Коррупцияга қарши курашиш соҳасидаги норматив-ҳуқуқий ҳужжатларнинг мазмун-моҳиятини шахсий таркибга етказиш, коррупция билан боғлиқ жиноятларнинг оқибатларини тушунтириш мақсадида Фарғона шаҳрида мутасадди раҳбарлар ва ходимлар иштирокида ўқув семинари ўтказилди.
Мазкур тадбирда вилоят ИИБнинг тегишли соҳавий хизмат раҳбарлари ва ходимлар, шунингдек, Қўриқлаш бошқармаси шахсий таркиби ҳам фаол иштирок этишди.
Коррупциянинг салбий оқибатлари ҳамда унга қарши курашишда учраётган муаммо ва камчиликлар таҳлилига бағишланган учрашувда сўзга чиққанлар мамлакатимизда бу иллатга қарши курашиш борасида амалга оширилаётган тизимли ишлар ҳақида тўхталиб ўтдилар. Таъкидланганидек, давлатимиз раҳбари бу иллатни “Жамият танасидаги саратон” деб таърифлагани бежиз эмас. Бу иллатга қарши курашишда давлат хизматчилари ва ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар ходимлари ҳар томонлама фаол ва муросасиз бўлиши кераклиги таъкидланди.
Хизмат давомида тартиб-интизом ва қонунийликни мустаҳкамлаш, шахсий масъулиятни ҳис этиш ва коррупцияга қарши курашишда идоралараро ҳамкорликни янада мустаҳкамлаш давр талаби эканлиги қайд этилди. Бу борада фикр-мулоҳазалар ўртага ташланиб, устувор вазифалар белгилаб олинди.

Коррупция – раковая опухоль на теле общества
В целях доведения до личного состава сути и значения нормативно-правовых актов в сфере противодействия коррупции, разъяснения последствий коррупционных преступлений, в городе Фергане был проведён учебный семинар с участием ответственных руководителей и сотрудников.
В мероприятии приняли активное участие руководители и сотрудники соответствующих отраслевых служб областного Управления внутренних дел, а также личный состав Управления охраны.
На встрече, посвящённой анализу негативных последствий коррупции, а также проблем и недостатков в борьбе с ней, выступающие рассказали о системной работе, проводимой в нашей стране для борьбы с этим злом. Как отмечалось, неслучайно глава нашего государства назвал этот недуг «раком в теле общества». Было подчеркнуто, что государственные служащие и сотрудники правоохранительных органов должны проявлять всестороннюю активность и бескомпромиссность в борьбе с этим явлением.
Отмечалось, что требованием времени является дальнейшее укрепление дисциплины и законности, развитие чувства личной ответственности и межведомственного сотрудничества в борьбе с коррупцией. В связи с этим были высказаны мнения и определены приоритетные задачи, направленные на повышение эффективности антикоррупционных мер.
Особое внимание было уделено необходимости совершенствования механизмов контроля и надзора, а также важности повышения правовой грамотности среди населения и сотрудников государственных структур. Участники семинара обсудили конкретные шаги по усилению противодействия коррупции и повышению доверия граждан к органам власти.