"Қизил" тоифадаги маҳаллалар аҳолисининг муаммоларини бартараф қилиш борасида учрашув ва суҳбатлар ташкил этилмоқда
Фарғона вилояти Қўриқлаш бошқармаси бошлиғи полковник З.Тўйчиев томонидан Фарғона шаҳрининг Шакарқишлоқ мураккаб маҳалласида профилактика куни доирасида бир қатор учрашув ва суҳбатлар ташкил этилди.
Учрашувларда маҳалланинг ҳуқуқ-тартибот ҳолати, аҳоли фаровонлигини таъминлаш, жиноятчилик ва ҳуқуқбузарликларни олдини олишга қаратилган чора-тадбирлар муҳокама этилди. Жумладан, пробация бўлими ҳисобида турган, ахлоқ тузатиш ишлари ва озодликни чеклаш жазосини ўтаётган, шунингдек, жиноят содир этиш хавфи юқори бўлган шахслар билан алоҳида якка тартибда суҳбатлар ўтказилди. Уларда турли ҳуқуқий тушунчалар берилди, ҳаётда тўғри йўлни танлаш, қонунларга риоя қилиш, оила ва жамият олдидаги масъулиятни англаб етиш масалаларига урғу қаратилди.
Шу билан бирга, ижтимоий ҳимояга муҳтож, имконияти чекланган шахслар ва кам таъминланган оилалар билан ҳам мулоқот ўтказилди. Учрашувлар давомида уларнинг кундалик турмушида учраётган муаммолари ва эҳтиёжлари ўрганилиб, тегишли давлат ва жамоат ташкилотлари билан ҳамкорликда ҳал этиш юзасидан мутасаддиларга аниқ вазифалар юклатилди.
Маҳалла аҳолиси билан ўтказилган самимий мулоқотларда фуқароларнинг таклиф ва ташаббуслари ҳам тингланиб, уларни амалга ошириш бўйича зарур чоралар кўриш белгиланди.

Организуются встречи и беседы по решению проблем жителей махаллей «красной» категории
В рамках Дня профилактики начальник Управления охраны Ферганской области, полковник З.Туйчиев, провёл серию встреч и бесед с жителями махалли Шакаркишлок города Ферганы, относящейся к «красной» категории.
Основные темы обсуждений включали состояние правопорядка, меры по обеспечению благополучия населения, а также профилактику правонарушений и преступлений. Особое внимание было уделено индивидуальной работе с лицами, состоящими на учёте в отделе пробации, отбывающими наказание в виде исправительных работ и ограничения свободы, а также с гражданами, входящими в группу риска по совершению преступлений. В ходе встреч участникам были разъяснены правовые нормы, сделан акцент на важности соблюдения законов и личной ответственности перед обществом и семьёй.
Социальная поддержка стала ещё одним важным направлением работы. Были организованы диалоги с представителями социально незащищённых групп: людьми с ограниченными возможностями, малообеспеченными семьями и гражданами, нуждающимися в государственной поддержке. В ходе этих встреч были выявлены основные проблемы и потребности данных категорий граждан, после чего ответственным лицам были поставлены конкретные задачи по их решению при взаимодействии с государственными и общественными организациями.
Взаимодействие с населением проявилось в активном диалоге с жителями махалли. Были заслушаны их предложения и инициативы, на основе которых определены конкретные меры по их реализации. Такой подход позволил не только выявить существующие проблемы, но и наметить пути их эффективного решения.