Ҳудудларда криминоген вазиятни таҳлил қилиш мақсадида ўрганишлар давом эттирилмоқда
Муқаддам хабар қилинганидек, Бош прокурорнинг биринчи ўринбосари Б.Валиев раҳбарлигидаги ишчи гуруҳи томонидан Президентнинг 03.01.2025 йилдаги ПҚ-1-сон қарори ижроси ҳамда ҳудудларда криминоген вазиятни таҳлил қилиш фаолияти амалий ёрдам кўрсатган ҳолда ўрганишлар Хоразм вилоятида давом эттирилмоқда.
Хусусан, Урганч шаҳрида мазкур Қарор ижросини таъминлаш бўйича тасдиқланган “йўл харита”ларида белгиланган вазифалардан келиб чиқиб амалга оширилаётган манзилли чора-тадбирларни самарадорлиги “Навбаҳор” маҳалласи мисолида ўрганилди.
Маҳаллада “намунали хавфсиз кўча” ва “намунали хавфсиз йўлак” тамойилига асосан жиноятчиликни барвақт олдини олиш, ҳуқуқбузарликларга қарши кескин курашиш, жамоат тартибини сақлаш, фуқаролар хавфсизлигини таъминлаш, маҳаллаларда хавфсиз муҳитни таъминлаш, жиноятлардан холи ҳудудга айлантириш мақсадида видеокузатув камералари ва ташвиш тугмалари ўрнатиш аҳволи ўрганилиб, бу борадаги ишларни жадаллаштириш “йўл харита”ларида белгиланган тадбирлар ижросини ўз муддатларида сифатли таъминлаш юзасидан топшириқлар берилди.

Work on the analysis of the criminal situation in the regions continues
As previously reported, a working group led by First Deputy Prosecutor General B. Valiyev continues to actively work in Khorezm region to analyze the criminal situation and monitor the implementation of Decree of the President of the Republic of Uzbekistan № PD-1 dated January 3, 2025.
In particular, using the example of the Navbahor Mahalla, the effectiveness of targeted measures implemented in Urgench city was studied, based on the tasks defined in the approved "roadmaps" to ensure the implementation of this resolution.
The main objectives of the events are focused on crime prevention, combating offenses and maintaining public order, ensuring the safety of citizens and creating a favorable environment in the mahallas, as well as transforming them into safe zones based on the principles of "Exemplary safe street" and "Exemplary safe entrance". The key area of work is the introduction of modern security systems, including the installation of video surveillance cameras and the installation of alarm buttons. Based on the results of the audit, specific instructions were issued aimed at speeding up the implementation of planned activities and ensuring their high-quality implementation on time.