МУЗЕЙЛАР – ТАРИХНИНГ ЖОНЛИ КЎЗГУСИ
Биламизки, музейлар ҳар бир халқнинг маданий мероси, миллий маданияти, турмуши, урф-одатларини ўргатиш билан ёш авлодга миллий қадриятларимизни етказишда катта рол ўйнайди. Ушбу масканлар чин маънода илмий хазина бўлиб, уларнинг қадри йилдан-йилга ошиб бораверади.
Сирдарё вилоятида Миллий гвардия ҳарбий хизматчи ва ходимлари ҳамда уларнинг оила аъзоларининг бўш вақтларини мазмунли ташкил этиш мақсадида Гулистон давлат университети “Қатағон қурбонлари хотираси” музейига саёҳат уюштирилди.
Таъкидлаш жоизки, ушбу музей эл-юртимиз озодлиги, эркинлиги ва мустақиллиги учун олиб борилган кўп йиллик машаққатли курашларни ҳаққоний ва тўлақонли акс эттириш, мустабид тузум давридаги оммавий қатағонлар туфайли қурбон бўлган, инсонийлик шаъни, қадр-қиммати топталган ватандошларимизнинг хотирасини абадийлаштириш, ёш авлод қалбида Ватанга муҳаббат, истиқлол ғояларига садоқат туйғуларини сингдириш мақсадида 2019 йилдан ўз фаолиятини бошлаган.
Ҳарбий хизматчи, ходимлар ва уларнинг оила аъзолари музей мутахассислари томонидан қатағон қурбонлари ҳақидаги архив ҳужжатлари, фотосуратлар, ашёвий буюмлар, китоблар, видеоматериаллар билан кўплаб маълумотларга эга бўлишди.

MUSEUMS ARE A LIVING MIRROR OF HISTORY
Everyone knows that museums play an important role in transmitting our national values to the younger generation, strengthening their knowledge of our cultural heritage, national culture, customs and traditions of the Uzbek people. These places are truly scientific treasures, and their value increases every year.
Thus, in order to organize a meaningful leisure time for the servicemen and employees of the National Guard of Syrdarya region, as well as their families, an excursion to the Museum of Memory of the Victims of Repressions, founded in Gulistan State University, was organized.
It is worth noting that this museum is a full reflection of many years of hard struggle for freedom and independence of our country. It is a center that perpetuated the memory of our compatriots who became victims of mass repressions during the autocratic regime. It is worth noting that the museum began its activities in 2019 with the aim of strengthening the feelings of love and loyalty to the ideas of independence in the hearts of the younger generation.
The servicemen, staff and their families learned a lot of new and interesting things, and were able to familiarize themselves with archival documents, photos, objects, books and videos of that period.