МУЗЕЙЛАР – ТАРИХНИНГ ЖОНЛИ КЎЗГУСИ
Биламизки, музейлар ҳар бир халқнинг маданий мероси, миллий маданияти, турмуши, урф-одатларини ўргатиш билан ёш авлодга миллий қадриятларимизни етказишда катта рол ўйнайди. Ушбу масканлар чин маънода илмий хазина бўлиб, уларнинг қадри йилдан-йилга ошиб бораверади.
Сирдарё вилоятида Миллий гвардия ҳарбий хизматчи ва ходимлари ҳамда уларнинг оила аъзоларининг бўш вақтларини мазмунли ташкил этиш мақсадида Гулистон давлат университети “Қатағон қурбонлари хотираси” музейига саёҳат уюштирилди.
Таъкидлаш жоизки, ушбу музей эл-юртимиз озодлиги, эркинлиги ва мустақиллиги учун олиб борилган кўп йиллик машаққатли курашларни ҳаққоний ва тўлақонли акс эттириш, мустабид тузум давридаги оммавий қатағонлар туфайли қурбон бўлган, инсонийлик шаъни, қадр-қиммати топталган ватандошларимизнинг хотирасини абадийлаштириш, ёш авлод қалбида Ватанга муҳаббат, истиқлол ғояларига садоқат туйғуларини сингдириш мақсадида 2019 йилдан ўз фаолиятини бошлаган.
Ҳарбий хизматчи, ходимлар ва уларнинг оила аъзолари музей мутахассислари томонидан қатағон қурбонлари ҳақидаги архив ҳужжатлари, фотосуратлар, ашёвий буюмлар, китоблар, видеоматериаллар билан кўплаб маълумотларга эга бўлишди.

МУЗЕИ – ЖИВОЕ ЗЕРКАЛО ИСТОРИИ
Всем известно, что музеи играют важную роль в передаче наших национальных ценностей подрастающему поколению, укреплению их знаний о нашем культурном наследии, национальной культуре, обычаях и традициях узбекского народа. Эти места являются поистине научными сокровищами, и их ценность возрастает с каждым годом.
Так, в целях организации содержательного досуга военнослужащих и сотрудников Национальной гвардии Сырдарьинской области, а также их семей организована экскурсия в Музей памяти жертв репрессий, основанный в Гулистанском государственном университете.
Стоит отметить, что данный музей – полное отражение многолетней тяжелой борьбы за свободу и независимость нашей страны. Это центр, увековечивший память наших соотечественников, ставших жертвами массовых репрессий во времена самодержавного режима. Стоит отметить, что музей начал свою деятельность в 2019 году с целью укрепления чувств любви и верности идеям независимости в сердцах подрастающего поколения.
Военнослужащие, сотрудники и их семьи узнали много нового и интересного, а также смогли ознакомиться с архивными документами, фотографиями, предметами, книгами и видеоматериалами того периода.