Ҳудудларда криминоген вазиятни таҳлил қилиш мақсадида ўрганишлар давом эттирилмоқда
Муқаддам хабар қилинганидек, Бош прокурорнинг биринчи ўринбосари Б.Валиев раҳбарлигидаги ишчи гуруҳи томонидан Президентнинг 03.01.2025 йилдаги ПҚ-1-сон қарори ижроси ҳамда ҳудудларда криминоген вазиятни таҳлил қилиш фаолияти амалий ёрдам кўрсатган ҳолда ўрганишлар Хоразм вилоятида давом эттирилмоқда.
Хусусан, Урганч шаҳрида мазкур Қарор ижросини таъминлаш бўйича тасдиқланган “йўл харита”ларида белгиланган вазифалардан келиб чиқиб амалга оширилаётган манзилли чора-тадбирларни самарадорлиги “Навбаҳор” маҳалласи мисолида ўрганилди.
Маҳаллада “намунали хавфсиз кўча” ва “намунали хавфсиз йўлак” тамойилига асосан жиноятчиликни барвақт олдини олиш, ҳуқуқбузарликларга қарши кескин курашиш, жамоат тартибини сақлаш, фуқаролар хавфсизлигини таъминлаш, маҳаллаларда хавфсиз муҳитни таъминлаш, жиноятлардан холи ҳудудга айлантириш мақсадида видеокузатув камералари ва ташвиш тугмалари ўрнатиш аҳволи ўрганилиб, бу борадаги ишларни жадаллаштириш “йўл харита”ларида белгиланган тадбирлар ижросини ўз муддатларида сифатли таъминлаш юзасидан топшириқлар берилди.

Работа по анализу криминогенной обстановки в регионах продолжается
Как сообщалось ранее, в настоящее время в Хорезмской области рабочая группа под руководством первого заместителя Генерального прокурора Б. Валиева продолжает активную работу по анализу криминогенной ситуации, контролю исполнения постановления Президента Республики Узбекистан № ПП-1 от 3 января 2025 года.
В частности, на примере махалли Навбахор изучена эффективность реализуемых в городе Ургенче адресных мер, исходя из задач, определенных в утвержденных "дорожных картах" по обеспечению исполнения настоящего постановления.
Основные цели проводимых мероприятий сосредоточены на предотвращении преступлений, борьбе с правонарушениями и поддержании общественного порядка, обеспечении безопасности граждан и создании благоприятной среды в махаллях, а также трансформации их в безопасные зоны на основе принципов «Образцовая безопасная улица» и «Образцовый безопасный подъезд». Ключевым направлением работы является внедрение современных систем безопасности, включающих установку камер видеонаблюдения и монтаж тревожных кнопок. По результатам проведённой проверки были выданы конкретные поручения, направленные на ускорение реализации запланированных мероприятий и обеспечение их качественного выполнения в установленные сроки.
Работа группы продолжается в плановом порядке с постоянным контролем над достижением поставленных целей.