Ходимлар ва уларнинг оила аъзоларини ижтимоий қўллаб-қувватлаш – диққат марказида
Бугунги кунда инсон капитали, айниқса, меҳнат жамоаларини ташкил этувчи ходимларнинг ижтимоий-иқтисодий фаровонлигини таъминлаш, уларга муносиб шароит яратиш, нафақат иш жойида, балки шахсий ҳаётидаги муаммоларини ҳал этишда кўмаклашиш муҳим вазифалардан бирига айланган.
Шу мақсадда Қўриқлаш Департаментининг ҳудудий бўлинмаларида фаолият олиб бораётган ходимлар ва уларнинг оила аъзоларини ижтимоий жиҳатдан қўллаб-қувватлаш, мавжуд муаммоларини ўрганиш ва ечим топиш борасида тизимли ишлар амалга оширилмоқда. Хусусан, ҳар бир ходимнинг яшаш шароити, соғлиги, оилавий аҳволи, фарзандларининг таълим олиш ҳолати ва бошқа омиллар бўйича мунтазам мониторинг олиб борилмоқда.
Аниқланган муаммоларга қараб, тегишли ёрдам чоралари кўрилмоқда. Жумладан, моддий қўллаб-қувватлаш, тиббий ёрдам кўрсатиш, болалар учун таълим ва дам олиш тадбирларини ташкил қилиш, психологик маслаҳатлар бериш каби ишларни қамраб олган махсус дастурлар амалиётга жорий қилинган.
Бундан ташқари, масъуллар томонидан тизимда фидокорона меҳнат қилиб, ўз хизмат вазифасини бажариш вақтида ҳалок бўлган ходимларнинг оила аъзоларининг ҳолидан хабар олиниб, Ватанимиз тинчлиги ва фаровонлиги йўлида хизмат қилган ходимларнинг фарзандларига, ота-оналарига жуда катта миннатдорчилик билдирилмоқда.
Шу билан бирга янги ўқув йили бошланиши муносабати билан тизимда хизмат қилаётган ва хизмат бурчини бажариш чоғида вафот этган бир гуруҳ ходимларнинг фарзандларига мактаб ўқув қуроллари топширилди.

Социальная поддержка сотрудников и их семей — в центре внимания
В современных условиях забота о человеческом капитале становится приоритетным направлением развития любой организации. Особое внимание уделяется обеспечению социально-экономического благополучия сотрудников, созданию достойных условий труда и оказанию всесторонней поддержки как в профессиональной деятельности, так и в решении личных вопросов.
Департамент Охраны проводит комплексную работу по социальной поддержке сотрудников территориальных подразделений и их семей. Регулярно осуществляется мониторинг условий жизни, состояния здоровья, семейного положения личного состава, а также успеваемости их детей.
На основе полученных данных разрабатываются и реализуются целевые программы поддержки. Они включают оказание материальной помощи нуждающимся сотрудникам, обеспечение доступа к качественной медицинской помощи, организацию образовательных и культурно-досуговых мероприятий для детей, а также психологическое консультирование.
Отдельное внимание уделяется семьям сотрудников, погибших при исполнении служебного долга. Ответственные лица регулярно посещают их, выражая благодарность за самоотверженный труд погибших защитников правопорядка.
В преддверии нового учебного года детям сотрудников, погибших при исполнении служебного долга, были вручены необходимые школьные принадлежности. Это проявление заботы о будущем поколении и признание заслуг их родителей.