БЕҒАРАЗ ДОНОРЛИК КИМНИНГДИР САЛОМАТЛИГИ, УНИНГ ҲАЁТИ УЧУН ҲАДЯ ЭТИЛАДИГАН БЕБАҲО НЕЪМАТДИР
14 июнь – Бутунжаҳон қон донорлари куни муносабати билан "Қўриқлаш" бош бошқармаси ва Фарғона, Қашқадарё, Сирдарё вилоят "Қўриқлаш" бошқармалари ходимлари ҳамда бошқа кўплаб ташкилот вакиллари "Қон топшир – ҳаёт инъом эт" шиори остида беғараз қон топшириш акциясида иштирок этдилар.
Республика бўйлаб ташкил этилган ушбу хайрия тадбирида ўзгалар саломатлигига бефарқ бўлмаган минглаб инсонлар иштирок этишди.
Бу каби тадбирларни ўтказишдан мақсад тиббий-ижтимоий кўмакка муҳтож фуқароларни қўллаб-қувватлаш, инсонларни кўнгилли равишда қон топширишга чорлаш орқали беморларнинг ҳаётини сақлаб қолиш, жамиятда инсонпарварлик ва меҳр-оқибат ғояларини кенг тарғиб қилишга қаратилган.
Фақат яхши инсонларнинг ёрдами билангина оғир аҳволдаги беморларни ҳаётга қайтариш, уларнинг умрига умр қўшиш мумкин. Турли қон гуруҳларига мансуб ходимлар томонидан топширилган қон плазмалари тўпланиб Қашқадарё вилоят гематология бўлимида шифо истагидаги юрагида нуқсони бор беморлар учун йўналтирилади.

GRATUITOUS DONATION IS AN INVALUABLE CONTRIBUTION TO SAVING LIVES
On the occasion of June 14 – World Blood Donor Day, employees of the Main Directorate of "Protection" and the Directorates of "Protection" of Fergana, Kashkadarya, Syrdarya regions, as well as representatives of other organizations took part in a voluntary blood donation campaign under the slogan "Donate blood – give life".
Thousands of people who are not indifferent to the health of others took part in this charity event organized throughout the republic.
The purpose of such events is to support citizens in need of medical and social assistance, saving their lives by promoting voluntary blood donation, as well as the ideas of humanism and tolerance in society.
The blood plasma of the employees is sent to the Kashkadarya Regional Department of Hematology to help patients with heart defects.