“АЖДОДЛАР ИЗИДАН” КЎРИК-ТАНЛОВИНИНГ ВИЛОЯТ БОСҚИЧИ БЎЛИБ ЎТДИ
Куни кеча Ўзбекистон ёшлар иттифоқи Андижон вилоят Кенгаши томонидан Миллий гвардия Андижон вилояти бўйича бошқармасида вилоятдаги Мудофаа вазирлиги, Миллий Гвардия ҳамда ДХХ Чегара қўшинларига қарашли ҳарбий қисм ва муассасаларни ёш ҳарбий хизматчилар ва ходимлар ўртасида “Аждодлар изидан” интеллектуал танловнинг вилоят босқичи ўтказилди.
Беллашувда жамоаларга "Бобурнома", "Уфқ", "Жалолиддин Мангуберди", "Aмир Темур салтанатида хавфсизлик хизмати", "Мирзо Улуғбек" каби ўнлаб бадиий асарлардан саволлар берилди.
Танловда 10 та жамоаларга буюк саркардаларимизнинг жанг санъати, жамият ва давлат ҳаётида амалга оширган ижтимоий-сиёсий, иқтисодий ва ҳарбий ислоҳотлари тўғрисидаги 4 та китоб асосида савол-жавоб ташкил этилди.
Ушбу интеллектуал танловда иштирокчилар ўзларининг маънавий-мафкуравий дунёқарашларини ва иқтидорларини намойиш этдилар.
Кўрик-танлов мезонига асосан икки босқичда ўтказилган беллашувларда жамоалар ичида вилоят "Қўриқлаш" бошқармаси ёшлари жамоаси яққол устунлик билан фахрли 1 ўринни эгаллаб, республика босқичига йўлланмани қўлга киритдилар.

СОСТОЯЛСЯ ОБЛАСТНОЙ ЭТАП КОНКУРСА «ПО СТОПАМ ПРЕДКОВ»
На днях Андижанский областной совет Союза молодежи Узбекистана провел в Управлении Национальной гвардии по Андижанской области областной этап интеллектуального конкурса «По стопам предков» среди военнослужащих и сотрудников областных воинских частей и учреждений Министерства обороны, Национальной гвардии и Пограничных войск СГБ.
В ходе конкурса команды отвечали на вопросы по десяткам художественных произведений, таких как «Бобурнома», «Горизонт», «Джалалиддин Мангуберды», «Служба безопасности в империи Амира Темура», «Мирзо Улугбек».
Наряду с этим 10 команд отвечали на вопросы о боевых искусствах, социально-политических, экономических и военных реформах, осуществленных нашими великими полководцами в общественной и государственной жизни.
В данном интеллектуальном конкурсе участники продемонстрировали свое мировоззрение, знания и талант.
По результатам конкурса, прошедшего в два этапа, команда областного управления «Охраны» с большим отрывом вырвалась вперед и заняла почетное 1 место, тем самым прошла в республиканский этап.