Mahallalarni xavfsiz va jinoyatchilikdan holi maskanlarga aylantirish, huquqbuzarliklarning oldini olish, aholi osoyishtaligini taʼminlash hamda profilaktik choralarni kuchaytirish maqsadida hududlarda targʻibot-tashviqot ishlari izchil olib borilmoqda
Jumladan, Ichki ishlar vazirligi huzuridagi Qoʻriqlash departamenti va uning hududiy boʻlinmalari tomonidan "mahalla yettiligi" bilan hamkorlikdagi profilaktik-targʻibot tadbirlari tashkil etilib, mutaxassislar tomonidan aholiga jinoyat va huquqbuzarliklarning barvaqt oldini olishda zamonaviy texnik vositalari, videokuzatuv kameralarining natijadorligi, Qoʻriqlash xizmati turlari hamda tezkor harakatlanuvchi guruhlarning imkoniyatlari haqida soʻz yuritilib, taklif etilayotgan “Aqlli uy” loyihasi xususida maʼlumotlar berib borilmoqda.
Shu bilan birga koʻp qavatli uylarning kirish qismlariga tashvish tugmalari oʻrnatilib, koʻcha va yoʻlaklar kuzatuv kameralari bilan bosqichma-bosqich jihozlanmoqda. Shuningdek, mahallalar va unga tutash hududlardagi obyektlar, bozorlar va savdo markazlarida jinoyatchilikning oldini olish maqsadida qoʻriqlashning texnik vositalari bilan jihozlanib, bu orqali hududni onlayn rejimda nazorat qilish imkoniyati yaratildi va kechayu-kunduz xavfsizligi taʼminlandi.

Comprehensive work is underway in our country to prevent offenses, ensure the peace of mind of the population and transform mahallas into safe areas free from crime
The Department of Protection under the Ministry of Internal Affairs and its territorial divisions, in cooperation with the Mahalla Seven, are implementing a system of preventive and educational measures. Specialists inform residents about modern protection equipment that contributes to the early prevention of crimes, as well as explain the effectiveness of video surveillance systems, introduce the types of protection services and the capabilities of rapid response teams. Along with this, citizens are provided with information about the Smart Home project.
In addition, various technical solutions are being implemented to improve security. For example, alarm buttons are installed at the entrances to entrances, streets and sidewalks are gradually equipped with video surveillance cameras. Infrastructure facilities — markets, shopping malls and adjacent territories — are equipped with technical security equipment.
Thanks to the measures taken, it is possible to carry out online control of the territory, ensure round‑the-clock security and promptly respond to possible offenses.