Kriminogen vaziyati ogʻir mahallalarda targʻibotlar olib borilmoqda
Hududlarda huquqbuzarliklarning barvaqt oldini olish, aholining huquqiy madaniyatini oshirish va jinoyatchilikka qarshi kurashish maqsadida Ichki ishlar vazirligi huzuridagi Qoʻriqlash departamenti xodimlari tomonidan muntazam profilaktik tadbirlar oʻtkazilmoqda.
Surxondaryo viloyati Angor tumanidagi kriminogen vaziyati ogʻir Oʻzbekiston mahallasida xavfsiz muhitni yaratish va huquqbuzarliklarning barvaqt oldini olish borasida biriktirilgan masʼullar tomonidan belgilangan yoʻl xaritasi asosida tizimli ishlar olib borilmoqda. Jumladan, mahallani jinoyatdan holi hududga aylantirish, aholi bandligini taʼminlash, yoshlar hamda voyaga yetmaganlarni nazorat qilish maqsadida Viloyat Ichki ishlar boshqarmasi, Qoʻriqlash boshqarmasi xodimlari hamda "mahalla yettiligi" tomonidan profilaktik targʻibotlar oʻtkazilyapti. Fuqarolarga sodir etilayotgan holatlar yetkazilib, xonadoni va obyekti daxlsizligini taʼminlashda qoʻriqlash xizmatining imkoniyatlaridan samarali foydalanish tavsiya etilmoqda.
Tumanning Sharq guli mahallasi ham "qizil" toifaga kiritilgan hududlardan biri. Mahallada kriminogen vaziyatni barqarorlashtirish, jinoyatni jilovlash, hushyorlikni oshirish mutasaddi tashkilotlar vakillarining ustuvor vazifalaridan hisoblanadi. Mazkur yoʻnalishda Qoʻriqlash boshqarmasi xodimlari aholi gavjum joylarda uchrashuvlar tashkil etib, oʻrnatiladigan qoʻriqlash va yongʻindan ogohlantiruvchi signalizatsiya vositalari, ularning ishlar tartibi haqida tushunchalar berdilar. Jamoat tartibini buzish bilan bogʻliq holatlar, shuningdek, oʻgʻirlik jinoyatini oldini olishda xonadon va savdo doʻkonlarida qoʻriqlash jihozlarini oʻrnatish muhim ahamiyatga ega ekanligi taʼkidlandi. Tadbirlar davomida koʻchalarda, koʻp qavatli uylarning kirish qismiga "tashvish" tugmalari, kuzatuv kameralari oʻrnatildi. Fuqarolar xonadonlari va savdo doʻkonlari qoʻriqlovga olinib, hududlar nazoratga olindi. Targʻibotlar mahallalar kesimida davom etmoqda.

Preventive measures are being carried out in mahallas with a high crime rate
In order to prevent crimes in mahallas early and to enhance the legal culture of the population, employees of the Department of Protection under the Ministry of Internal Affairs regularly carry out preventive measures.
Through joint efforts, based on the developed roadmap, systematic work is underway to create a safe environment and early prevention of offenses in Uzbekistan mahalla, Angora district, Surkhandarya region, where a particularly difficult criminal situation has developed. In particular, employees of the regional Department of Internal Affairs, the Directorate of Protection and the Mahalla Seven are carrying out preventive measures aimed at turning the mahalla into a crime-free zone, ensuring employment, and monitoring youth and minors. At the same time, citizens are advised to be aware of the current situation and effectively use the capabilities of the security service to ensure the safety of their homes and facilities.
Shark Guli Mahalla also belongs to the area classified as "red". Employees of the Directorate of Protection recently organized meetings with citizens, during which they told them about the security and fire alarm systems being installed and the procedure for their operation. It was also noted that the installation of security devices is important to prevent incidents related to public order violations and theft. During the events, "alarm" buttons and video surveillance cameras were installed on the streets and in the entrances of apartment buildings. Similar events are continuing in other regions.