МУЗЕЙЛАР МАДАНИЙ-МАЪНАВИЙ МЕРОС ЎЧОҚЛАР
Музейлар — тарихнинг сирли хилқатларини ўзида мужассам этган ҳолда халқлар маданиятини, қадриятларини тараннум этувчи маскан ва давлатларни бир-бирларига яқинлаштирувчи кўприк ҳисобланади.
Хорижий давлатлар дипломатик ваколатхоналарини қўриқлаш бўйича алоҳида батальони ходимларини ўз тарихига ҳурмат руҳида тарбиялаш, уларда аждодлар қолдирган бой маданий меросни асраб авайлаш туйғуларини шакллантириш мақсадида, Ислом Каримов номидаги илмий-маърифий ёдгорлик мажмуасига саёҳат уюштирилди. Ташриф давомида ходимлар биринчи президентимиз Ислом Каримовнинг ҳаёти ва давлатчилик фаолияти ҳақида батафсил маълумотлар, шунингдек муҳим давлат тадбирлари ва дипломатик учрашувлар ўтказилган залларни кўриш имконига эга бўлди.
Бундан ташқари, Қорақалпоғистон Республикаси Минтақавий ўқув марказида таҳсил олаётган тингловчиларининг бўш вақтларини мазмунли ўтказиш, Ватанга садоқат ва ватанпарварлик туйғуларини шакллантириш мақсадида Хўжайли туманида жойлашган Мазлумхан сулув мақбарасига саёҳат ташкил этилди. Уюштирилган саёҳат давомида тингловчилар кўп асрлик тарихи, халқимизнинг урф-одатлари, анъаналари ва маданий мерослари ҳақида батафсил маълумотларга эга бўлишди. Шунингдек, музейда сақланаётган нодир экспонатлар, тарихий ҳужжатлар ва халқ амалий санъати намуналари уларда катта таассурот қолдирди.
Шунингдек, Сирдарё вилояти Қўриқлаш бошқармаси ходимлари учун Мирзаобод туманида жойлашган Ўзбекистон халқ шоири Тўра Сулаймон уй музейига саёҳат уюштирилди. Ташриф давомида бошқарма ходимлари музей мутахассислари ҳамроҳлигида шоирнинг ҳаёт йўли, асарлари, архив ҳужжатлари, нодир фотосуратлар, шахсий буюмлар ва видеоматериаллар билан яқиндан танишдилар. Улар Тўра Сулаймон ижодига янгича нигоҳ билан қараш имкониятига эга бўлиб, чуқур таассуротлар олдилар.
Бу каби саёҳатлар ходимларнинг маънавий дунёсини бойитиш, ёш авлодни Ватанга муҳаббат ва садоқат руҳида тарбиялаш, миллий анъана ва қадриятларини ўрганиш, уларни тарғиб этиш ва келгуси авлодларга етказишда муҳим аҳамият касб этади.

МУЗЕИ – ОЧАГИ КУЛЬТУРНО-ДУХОВНОГО НАСЛЕДИЯ
Музеи являются уникальными учреждениями, хранящими бесценные свидетельства истории и культуры народов. Они выступают связующим звеном между поколениями и странами, способствуя сохранению и передаче культурного наследия.
В рамках повышения культурного уровня сотрудников Отдельного батальона по охране дипломатических представительств зарубежных государств и формирования у них уважительного отношения к историческому наследию предков была организована экскурсия в Научно-просветительский мемориальный комплекс имени Ислама Каримова. Здесь они ознакомились с богатой экспозицией, включающей уникальные фотодокументы из личного архива первого президента, его художественную коллекцию и личные вещи. Особое внимание было уделено интерактивным мониторам с подробной информацией о жизни и государственной деятельности Ислама Каримова. Участники экскурсии смогли увидеть залы, где проходили важные государственные мероприятия и дипломатические встречи.
Кроме того, для слушателей Регионального учебного центра Республики Каракалпакстан, была также проведена экскурсия к мавзолею Мазлумхан Сулув в Ходжейлийском районе с целью организации их досуга и развития патриотического сознания. Участники экскурсии ознакомились с многовековой историей, обычаями и традициями народа. Особое впечатление на них произвели уникальные экспонаты музея, исторические документы и произведения народного декоративно-прикладного искусства.
Наряду с этим для сотрудников Управления охраны Сырдарьинской области была организована экскурсия в Дом-музей народного поэта Узбекистана Туры Сулеймана, расположенный в Мирзаабадском районе. В ходе визита сотрудники управления в сопровождении специалистов музея ознакомились с жизненным путем поэта, его произведениями, архивными документами, редкими фотографиями, личными вещами и видеоматериалами. Они получили возможность взглянуть на творчество Тура Сулеймана по-новому и были глубоко впечатлены.
Такие культурные мероприятия имеют большое значение для духовного развития сотрудников, воспитания молодого поколения в духе преданности Родине, изучения и сохранения национальных традиций и ценностей, а также их передачи будущим поколениям.