31 август – Қатағон қурбонларини ёд этиш куни
Сана муносабати билан Қорақалпоғистон Республикаси Қўриқлаш бошқармаси шахсий таркиби иштирокида "Қатағон қурбонлари – Миллат фидойилари" мавзусида маънавий-маърифий давра суҳбати ўтказилди.
Мазкур тадбирда Бердақ номидаги қорақалпоқ давлат университети ҳузуридаги Қатағон қурбонларини хотирлаш музейи директори тарих фанлари номзоди А.Қудияров иштирок этиб, ходимларга ушбу инсонларнинг ҳаёти ва хизматлари тўғрисида маълумотлар бериб ўтди.
Тадбирдан сўнг, соҳа вакиллари Бердақ номидаги қорақалпоқ давлат университети ҳузуридаги Қатағон қурбонларини хотирлаш музейига таклиф этилиб, музей ходимлари томонидан Қатағон қурбонларининг картиналари ва уларнинг ҳаёти, юрт осойишталиги йўлида қилган хизматлари шунингдек, бугунги кунда уларнинг тарихи ҳақида амалга оширилаётган ишлар тўғрисида тушунчалари бериб ўтилди.
Тадбир борасида соҳа ходимлари мутахассислардан ўзларини қизиқтирган саволларига керакли жавобларини олди.

31 августа – День памяти жертв репрессий
В память об этой трагической дате в Управлении охраны Республики Каракалпакстан состоялся духовно-просветительский круглый стол на тему «Жертвы репрессий — патриоты нации».
В мероприятии принял участие А. Кудияров — директор Музея памяти жертв репрессий при Каракалпакском государственном университете имени Бердаха, кандидат исторических наук. Он представил сотрудникам подробный рассказ о жизни и деятельности репрессированных граждан, их вкладе в развитие страны.
По окончании круглого стола участники посетили Музей памяти жертв репрессий, где специалисты музея провели для них экскурсию. Гости познакомились с экспозицией, посвящённой судьбам репрессированных, их жизненному пути и вкладу в развитие государства. Особое внимание было уделено современной работе по сохранению исторической памяти и изучению наследия этих людей.
В рамках встречи специалисты получили исчерпывающие ответы на все интересующие их вопросы, что позволило глубже понять трагические события прошлого и их значение для современной истории страны.