Коррупция ҳар қандай давлат ва жамиятнинг сиёсий-иқтисодий ривожланишига жиддий путур етказади, давлатнинг конституциявий асосларини ва қонун устуворлигини заифлаштиради, давлатни ич-ичидан емириб боради, халқни хонавайрон этади. Давлат ва жамиятда соғлом муҳитнинг қарор топиши, барқарорлиги, тинчлиги ва тараққиёти учун хавф солади. Унга қарши темир интизом билан курашиш барча соҳаларда муҳим жиҳатлардан ҳисобланади.
Куни кеча Самарқанд вилоят “Қўриқлаш” бошқармаси шахсий таркиби иштирокида ходимлар орасида коррупцион ҳолатларни олдини олиш мақсадида учрашув ташкил этилди.
Сўз олганлар томонидан асосий эътибор коррупцияга қарши ҳар ким ҳар доим курашиши, бу иллатнинг жамиятга, тараққиётга ва хавфсизликка катта таҳдид эканини ҳар бир онгли инсон чуқур англаши лозим эканлиги таъкидланди.
Ходимларга коррупциянинг олдини олиш, унга барҳам беришда фақат давлат ва ҳукуматнинг кучи билангина эришиб бўлмаслиги тушунтирилди. Шунинг учун мазкур ижтимоий иллатга қарши бутун жамият, барча фуқаролар оёққа турмоғи, курашмоғи зарур.
Ҳар қандай жамият учун ушбу жиноятга қарши курашиш энг долзарб масалалардан биридир бўлиб қолаётганлиги ҳақида маълумотлар берилиб, коррупцион ва тамагирлик ҳолатлари қандай салбий натижаларга олиб келиши мумкинлиги видеоролик орқали намойиш этилди.

КОРРУПЦИЯ – ПРЕГРАДА РАЗВИТИЮ ОБЩЕСТВА
Коррупция наносит серьезный ущерб политическому и экономическому развитию любого государства и общества, ослабляет конституционные основы государства и правопорядка, разъедает страну изнутри. Это, в свою очередь, вредит стабильности, миру и развитию здоровой среды. Поэтому очень важно бороться с коррупцией.
На днях в целях пресечения коррупции среди сотрудников состоялось заседание с участием личного состава Управления «Охраны» Самаркандской области.
Выступившие с речью подчеркнули, что в центре внимания должна быть всеобщая борьба с коррупцией, и каждый сознательный человек должен глубоко понимать, что этот порок представляет собой большую угрозу для развития и безопасности общества.
Сотрудникам разъяснено, что предотвращение и искоренение коррупции не может быть достигнуто только силами государства и правительства. Поэтому необходимо, чтобы все общество, все граждане встали на борьбу против нее.
В завершение мероприятия презентован видеоролик о последствиях коррупции, а также подчеркнуто, что борьба с ней – одна из самых актуальных вопросов для любого общества.