"Кибержиноятга курашиш долзарб мавзу" мавзусида вилоят бўйлаб тарғибот тадбирлари ўтказилмоқда
Бугунги кунда глобал ахборот майдонида кибермакон билан боғлиқ янгидан-янги таҳдидлар юзага келмоқда. Шу боис виртуал оламдаги ҳужумлардан ҳимояланиш масаласи дунё ҳамжамиятини жиддий ташвишга солмоқда. Куни кеча Қашқадарё вилояти ИИБ ТҚХ Ахборот технологиялари билан боғлиқ жиноятларга қарши курашиш бошқармаси ҳамда Қўриқлаш бошқармаси ҳамкорлигида "Кибержиноятга курашиш долзарб мавзу" мавзусида вилоят бўйлаб тарғибот тадбирлари ўтказилди.
Тадбирларда кибержиноятларга қарши курашишнинг замонавий тенденциялари, интернет тармоғи орқали содир этилаётган қонунбузарликларнинг олдини олиш, соҳанинг ҳуқуқий асосларини мустаҳкамлаш, ахборот технологияларидан фойдаланиб амалга оширилган жиноятларни криминалистик тадқиқ этиш, фош этиш ва тергов қилишнинг ўзига хос хусусиятлари, киберхавфсизликни таъминлашда давлат идоралари ва хусусий секторлар ҳамкорлигини мувофиқлаштириш борасида фикр-мулоҳазалар билдирилди.
Шунингдек хорижий давлатларнинг кибержиноятларга қарши курашиш соҳаси бўйича малакали мутахассисларини тажриба алмашишга жалб этиш, киберхавфсизликни таъминлашга қаратилган чора-тадбирлар самарадорлигини ошириш, келгусида ушбу турдаги жиноятларни фош этиш ва тергов қилиш бўйича алоҳида ихтисослик йўналиши ташкил этиб, малакали мутахассис кадрларни тайёрлаш юзасидан таклифлар ўртага ташланди.

Проводятся мероприятия под лозунгом «Борьба с киберпреступностью — актуальная тема»
Сегодня в глобальном информационном пространстве появляются всё новые и новые угрозы, связанные с киберпространством. Поэтому вопрос защиты от атак в виртуальном мире вызывает серьёзную озабоченность мирового сообщества. В связи с этим в сотрудничестве с Управлением по борьбе с преступлениями в сфере информационных технологий УВД Кашкадарьинской области и Управлением охраны было организовано мероприятие под лозунгом «Борьба с киберпреступностью — актуальная тема».
В ходе мероприятия обсуждались современные тенденции борьбы с киберпреступлениями, методы предотвращения правонарушений, совершаемых через интернет, укрепление правовых основ в этой сфере, особенности криминалистического расследования, раскрытия и расследования преступлений, совершённых с использованием информационных технологий, а также координация сотрудничества между государственными органами и частным сектором в области обеспечения кибербезопасности.
Кроме того, были выдвинуты предложения по привлечению квалифицированных специалистов из зарубежных стран для обмена опытом в сфере борьбы с киберпреступностью, повышению эффективности мер по обеспечению кибербезопасности, созданию в будущем отдельного специализированного направления по раскрытию и расследованию данного вида преступлений, а также подготовке квалифицированных специалистов.
Особое внимание было уделено необходимости совершенствования законодательной базы и разработки новых методик расследования киберпреступлений, что позволит более эффективно противостоять современным вызовам в сфере информационной безопасности.