САЙЁР ҚАБУЛ – МУАММО ВА УЛАРГА ЕЧИМЛАРНИНГ АСОСИЙ КАФОЛАТИДИР
Жойларда ўтаётган сайёр қабуллар халқнинг дардини эшитиш, уларнинг муаммоларини ҳал этишда, шак-шубҳасиз, кутилган натижаларни бермоқда. Бугун барча давлат идоралари фаолиятида аҳолининг мурожаатлари билан ишлаш бўйича сифат жиҳатидан мутлақо янги тизим яратилди. Шу маънода Гулистон ҳарбий прокуратураси ташаббуси билан Миллий гвардия Сирдарё вилояти "Қўриқлаш" бошқармаси ходимлари ва уларнинг оила аъзолари иштирокида навбатдаги сайёр қабул бўлиб ўтди. Қабулда, шунингдек, Гулистон шаҳар бандликка кўмаклашиш маркази, Тижорат банклари, Мактабгача ва мактаб таълими бошқармаси ва бошқа давлат ташкилотлари вакиллари иштирок этди.
Ушбу сайёр қабул жисмоний ва юридик шахсларнинг мурожаатлари, ёшлар, ходимлар ва оила аъзоларини ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини амалга оширишда ёрдам кўрсатиш мақсадида ташкил этилди. Фуқаролар билан очиқ мулоқот шаклида ўтган сайёр қабулда ҳар бир иштирокчи кундалик турмушдаги ҳаётий эҳтиёжлари юзасидан мурожаат йўллади. Жумладан, қабулда суд-ҳуқуқ масалалари, ишга кириш, уй-жой ва кадастр, бандлик ҳамда ўз тадбиркорлигини бошлаш учун тижорат банкларидан имтиёзли кредит олишда амалий ёрдам сўраб қилган мурожаатлари рўйхатга олинди.
Ташкил этилган қабулда жами 11 та мурожаатлар қабул қилиниб, 6 тасига қонуний тушунтиришлар берилган бўлса, ижроси вақт талаб этиладиган 5 та мурожаат назоратга олиниб, мутасадди идораларга йўналтирилди. Бундай сайёр қабуллар фуқаролар муаммоларини тез ва ижобий ҳал бўлишида катта аҳамият касб этади.

ВЫЕЗДНОЙ ПРИЕМ – ЗАЛОГ РЕШЕНИЯ ПРОБЛЕМ
Выездные приемы, проводимые на местах, несомненно, дают ожидаемые результаты в изучении проблем граждан и их решении. Сегодня в деятельности государственных органов создана качественно новая система работы с обращениями граждан. Таким образом, по инициативе Гулистанской военной прокуратуры организован очередной выездной прием с участием сотрудников Управления «Охраны» Национальной гвардии Сырдарьинской области и их семей. Участие также приняли представители Центра содействия занятости города Гулистана, коммерческих банков, Управления дошкольного и школьного образования и других государственных организаций.
Данное мероприятие организовано в целях оказания помощи в реализации прав и законных интересов физических и юридических лиц, молодежи, сотрудников и членов их семей. На приеме, который прошел в форме открытого диалога, каждый участник направил обращение относительно своих повседневных жизненных потребностей. В частности, зарегистрированы обращения по судебно-правовым вопросам, трудоустройству, жилищно-кадастровому оформлению, а также об оказании практической помощи в получении льготных кредитов для открытия собственного дела.
В ходе выездного приема зарегистрировано 11 обращений, по 6 обращениям даны юридические консультации, а 5 проконтролированы и направлены в ответственные ведомства. Подобные выездные приемные имеют большое значение в эффективном решении проблем граждан.