КОНСТИТУЦИЯ – ИЖТИМОИЙ НОРМАЛАР АСОСИНИ ТАШКИЛ ЭТАДИГАН МУҲИМ ҲУЖЖАТ
Куни кеча Миллий гвардия Қорақалпоғистон Республикаси минтақавий ўқув марказида марказнинг доимий ва ўзгарувчан шахсий таркиби ҳамда республика адлия вазирлигининг масъул ходимлари иштирокида Қорақалпоғистон Республикаси Конституциясининг 30 йиллиги муносабати билан “Конституция бахтимиз қомуси” мавзусида давра суҳбати ўтказилди.
Сўз олганлар Конституция аввало инсон манфаатларини кўзлаган ҳолда белгиланган нормалар асосини ташкил этиши ҳамда барча моддалар туб замирида фуқароларнинг ҳуқуқ ва эркинликлари, шунингдек, уларнинг мажбуриятлари ҳам аниқ белгилаб қўйилганлигини таъкидладилар.
Олийжаноб Қорақалпоқ халқининг эркинликларини ифодаси бўлган ушбу ҳужжатда барча ижтимоий нормалар тартибга солинган бўлиб, мустаҳкам қўшничилик алоқалари, азалий қардошлик ришталари каби муҳим йўналишлар борасида ҳам сўз юритилди.

КОНСТИТУЦИЯ – ВАЖНЫЙ ДОКУМЕНТ, СОСТАВЛЯЮЩИЙ ОСНОВУ СОЦИАЛЬНЫХ НОРМ
По случаю 30-летия Конституции Республики Каракалпакстан на днях в Региональном учебном центре Национальной гвардии республики состоялся круглый стол на тему «Конституция – закон счастливой жизни» с участием личного состава центра и ответственных сотрудников Министерства юстиции республики.
Выступившие с речью отметили, что Конституция лежит в основе норм, установленных, прежде всего, для интересов человека и четко определяет права и свободы граждан, а также их обязанности.
В данном документе, являющемся выражением свободы каракалпакского народа, определены все социальные нормы, а также крепкие добрососедские отношения и давние братские узы.