Минтақавий ўқув маркази тингловчиларини қонунчиликдаги янгиликлар билан таништириш ва мазмун-моҳиятини етказиш мақсадида семинар машғулоти ташкил этилди
Тошкент минтақавий ўқув маркази тингловчиларининг ҳуқуқий билим савиясини ошириш ҳамда 2025 йилнинг 18 августдаги “Ўзбекистон Республикаси Президентининг айрим қарорларига маҳаллаларда жиноятчиликнинг барвақт олдини олиш тизими натижадорлигини янада оширишга қаратилган ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида” Қарорининг мазмун-моҳиятини етказиш мақсадида семинар машғулоти ташкил этилди.
Мазкур тадбирда Ўзбекистон Республикаси ИИВ Малака ошириш институти Махсус-касбий фанлар кафедраси профессори, полковник З.Умаров ва кафедра доценти подполковник Ж.Кенжаевлар иштирок этишди. Сўзга чиққанлар ҳужжатнинг асосий қоидаларини батафсил таҳлил қилиб, янгиликлар ва уларнинг амалий аҳамиятига эътибор қаратдилар. Жиноятчиликнинг барвақт олдини олиш бўйича маҳалла тизимини такомиллаштириш ва белгиланган вазифаларни амалга ошириш механизмларига алоҳида эътибор қаратилди. Бундан ташқари, тингловчиларга ҳужжатнинг комплекс таҳлили тақдим этилди, мавжуд тизимни модернизация қилишнинг асосий йўналишлари ва ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари ходимлари олдида турган устувор вазифалар ёритилди.
Семинарнинг амалий қисми долзарб масалаларни интерфаол муҳокама қилишни ўз ичига олди, бунда ҳар бир иштирокчи ўзини қизиқтирган жиҳатларни батафсил тушуниш имкониятига эга бўлди.

Состоялось семинарское занятие, нацеленное на ознакомление слушателей регионального учебного центра с нововведениями в законодательстве
В Ташкентском региональном учебном центре состоялось семинарское занятие, нацеленное на повышение уровня правовых знаний слушателей и ознакомление с сутью и значением Постановления Президента Республики Узбекистан от 18 августа 2025 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые постановления Президента Республики Узбекистан, направленных на дальнейшее повышение эффективности системы раннего предупреждения преступности в махаллях».
В работе семинара приняли участие представители научно-педагогического состава Института повышения квалификации МВД Республики Узбекистан — профессор кафедры специально-профессиональных наук, полковник З. Умаров и доцент кафедры, подполковник Ж. Кенжаев.
Выступившие с речью детально разобрали ключевые положения документа, акцентировав внимание на нововведениях и их практической значимости. Особое внимание было уделено вопросам совершенствования системы раннего предупреждения преступности на уровне махаллей и механизмам реализации поставленных задач. Кроме того, представили слушателям комплексный анализ документа, осветили основные направления модернизации существующей системы и обозначили приоритетные задачи, стоящие перед сотрудниками правоохранительных органов.
Практическая часть семинара включала интерактивное обсуждение актуальных вопросов, где каждый участник получил возможность детально разобраться в интересующих аспектах. Слушатели активно участвовали в диалоге, задавая вопросы по различным аспектам применения новых норм.