БЕҒАРАЗ ДОНОРЛИК КИМНИНГДИР САЛОМАТЛИГИ, УНИНГ ҲАЁТИ УЧУН ҲАДЯ ЭТИЛАДИГАН БЕБАҲО НЕЪМАТДИР
14 июнь – Бутунжаҳон қон донорлари куни муносабати билан "Қўриқлаш" бош бошқармаси ва Фарғона, Қашқадарё, Сирдарё вилоят "Қўриқлаш" бошқармалари ходимлари ҳамда бошқа кўплаб ташкилот вакиллари "Қон топшир – ҳаёт инъом эт" шиори остида беғараз қон топшириш акциясида иштирок этдилар.
Республика бўйлаб ташкил этилган ушбу хайрия тадбирида ўзгалар саломатлигига бефарқ бўлмаган минглаб инсонлар иштирок этишди.
Бу каби тадбирларни ўтказишдан мақсад тиббий-ижтимоий кўмакка муҳтож фуқароларни қўллаб-қувватлаш, инсонларни кўнгилли равишда қон топширишга чорлаш орқали беморларнинг ҳаётини сақлаб қолиш, жамиятда инсонпарварлик ва меҳр-оқибат ғояларини кенг тарғиб қилишга қаратилган.
Фақат яхши инсонларнинг ёрдами билангина оғир аҳволдаги беморларни ҳаётга қайтариш, уларнинг умрига умр қўшиш мумкин. Турли қон гуруҳларига мансуб ходимлар томонидан топширилган қон плазмалари тўпланиб Қашқадарё вилоят гематология бўлимида шифо истагидаги юрагида нуқсони бор беморлар учун йўналтирилади.

БЕЗВОЗМЕЗДНОЕ ДОНОРСТВО – БЕСЦЕННЫЙ ВКЛАД В СПАСЕНИЕ ЖИЗНЕЙ
По случаю 14 июня – Всемирного дня донора крови сотрудники Главного управления «Охраны» и управлений «Охраны» Ферганской, Кашкадарьинской, Сырдарьинской областей, а также представители других организаций приняли участие в акции добровольного донорства крови под лозунгом «Сдай кровь – подари жизнь».
Тысячи неравнодушных к здоровью окружающих приняли участие в данной благотворительной акции, организованной по всей республике.
Целью проведения подобных мероприятий является поддержка граждан, нуждающихся в медико-социальной помощи, спасение их жизней путем пропаганды добровольной сдачи крови, а также идей гуманизма и толерантности в обществе.
Плазма крови сотрудников направляется в Кашкадарьинское областное отделение гематологии для оказания помощи пациентам с пороками сердца.