Миллий гвардия бўлинмалари шахсий таркиби ўртасида ҳарбий интизомни мустаҳкамлаш, қонунчиликка риоя қилиш ва ижтимоий ҳимоя масалалари муҳокама қилинди
Жорий йилнинг январь ойида Давлатимиз раҳбари раислигида ўтказилган Хавфсизлик кенгашининг кенгайтирилган йиғилишида белгилаб берилган вазифаларнинг амалий ижроси юзасидан, Миллий гвардия бўлинмалари шахсий таркиби ўртасида ҳарбий интизомни мустаҳкамлаш ва ҳуқуқий маданиятни ошириш борасида амалга оширилган ишлар таҳлилига бағишланган видеоселектор тарзидаги ҳисобот йиғилиши бўлиб ўтди.
Унда Миллий гвардия қўмондони ўринбосари полковник С.Мамаюсупов, Республика ҳарбий прокурори ўринбосари адлия полковниги О.Холбоев, Республика ҳарбий суди судьяси О.Жумаев, Давлат хавфсизлик хизмати масъул вакиллари ҳамда ҳудудий бошқармалар бошлиқлари, ҳарбий хизматчилар ва ходимлар иштирок этишди.
Йиғилиш давомида Миллий гвардия бўлинмаларида ҳарбий хизматчиларнинг интизомини яхшилаш, ҳарбий кадрларни танлаш, тайёрлаш ва келгусида хизматни ташкил этиш борасидаги чора-тадбирларга алоҳида эътибор қаратилди.
Шунингдек, ҳарбий хизматчи ва ходимларнинг ижтимоий ҳимояси ва уларнинг саломатлигини яхшилаш, тиклаш борасида профилактика ишларини жадаллаштириш кераклигига урғу қаратилди.
Қонунчилик тарғиботи борасидаги ишлар ҳам таҳлил қилинди. Келиб тушаётган мурожаатларни ўз вақтида ижобий ҳал этиш зарурлиги таъкидланди.
Шу билан бирга ёшларни бўш вақтларини мазмунли ташкил этиш, уларни спортга, фан тўгаракларига жалб этиш, бандлигини таъминлаш йўналишидаги вазифаларни мунтазам давом эттириб бориш бўйича кўрсатмалар берилди.
Ҳисобот йиғилишида йўл қўйилган камчиликлар танқидий таҳлил қилинди ва келгусидаги вазифалар белгилаб олинди.

Обсуждены вопросы поддержания воинской дисциплины, соблюдения законности и социальной защиты личного состава подразделений Национальной гвардии
Организовано заседание в формате видеоселектора, посвященное практической реализации задач, поставленных на расширенном заседании Совета Безопасности, прошедшем под председательством Главы государства в январе текущего года, а также анализу проделанной работы по поддержанию воинской дисциплины и повышению правовой культуры личного состава подразделений Национальной гвардии.
Участие в мероприятии приняли заместитель командующего Национальной гвардией полковник С.Мамаюсупов, заместитель военного прокурора республики полковник юстиции О.Холбоев, судья Военного суда республики О.Джумаев, ответственные представители Службы государственной безопасности и руководители региональных управлений, военнослужащие и сотрудники.
Особое внимание уделено мерам по поддержанию дисциплины в подразделениях Национальной гвардии, отбору и подготовке профессиональных кадров, дальнейшей организации службы, социальной защите военнослужащих и сотрудников, а также защите их здоровья. Кроме того, подчеркнута необходимость своевременного изучения и положительного решения поступающих обращений.
Ответственным даны поручения по организации мероприятий, направленных на проведение с пользой свободного времени молодежи, привлечение ее к спортивным и научным кружкам, а также обеспечение их трудоустройства.
В завершении заседания изучены некоторые недостатки и ошибки, совершенные личным составом, после чего поставлены задачи и определены планы.