Ходимлар ва уларнинг оила аъзоларини ижтимоий қўллаб-қувватлаш – диққат марказида
Бугунги кунда инсон капитали, айниқса, меҳнат жамоаларини ташкил этувчи ходимларнинг ижтимоий-иқтисодий фаровонлигини таъминлаш, уларга муносиб шароит яратиш, нафақат иш жойида, балки шахсий ҳаётидаги муаммоларини ҳал этишда кўмаклашиш муҳим вазифалардан бирига айланган.
Шу мақсадда Қўриқлаш Департаментининг ҳудудий бўлинмаларида фаолият олиб бораётган ходимлар ва уларнинг оила аъзоларини ижтимоий жиҳатдан қўллаб-қувватлаш, мавжуд муаммоларини ўрганиш ва ечим топиш борасида тизимли ишлар амалга оширилмоқда. Хусусан, ҳар бир ходимнинг яшаш шароити, соғлиги, оилавий аҳволи, фарзандларининг таълим олиш ҳолати ва бошқа омиллар бўйича мунтазам мониторинг олиб борилмоқда.
Аниқланган муаммоларга қараб, тегишли ёрдам чоралари кўрилмоқда. Жумладан, моддий қўллаб-қувватлаш, тиббий ёрдам кўрсатиш, болалар учун таълим ва дам олиш тадбирларини ташкил қилиш, психологик маслаҳатлар бериш каби ишларни қамраб олган махсус дастурлар амалиётга жорий қилинган.
Бундан ташқари, масъуллар томонидан тизимда фидокорона меҳнат қилиб, ўз хизмат вазифасини бажариш вақтида ҳалок бўлган ходимларнинг оила аъзоларининг ҳолидан хабар олиниб, Ватанимиз тинчлиги ва фаровонлиги йўлида хизмат қилган ходимларнинг фарзандларига, ота-оналарига жуда катта миннатдорчилик билдирилмоқда.
Шу билан бирга янги ўқув йили бошланиши муносабати билан тизимда хизмат қилаётган ва хизмат бурчини бажариш чоғида вафот этган бир гуруҳ ходимларнинг фарзандларига мактаб ўқув қуроллари топширилди.

Social support for employees and their families is in the spotlight
In modern conditions, taking care of human capital is becoming a priority area for the development of any organization. Special attention is paid to ensuring the socio-economic well-being of employees, creating decent working conditions and providing comprehensive support both in professional activities and in solving personal issues.
The Department of Protection carries out comprehensive work on social support for employees of territorial divisions and their families. The living conditions, health status, marital status of the personnel, as well as the academic performance of their children are regularly monitored.
Based on the data obtained, targeted support programs are being developed and implemented. These include providing financial assistance to employees in need, providing access to quality medical care, organizing educational, cultural and leisure activities for children, as well as psychological counseling.
Special attention is paid to the families of employees who died in the line of duty. Responsible persons regularly visit them, expressing gratitude for the selfless work of the deceased defenders of law and order.
On the eve of the new school year, the children of employees who died in the line of duty were given the necessary school supplies. This is a manifestation of concern for the future generation and recognition of the merits of their parents.