Куни кеча “Кибермаданиятни юксалтириш ойлиги" доирасида Миллий гвардия Сурхондарё вилояти "Қўриқлаш" бошқармаси ходимлари иштирокида кибержиноятларнинг олдини олиш бўйича навбатдаги тарғибот-ташвиқот тадбирлари ташкил этилди.
Тадбирларда Миллий гвардия вилоят бўйича бошқармаси ҳамда "Қўриқлаш" бошқармаси раҳбарияти, Киберхавфсизлик гуруҳи мутахассислари, ходимлар ва ишчи-хизматчилар ҳамда уларнинг оила аъзолари иштирок этдилар. Унда ҳозирги кунда ижтимоий тармоқлар орқали фуқароларимиз фирибгарлик, ўғрилик ва бошқа шу каби жиноятлар қурбонига айланиб қолаётганлиги ҳақида сўз юритилиб, ушбу жиноят қурбонига айланмаслик учун амал қилиниши лозим бўлган чоралар ҳамда бу каби ҳар хил алдовларга ишонмаслик юзасидан тушунтиришлар берилди. Бу борада фуқароларда интернет тармоғидан самарали фойдаланиш маданиятини юксалтириш, билим ва кўникмаларини ошириш муҳимлиги таъкидланди. Шахсий маълумотларни ва банк пластик карталарни бегона шахсларга бермаслик зарурлиги қайд этилди.
Айтиш керакки, виртуал оламдаги жиноятлар, хусусан, ҳисоб рақамлардаги пулларни ўмариш, пластикдан пул ечиш, ҳаволалар орқали адашиб кириб қолиш натижасида шахсга тегишли барча маълумотларни эгаллаб олиш каби ҳолатлар кўпаяётгани ҳар бир шахсдан ҳушёр бўлишни талаб этади. Тадбир давомида ходимларга кибержиноятларнинг олдини олиш ва аҳолини кибероламдаги таҳдидлардан иммунитетини ошириш мақсадида ҳудудларда тарғибот ишларини янада жадаллаштириш юзасидан кўрсатмалар берилди. Якунда иштирокчилар ўзларини қизиқтирган саволларига маърузачилар томонидан тегишли жавоб ва маълумотларга эга бўлдилар.

ОБЕСПЕЧЕНИЕ КИБЕРБЕЗОПАСНОСТИ — ЗАЛОГ ВРЕМЕНИ
В рамках «Месяца повышения киберкультуры» на днях при участии сотрудников Управления «Охраны» Национальной гвардии Сурхандарьинской области организованы очередные мероприятия, нацеленные на пресечение киберпреступлений.
В мероприятиях приняли участие руководство областного Управления Национальной гвардии и Управления «Охраны», специалисты Группы кибербезопасности, сотрудники и рабочие, а также их семьи. Выступившие с речью отметили, что граждане все чаще становятся жертвами мошенников в социальных сетях. Наряду с этим проинформировали, какие меры необходимо соблюдать, чтобы не стать жертвой подобных преступлений, и подчеркнули важность повышения культуры эффективного использования Интернета среди граждан. Кроме того, в очередной раз отмечено, что личную информацию и банковские пластиковые карты нельзя передавать посторонним лицам.
В завершении мероприятия сотрудникам даны указания о дальнейшей активизации подобных работ в регионах с целью предотвращения киберпреступлений и повышения иммунитета населения от угроз в кибермире. Участники получили подробные ответы на все интересующие вопросы.