“Коррупция – тараққиёт кушандаси” мавзусида семинар машғулоти ўтказилди
Тошкент минтақавий ўқув маркази шахсий таркиби ва тингловчилари ўртасида хизмат интизоми ва қонунчиликни мустаҳкамлаш, ҳуқуқий билим савияларини янада ошириш ҳамда Ҳуқуқбузарликлар профилактикаси куни муносабати билан Шайхонтоҳур туман прокуратураси масъул ходимлари иштирокида “Коррупция – тараққиёт кушандаси” мавзусида семинар машғулоти ўтказилди.
Семинар давомида маърузачилар томонидан, коррупция давлатнинг турли соҳаларига жумладан сиёсий, иқтисодий, ижтимоий, маданий жабҳаларида амалга оширилаётган ислоҳотларга ҳамда мамлакатнинг халқаро майдондаги имиджига салбий таъсир кўрсатиши, бу каби ҳолатларга нисбатан ҳар бир ходим муросасиз муносабатда бўлиши лозимлиги етказилди.
Шунингдек, бу каби ҳолатлардан ҳар бир ходим ўзига тегишли хулоса қилиши, ҳар қандай қонун бузилиши ҳолатига жазо муқаррар эканлиги, шу сабабли турли салбий ҳолатларга йўл қўймаслик, хизмат ва хизматидан ташқари вақтда бўлишдан қатъий назар хизмат интизоми ва қонунчиликка тўла риоя этиш, ноқонуний ишлар билан шуғулланмаслик, хизмат вазифасига масъулият билан ёндашиш, фуқаролар билан хушмуомалада бўлиш ва номуносиб хатти-ҳаракатларни содир этмаслик борасида тегишли тушунтириш ишлари олиб борилди.

Семинарское занятие на тему «Коррупция — враг развития»
В рамках Дня профилактики правонарушений и с целью укрепления служебной дисциплины, законности и повышения уровня правовых знаний среди личного состава и слушателей Ташкентского регионального учебного центра был проведён семинар на тему «Коррупция — враг развития». В мероприятии приняли участие ответственные сотрудники прокуратуры Шайхантахурского района.
В ходе семинара докладчики акцентировали внимание на том, что коррупция оказывает разрушительное влияние на все сферы государственной жизни — политическую, экономическую, социальную и культурную. Особое внимание было уделено негативному воздействию коррупции на международный имидж страны. Подчёркивалось, что каждый сотрудник должен проявлять принципиальность и бескомпромиссность в борьбе с этим явлением.
В рамках семинара была проведена детальная разъяснительная работа. Слушателям довели информацию о неотвратимости наказания за любые нарушения закона и о том, что каждый сотрудник обязан строго соблюдать служебную дисциплину как в рабочее, так и во внеслужебное время, полностью соответствовать требованиям законности, не заниматься незаконной деятельностью, добросовестно исполнять служебные обязанности, корректно вести себя при общении с гражданами и не допускать неподобающих действий.
Участники семинара получили чёткое представление о последствиях коррупционных правонарушений и важности соблюдения этических норм в профессиональной деятельности.