САЙЁР ҚАБУЛ – МУАММО ВА УЛАРГА ЕЧИМЛАРНИНГ АСОСИЙ КАФОЛАТИДИР
Жойларда ўтаётган сайёр қабуллар халқнинг дардини эшитиш, уларнинг муаммоларини ҳал этишда, шак-шубҳасиз, кутилган натижаларни бермоқда. Бугун барча давлат идоралари фаолиятида аҳолининг мурожаатлари билан ишлаш бўйича сифат жиҳатидан мутлақо янги тизим яратилди. Шу маънода Гулистон ҳарбий прокуратураси ташаббуси билан Миллий гвардия Сирдарё вилояти "Қўриқлаш" бошқармаси ходимлари ва уларнинг оила аъзолари иштирокида навбатдаги сайёр қабул бўлиб ўтди. Қабулда, шунингдек, Гулистон шаҳар бандликка кўмаклашиш маркази, Тижорат банклари, Мактабгача ва мактаб таълими бошқармаси ва бошқа давлат ташкилотлари вакиллари иштирок этди.
Ушбу сайёр қабул жисмоний ва юридик шахсларнинг мурожаатлари, ёшлар, ходимлар ва оила аъзоларини ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини амалга оширишда ёрдам кўрсатиш мақсадида ташкил этилди. Фуқаролар билан очиқ мулоқот шаклида ўтган сайёр қабулда ҳар бир иштирокчи кундалик турмушдаги ҳаётий эҳтиёжлари юзасидан мурожаат йўллади. Жумладан, қабулда суд-ҳуқуқ масалалари, ишга кириш, уй-жой ва кадастр, бандлик ҳамда ўз тадбиркорлигини бошлаш учун тижорат банкларидан имтиёзли кредит олишда амалий ёрдам сўраб қилган мурожаатлари рўйхатга олинди.
Ташкил этилган қабулда жами 11 та мурожаатлар қабул қилиниб, 6 тасига қонуний тушунтиришлар берилган бўлса, ижроси вақт талаб этиладиган 5 та мурожаат назоратга олиниб, мутасадди идораларга йўналтирилди. Бундай сайёр қабуллар фуқаролар муаммоларини тез ва ижобий ҳал бўлишида катта аҳамият касб этади.

ON–SITE RECEPTION IS THE KEY TO SOLVING PROBLEMS
Field receptions held on the ground undoubtedly give the expected results in studying citizens' problems and solving them. Today, a qualitatively new system of work with citizens' appeals has been created in the activities of state bodies. Thus, at the initiative of the Gulistan Military Prosecutor's Office, another visiting reception was organized with the participation of employees of the Directorate of "Protection" of the National Guard of Syrdarya region and their families. Representatives of the Employment Assistance Center of Gulistan city, commercial banks, the Department of Preschool and School Education and other government organizations also took part.
This event is organized in order to assist in the realization of the rights and legitimate interests of individuals and legal entities, youth, employees and their family members. At the reception, which was held in the form of an open dialogue, each participant sent an appeal regarding their daily life needs. In particular, appeals on judicial and legal issues, employment, housing and cadastral registration, as well as practical assistance in obtaining preferential loans for starting your own business were registered.
During the on-site reception, 11 appeals were registered, legal advice was given on 6 appeals, and 5 were monitored and sent to the responsible departments. Such visiting reception rooms are of great importance in the effective solution of citizens' problems.