в безопасное место, где им была оказана срочная первая медицинская помощь. После этого пострадавших направили в лечебные учреждения, а также восстановили электроснабжение.
В ходе учения были проведены аварийно-восстановительные работы, осуществлён анализ проб воды и состава воздуха из зоны ЧС, а также выполнены мероприятия по санитарной обработке территории.
Учение показало высокую готовность личного состава к действиям в чрезвычайных ситуациях и эффективность взаимодействия всех задействованных служб.