ВИРТУАЛ ОЛАМДАГИ ФИРИБГАРЛАРДАН ОГОҲ БЎЛИНГ
Ҳозирги глобал ахборот майдонида кибермакон билан боғлиқ янгидан-янги таҳдидлар юзага келмоқда. Шу боис виртуал оламдаги ҳужумлардан ҳимояланиш масаласи дунё ҳамжамиятини жиддий ташвишга солмоқда.
Тошкент шаҳар “Қўриқлаш” бошқармасида ўтказилган давра суҳбати кибермаконда содир этилаётган жиноятларга қарши курашишнинг долзарб муаммоларига бағишланди.
Анжуманда бошқа ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар вакиллари, ахборот технологиялари бўйича экспертлар, шунингдек оммавий ахборот воситалари ходимлари иштирок этди.
Сўз олганлар ахборот хавфсизлигини таъминлаш ва кибержиноятларга қарши курашишда юзага келаётган муаммолар, "Қўриқлаш" хизмати бўлинмаларида мазкур соҳани малакали кадрлар билан таъминлаш истиқболлари ҳақида тўхталдилар.
Мутахассислар таҳлилларга кўра, дунё бўйлаб ҳар йили 500 миллиондан ортиқ киберҳужумлар уюштирилиб, ҳар сонияда 12 нафар инсондан бири кибермаконда содир этилган таҳдидлар қурбонига айланаётганини таъкидладилар.
Ўзбекистонда ҳам сўнгги уч йилда бу турдаги жиноятлар 8,3 бараварга кўпайиб, ҳозирда умумий жиноятчиликнинг қарийб 5 фоизига етган. Хусусан, ноқонуний банк-молия операциялари орқали ўзгаларнинг пластик картадаги маблағларини ўзлаштириш, зарарли вируслар тарқатиш, қимор ва таваккалчиликка асосланган онлайн ўйинлар, диний ақидапарастликка қаратилган ахборот хуружлари, онлайн савдо майдонидаги фирибгарлик жиноятлари кўпайиб бораётганлиги эътироф этилиб, ходимлар бу каби фирибгарликларга дуч келмасликлари учун ҳушёр ва огоҳ бўлишлари лозимлиги қайд этилди.

BEWARE OF SCAMMERS IN THE VIRTUAL WORLD
New threats related to cyberspace are emerging in the modern global information space. In this regard, the issue of protection against attacks in the virtual world is of serious concern to the world community.
The round table, organized in the Directorate of "Protection" of Tashkent city, was devoted to topical issues of combating crimes committed in cyberspace.
Representatives of other law enforcement agencies, specialists in the field of information technology, media workers took part.
The speakers spoke about the problems arising in the field of information security and the fight against cybercrime, the prospects for providing qualified personnel in this area in the departments of the Security service.
According to experts, more than 500 million cyberattacks are carried out annually in the world, and every second of 12 people becomes a victim of cyber threats.
In Uzbekistan, over the past three years, this type of crime has increased by 8.3 times and currently accounts for about 5% of the total number of crimes. In particular, the theft of other people's funds on plastic cards through illegal banking and financial transactions, the spread of malicious viruses, gambling and risky online games, information attacks aimed at religious fanaticism, fraudulent crimes on the Internet.