ВИРТУАЛ ОЛАМДАГИ ФИРИБГАРЛАРДАН ОГОҲ БЎЛИНГ
Ҳозирги глобал ахборот майдонида кибермакон билан боғлиқ янгидан-янги таҳдидлар юзага келмоқда. Шу боис виртуал оламдаги ҳужумлардан ҳимояланиш масаласи дунё ҳамжамиятини жиддий ташвишга солмоқда.
Тошкент шаҳар “Қўриқлаш” бошқармасида ўтказилган давра суҳбати кибермаконда содир этилаётган жиноятларга қарши курашишнинг долзарб муаммоларига бағишланди.
Анжуманда бошқа ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар вакиллари, ахборот технологиялари бўйича экспертлар, шунингдек оммавий ахборот воситалари ходимлари иштирок этди.
Сўз олганлар ахборот хавфсизлигини таъминлаш ва кибержиноятларга қарши курашишда юзага келаётган муаммолар, "Қўриқлаш" хизмати бўлинмаларида мазкур соҳани малакали кадрлар билан таъминлаш истиқболлари ҳақида тўхталдилар.
Мутахассислар таҳлилларга кўра, дунё бўйлаб ҳар йили 500 миллиондан ортиқ киберҳужумлар уюштирилиб, ҳар сонияда 12 нафар инсондан бири кибермаконда содир этилган таҳдидлар қурбонига айланаётганини таъкидладилар.
Ўзбекистонда ҳам сўнгги уч йилда бу турдаги жиноятлар 8,3 бараварга кўпайиб, ҳозирда умумий жиноятчиликнинг қарийб 5 фоизига етган. Хусусан, ноқонуний банк-молия операциялари орқали ўзгаларнинг пластик картадаги маблағларини ўзлаштириш, зарарли вируслар тарқатиш, қимор ва таваккалчиликка асосланган онлайн ўйинлар, диний ақидапарастликка қаратилган ахборот хуружлари, онлайн савдо майдонидаги фирибгарлик жиноятлари кўпайиб бораётганлиги эътироф этилиб, ходимлар бу каби фирибгарликларга дуч келмасликлари учун ҳушёр ва огоҳ бўлишлари лозимлиги қайд этилди.

ОСТЕРЕГАЙТЕСЬ МОШЕННИКОВ В ВИРТУАЛЬНОМ МИРЕ
В современном глобальном информационном пространстве появляются новые угрозы, связанные с киберпространством. В связи с этим вопрос защиты от атак в виртуальном мире вызывает серьезную озабоченность мирового сообщества.
Круглый стол, организованный в Управлении «Охраны» города Ташкента, был посвящен актуальным проблемам борьбы с преступлениями, совершаемыми в киберпространстве.
Участие приняли представители других правоохранительных органов, специалисты в области информационных технологий, работники СМИ.
Выступившие с речью рассказали о проблемах, возникающих в сфере обеспечения информационной безопасности и борьбы с киберпреступностью, перспективах обеспечения квалифицированными кадрами в этой сфере в подразделениях службы «Охрана».
По оценкам экспертов, ежегодно в мире осуществляется более 500 миллионов кибератак, и каждый второй из 12 человек становится жертвой киберугроз.
В Узбекистане за последние три года этот вид преступности увеличился в 8,3 раза и в настоящее время составляет около 5% от общего числа преступлений. В частности, хищение чужих средств на пластиковых картах посредством незаконных банковских и финансовых операций, распространение вредоносных вирусов, азартные и рискованные онлайн-игры, информационные атаки, направленные на религиозный фанатизм, мошеннические преступления в сети Интернет.