“АХСИКЕНТ” ЁДГОРЛИГИГА САЁҲАТ ТАШКИЛ ЭТИЛДИ
Бугунги кунда ўсиб келаётган ёш авлод онгида ватанга муҳаббат авлод аждодлардан қолган анъаналарга ҳурмат миллийликга садоқат, миллий ғурур ва миллий онг туйғуларини шакллантиришда энг аввало ўзимиз яшаб турган тупроқ тарихини чуқур англатиш, кимларнинг авлоди эканлигини тушунтириш ва уларга муносиб бўлишга ундаш керак.
Бу йўлда эса бизга биринчи навбатда аждодлардан қолган тарихий маданий мерослар билан ёш авлодни таништириш ва англатиш масъулияти юклатилади. Шу мақсадда Наманган вилоят "Қўриқлаш" бошқармаси ходимлари томонидан Мингбулоқ туманидаги 14-сонли мактаб ўқувчилари учун “Ахсикент” очиқ осмон остидаги музейига саёҳат ташкил этилди.
Саёҳат давомида мутахассис тарихчилар томонидан ўқувчи ёшларга бу ерда ўрганилган шаҳар қолдиқлари ва уларнинг тааллуқлилик даври ҳақида, шунингдек ўша давр аҳолиси, уларнинг турмуш тарзи тўғрисида маълумотлар беришди.

A TRIP TO THE AHSIKENT MONUMENT HAS BEEN ORGANIZED
An important role in strengthening the love of the Motherland among the younger generation, respect for the traditions left by their ancestors, loyalty to the nation, national pride, first of all, is played by a deep understanding of the history of the region.
Thus, we are charged with the duty to acquaint and educate the younger generation with the historical and cultural heritage left by our ancestors. For this purpose, employees of the Directorate of "Protection" of Namangan region organized a trip to the open-air museum of the Akhsikent settlement for pupils of school № 14 of Mingbulak district.
During the trip, historians told the students about the remnants of the ancient city studied here, as well as about the population of that time and their way of life.