Kriminogen vaziyati ogʻir mahallalarda targʻibotlar olib borilmoqda
Hududlarda huquqbuzarliklarning barvaqt oldini olish, aholining huquqiy madaniyatini oshirish va jinoyatchilikka qarshi kurashish maqsadida Ichki ishlar vazirligi huzuridagi Qoʻriqlash departamenti xodimlari tomonidan muntazam profilaktik tadbirlar oʻtkazilmoqda.
Surxondaryo viloyati Angor tumanidagi kriminogen vaziyati ogʻir Oʻzbekiston mahallasida xavfsiz muhitni yaratish va huquqbuzarliklarning barvaqt oldini olish borasida biriktirilgan masʼullar tomonidan belgilangan yoʻl xaritasi asosida tizimli ishlar olib borilmoqda. Jumladan, mahallani jinoyatdan holi hududga aylantirish, aholi bandligini taʼminlash, yoshlar hamda voyaga yetmaganlarni nazorat qilish maqsadida Viloyat Ichki ishlar boshqarmasi, Qoʻriqlash boshqarmasi xodimlari hamda "mahalla yettiligi" tomonidan profilaktik targʻibotlar oʻtkazilyapti. Fuqarolarga sodir etilayotgan holatlar yetkazilib, xonadoni va obyekti daxlsizligini taʼminlashda qoʻriqlash xizmatining imkoniyatlaridan samarali foydalanish tavsiya etilmoqda.
Tumanning Sharq guli mahallasi ham "qizil" toifaga kiritilgan hududlardan biri. Mahallada kriminogen vaziyatni barqarorlashtirish, jinoyatni jilovlash, hushyorlikni oshirish mutasaddi tashkilotlar vakillarining ustuvor vazifalaridan hisoblanadi. Mazkur yoʻnalishda Qoʻriqlash boshqarmasi xodimlari aholi gavjum joylarda uchrashuvlar tashkil etib, oʻrnatiladigan qoʻriqlash va yongʻindan ogohlantiruvchi signalizatsiya vositalari, ularning ishlar tartibi haqida tushunchalar berdilar. Jamoat tartibini buzish bilan bogʻliq holatlar, shuningdek, oʻgʻirlik jinoyatini oldini olishda xonadon va savdo doʻkonlarida qoʻriqlash jihozlarini oʻrnatish muhim ahamiyatga ega ekanligi taʼkidlandi. Tadbirlar davomida koʻchalarda, koʻp qavatli uylarning kirish qismiga "tashvish" tugmalari, kuzatuv kameralari oʻrnatildi. Fuqarolar xonadonlari va savdo doʻkonlari qoʻriqlovga olinib, hududlar nazoratga olindi. Targʻibotlar mahallalar kesimida davom etmoqda.

В махаллях с высоким уровнем преступности проводятся профилактические мероприятия
В целях раннего предупреждения преступлений в махаллях и повышения правовой культуры населения сотрудники Департамента Охраны при Министерстве внутренних дел регулярно проводят профилактические мероприятия.
Совместными усилиями на основе разработанной дорожной карты ведется планомерная работа по созданию безопасной среды и ранней профилактике правонарушений в махалле Узбекистан Ангорского района Сурхандарьинской области, где сложилась особо тяжелая криминогенная обстановка. В частности, сотрудники областного Управления внутренних дел, Управления охраны и «махаллинской семерки» проводят профилактические мероприятия, нацеленные на превращение махалли в зону, свободную от преступности, обеспечение занятости населения, контроль за молодежью и несовершеннолетними. При этом гражданам рекомендуется быть в курсе текущей ситуации и эффективно использовать возможности службы охраны для обеспечения безопасности своих домов и объектов.
Махалля Шарк гули также относится к району, классифицируемому как «красный». Сотрудники Управления охраны организовали на днях встречи с гражданами, в ходе которых рассказали им об устанавливаемых системах охранной и пожарной сигнализации и порядке их эксплуатации. Было также отмечено, что установка охранных устройств имеет важное значение для предотвращения инцидентов, связанных с нарушением общественного порядка и кражами. Во время мероприятий на улицах и в подъездах многоквартирных домов были установлены «тревожные» кнопки и камеры видеонаблюдения. Подобные мероприятия продолжаются и в других регионах.