Таълим муассасаларида хавфсизликни таъминлаш борасида амалга оширилиши зарур бўлган муҳим вазифалар муҳокама этилди
Куни кеча Фарғона шаҳридаги умумий ўрта таълим ҳамда мактабгача таълим муассасаларининг масъул ходимлари иштирокида учрашув бўлиб ўтди.
Ўтказилган учрашувда Миллий гвардия Фарғона вилояти "Қўриқлаш" бошқармаси масъуллари, ҳудудий профилактика инспекторлари ва Мактабгача ва мактаб таълим бошқармаси ходимлари иштирок этдилар.
Тадбир давомида иштирокчиларга Ўзбекистон Республикаси Миллий гвардияси, Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлиги, Мактабгача ва мактаб таълим вазирлигининг 2023 йил 11 апрел кунидаги “Таълим муассасаларининг хавфсизлигини таъминлаш, ҳамкорлик қилиш ҳамда идоравий қоровуллик бўлинмалари ишчилари лавозимларига номзодларга қўйиладиган талабларнинг тартиби тўғрисидаги йўриқномани тасдиқлаш хақида”ги қарори мазмун моҳиятини тўлиқ етказиш, таълим муассасаларида психологик муҳитни янада яхшилаш, ўқувчилар ўртасида ҳуқуқбузарликларни профилактика қилиш, қонун бузилишларга қарши иммунитетни шакллантириш бўйича тушунтириш ишлари олиб борилди. Бундан ташқари, “Мактаб-маҳалла-оила” тамойили асосида таълим жараёнида ўқувчиларнинг давоматини ташкил этиш, бу борадаги муаммо ва уларнинг ечимлари ҳамда ўқув муассасаларида ҳарбий-ватанпарварлик тадбирларини ташкил этиш масалалари муҳокама этилди. Учрашув якунида эса идоравий қоровуллик бўлинмалари ходимларининг билим савиясини ошириш мақсадида ўқув машғулотлари ўтказилиб, қатнашчилар ўзларининг қизиқтирган саволларга батафсил жавоб олдилар.

Обсуждены важные задачи по обеспечению безопасности в образовательных учреждениях
На днях в городе Фергане состоялась встреча с участием должностных лиц общеобразовательных и дошкольных образовательных учреждений.
Участие приняли сотрудники Управления «Охраны» Национальной гвардии Ферганской области, областные инспекторы профилактики и сотрудники Управления дошкольного и школьного образования.
Выступившие с речью проинформировали участников мероприятия о сути и содержании совместного постановления Национальной гвардии Республики Узбекистан, Министерства высшего образования, науки и инноваций, а также Министерства дошкольного и школьного образования от 11 апреля 2023 года «Об утверждении инструкции о порядке обеспечения безопасности образовательных учреждений и взаимодействии с ними, а также требований к кандидатам на должности работников ведомственных подразделений охраны», о работе по дальнейшему улучшению психологической среды в образовательных учреждениях, поддержанию правопорядка и пресечению нарушений законности учащимися и др. Наряду с этим обсуждены вопросы укрепления взаимодействия всех звеньев цепочки «Школа-махалля-семья», успеваемости и посещаемости учащихся, проблемы в этом направлении и пути их решения, а также организации военно-патриотических мероприятий в образовательных учреждениях.
В завершение встречи проведены тренинги с целью повышения уровня знаний сотрудников ведомственных подразделений охраны, после чего специалисты подробно ответили на все вопросы участников встречи.