ТЕМУРИЙЛАР ТАРИХИ ДАВЛАТ МУЗЕЙИГА САЁҲАТ ТАШКИЛ ЭТИЛДИ
Соҳибқирон Амир Темур таваллудининг 688 йиллиги муносабати билан Тошкент шаҳар "Қўриқлаш" бошқармаси масъул ходимлари томонидан Темурийлар тарихи давлат музейига саёҳат ташкил этилди.
Экскурсия давомида Тошкент шаҳар "Қўриқлаш" бошқармаси аёл ходималарига Амир Темур ва Темурийлар даврига оид қўлёзмалар, Улуғбекнинг астрономик асбоблари ва Темурийлар даврига оид бошқа кўплаб маданий қадриятлар намуналари таништирилди. Шунингдек, этнографик аҳамиятга эга бўлган буюмлар, қурол-яроғлар, кийим-кечаклар ҳақида батафсил маълумотлар берилиб, Амир Темур сиймоси, ҳарбий юришлари ва жанговар ҳаракатлари тарихий асослар билан тушунтириб борилди.
Мазкур музей экспонатлари тарихий аҳамиятга эга бўлиб, Амир Темур нафақат давлат арбоби, балки илм-фан, санъат ва маданият, ҳунармандчилик, маънавият ва маърифат ҳомийси бўлганидан далолат беради. Қолаверса, ушбу маскан музейни кўздан кечирган ҳар бир инсонга ўзликни чуқурроқ англаш, тарих билан яқиндан танишиш имконини беради. Тошкент шаҳар "Қўриқлаш" бошқармаси аёл ходималар учун ташкил этилган мазкур саёҳат эса келгусида хизмат вазифаларини ватанпарварлик туйғулари ила сидқидилдан адо этишларида янада шижоат бағишлайди.

A TRIP TO THE STATE MUSEUM OF THE TEMURIDS HISTORY HAS BEEN ORGANIZED
On the occasion of the 688th anniversary of the birth of Sahibkiran Amir Temur, an excursion to The State Museum of the Temurids History was organized for employees of the Directorate of "Protection" of Tashkent city.
During the tour, the staff of the directorate got acquainted with the manuscripts of Amir Timur and the Temurids period, astronomical instruments of Ulugbek and many other samples of cultural heritage belonging to the Temurids period. In addition, the museumʼs specialists gave detailed information about objects, weapons and clothes of ethnographic significance, as well as told about our great ancestor, his military campaigns and achievements.
The exhibits of the museum have historical significance and show that Amir Timur was not only a statesman, but also a patron of science, art and culture, crafts, spirituality and enlightenment. In addition, the museum allows each visitor to gain a deeper understanding of identity and consolidate knowledge of history.