МУЗЕЙЛАР МАДАНИЙ-МАЪНАВИЙ МЕРОС ЎЧОҚЛАР
Музейлар — тарихнинг сирли хилқатларини ўзида мужассам этган ҳолда халқлар маданиятини, қадриятларини тараннум этувчи маскан ва давлатларни бир-бирларига яқинлаштирувчи кўприк ҳисобланади.
Хорижий давлатлар дипломатик ваколатхоналарини қўриқлаш бўйича алоҳида батальони ходимларини ўз тарихига ҳурмат руҳида тарбиялаш, уларда аждодлар қолдирган бой маданий меросни асраб авайлаш туйғуларини шакллантириш мақсадида, Ислом Каримов номидаги илмий-маърифий ёдгорлик мажмуасига саёҳат уюштирилди. Ташриф давомида ходимлар биринчи президентимиз Ислом Каримовнинг ҳаёти ва давлатчилик фаолияти ҳақида батафсил маълумотлар, шунингдек муҳим давлат тадбирлари ва дипломатик учрашувлар ўтказилган залларни кўриш имконига эга бўлди.
Бундан ташқари, Қорақалпоғистон Республикаси Минтақавий ўқув марказида таҳсил олаётган тингловчиларининг бўш вақтларини мазмунли ўтказиш, Ватанга садоқат ва ватанпарварлик туйғуларини шакллантириш мақсадида Хўжайли туманида жойлашган Мазлумхан сулув мақбарасига саёҳат ташкил этилди. Уюштирилган саёҳат давомида тингловчилар кўп асрлик тарихи, халқимизнинг урф-одатлари, анъаналари ва маданий мерослари ҳақида батафсил маълумотларга эга бўлишди. Шунингдек, музейда сақланаётган нодир экспонатлар, тарихий ҳужжатлар ва халқ амалий санъати намуналари уларда катта таассурот қолдирди.
Шунингдек, Сирдарё вилояти Қўриқлаш бошқармаси ходимлари учун Мирзаобод туманида жойлашган Ўзбекистон халқ шоири Тўра Сулаймон уй музейига саёҳат уюштирилди. Ташриф давомида бошқарма ходимлари музей мутахассислари ҳамроҳлигида шоирнинг ҳаёт йўли, асарлари, архив ҳужжатлари, нодир фотосуратлар, шахсий буюмлар ва видеоматериаллар билан яқиндан танишдилар. Улар Тўра Сулаймон ижодига янгича нигоҳ билан қараш имкониятига эга бўлиб, чуқур таассуротлар олдилар.
Бу каби саёҳатлар ходимларнинг маънавий дунёсини бойитиш, ёш авлодни Ватанга муҳаббат ва садоқат руҳида тарбиялаш, миллий анъана ва қадриятларини ўрганиш, уларни тарғиб этиш ва келгуси авлодларга етказишда муҳим аҳамият касб этади.

Museums are unique institutions that preserve invaluable evidence of the history and culture of peoples. They act as a link between generations and countries, contributing to the preservation and transmission of cultural heritage.
An excursion to the Scientific and Educational Memorial Complex named after Islam Karimov was organized as part of raising the cultural level of the staff of the Separate battalion for the protection of diplomatic missions of foreign states and forming their respect for the historical heritage of their ancestors. Here they got acquainted with the rich exposition, including unique photographic documents from the personal archive of the first president, his art collection and personal belongings. Special attention was paid to interactive monitors with detailed information about the life and government activities of Islam Karimov. The tour participants were able to see the halls where important state events and diplomatic meetings were held.
In addition, for the listeners of the Regional Educational Center of the Republic of Karakalpakstan, an excursion to the mausoleum of Mazlumkhan Suluv in Khojaly region was also conducted in order to organize their leisure time and develop patriotic consciousness. The participants of the tour got acquainted with the centuries-old history, customs and traditions of the people. They were particularly impressed by the unique exhibits of the museum, historical documents and works of folk decorative and applied art.
Along with this, an excursion to the House-Museum of the Peopleʼs Poet of Uzbekistan Tura Suleiman, located in the Mirzaabad district, was organized for employees of the Syrdarya Regional Protection Department. During the visit, department staff, accompanied by museum specialists, familiarized themselves with the poetʼs life path, his works, archival documents, rare photographs, personal belongings, and video materials. They had the opportunity to look at the work of Tur Suleiman in a new way and were deeply impressed.
Such cultural events are of great importance for the spiritual development of employees, the upbringing of the younger generation in the spirit of devotion to the Motherland, the study and preservation of national traditions and values, as well as their transmission to future generations.