Ходимлар Сурхон тарихига оид маълумотларга эга бўлдилар
Сурхондарё вилоятида Миллий гвардия ходимлари учун турли маданий-маърифий ва спорт тадбирлари ўтказилиб келинмоқда. Жумладан, куни кеча тадбирлар доирасида Термиз шаҳар "Қўриқлаш" бўлими ходимлари “Термиз” давлат музей-қўриқхонасига ташриф буюриб, у ердаги ноёб экспонатлар билан яқиндан танишдилар.
Айтиш керакки, мазкур музей ҳудуд этномаданий анъаналари, археология бойликлари ва маданияти ҳақида кўплаб маълумотлар берувчи, ёшларимизни тарихимизга, миллий урф-одатларимизга ҳурмат руҳида тарбиялашга хизмат қилиб келаётган маскандир. Саёҳатга келган ходимларга музей мутахассислари томонидан Сурхон воҳасининг тарихи, асрлар давомида сақланиб қолган қадриятлари хусусида атрофлича маълумотлар берилди.
Ташкил этилган тадбирда ходимлар миллий тарихимизга оид билим ва тушунчаларга эга бўлдилар.
Бундан ташқари, Наманган вилояти "Қўриқлаш" бошқармаси ходимлари учун ҳам вилоят тарихи ва маданияти давлат музейига саёҳат уюштирилди.
Саёҳат давомида мустақиллигимизнинг қўлга киритилиши ва унинг тарихий аҳамияти ҳақида сўз юритиб, тарихда юртимизга уюштирилган босқинлар даври ҳақида сўзлаб, мустақиллигимизнинг қўлга киритилиши ҳақида гапириб ўтилди.

Employees learned a lot of new and interesting things from the history of the Surkhan oasis
Various cultural, educational and sports events are held in Surkhandarya region with the participation of National Guard personnel. A vivid example of this is an excursion to the "Termiz" State Museum-Reserve for employees of the department of "Protection" of Termez city.
It should be emphasized that this museum-reserve is a center that preserves the century-old history of ethnocultural traditions and culture of the region, archaeological treasures and much more. During the visit, the specialists told a lot of new and interesting things about the history of the Surkhan oasis, after which the staff were able to get a closer look at the unique exhibits. And this, in turn, serves as a basis for strengthening respect for the history of the native land and national traditions in the hearts of employees.
In addition, employees of the Directorate of "Protection" of Namangan region also visited the State Museum of History and Culture of the region.
During the trip, a discussion was held about the independence of our state and its historical significance. Experts stressed that over the past time, Uzbekistan, having hardened in the trials along the way and gained the necessary experience, has formed as a sovereign state with its own specific goals, course and position.