Poytaxtimizdagi maktablarda oʻtkazilgan reyd tadbirlari davomida ayrim oʻquvchi yoshlardan oʻtkir tigʻli buyumlar olib qoʻyildi
Chilonzor tumanidagi 195-maktabning sakkizinchi sinf va 178-maktabning 11-sinf oʻquvchilari yonida "babochka" nomli yigʻma pichoqlar olib yurganligi aniqlandi. Sergeli tumanidagi 267-maktabning 9-sinf oʻquvchisidan esa "ruchka" koʻrinishidagi pichoq olib qoʻyildi.
Mazkur maktablarga yangi tayinlangan Milliy gvardiya inspektor-psixologlari oʻquvchilarning ota-onalari bilan maktab maʼmuriyati ishtirokida profilaktik suhbatlar olib borishdi. Ota-onalarga bolalarning pichoq olib yurishi ularning muammolarga duch kelayotganligidan darak berishini va bu ularga xayoliy himoya berishini eslatdi. Shuning uchun ota-onalar farzandlarining xatti-harakatiga koʻproq eʼtibor berishi, ular bilan maktab va sinfdagi vaziyat haqida suhbatlashishi, taʼlim muassasasidagi, mahalladagi tengdoshlari bilan munosabatlari toʻgʻrisida bilishi kerakligi uqtirib oʻtildi.
Shu oʻrinda “babochka” nomli yigʻma pichoqning kelib chiqishining bir necha xil tarixi borligini bilarmidingiz? Birinchisi – mazkur pichoqni arqonlarni, boʻronda yelkanlarni bir qoʻl bilan qulay kesish uchun filippinlik dengizchilar oʻylab topishgan. Ikkinchisi – “babochka” pichogʻining kriminal oʻtmishi mavjud boʻlib, uni koʻcha bezori toʻdalar hamda jinoiy jamiyat aʼzolari oʻylab topishgan.
Agar farzandingiz dengizchi yoki koʻcha qaroqchisi boʻlmasa pichoq unga nima uchun kerak?
“Ruchka” pichogʻi haqida ham oʻsmirlar va ota-onalarga xuddi shu savolni bermoqchimiz: nega xavfli boʻlgan buyumni oʻquvchi oʻzi bilan olib yurishi kerak? Toʻgʻri, bunday pichoq ish yuritish buyumlariga kiradi va deyarli har qanday savdo nuqtasida, shu jumladan internet saytlarida sotiladi. Lekin nega bu maktab sumkasida? Axir, oʻquvchi sinfda qogʻozni pichoq bilan kesmaydi-ku.
Aziz ota-onalar, bolalaringizga diqqatli boʻling, farzandingiz mashgʻulotlari bilan qiziqing, u bilan koʻproq gaplashing, ishonchli munosabatlar oʻrnating. Axir, bu sizning zurriyotingiz, siz u haqida orzu qilgansiz va albatta uni yaxshi inson qilib tarbiyalashni xohlaysiz. Unga baxtli kelajak tilaysiz.

В ходе рейдовых мероприятий в школах нашей столицы у некоторых школьников изъяты колющие и режущие предметы
В результате таких мероприятий у учащихся восьмого класса школы № 195 и одиннадцатого класса школы № 178 Чиланзарского района изъяты складные ножи под названием «бабочка», у девятиклассника школы № 267 Сергелийского района – нож в форме ручки.
Инспекторы-психологи Национальной гвардии провели профилактические беседы с родителями учеников и в присутствии администрации школы. В ходе таких бесед родителям напомнили, что ношение с собой подобных предметов сигнализирует о том, что дети находятся в беде и таких образом пытаются лишь защититься. Поэтому родителям следует уделять больше внимания своим детям, их поведению, беседовать с ними о том, что происходит в школе и классе, узнавать об их взаимоотношениях со сверстниками.
Знаете ли вы о происхождении складного ножа «бабочка»? Этот нож изобрели филиппинские моряки, чтобы удобно было перерезать канаты и паруса во время шторма одной рукой. Кроме того, нож «бабочка» имеет криминальное прошлое: им пользовались уличные банды и члены преступного сообщества.
Если ваш ребенок не моряк и не уличный грабитель, зачем тогда ему нож?
Такой вопрос мы хотим задать подросткам и родителям: зачем школьнику носить с собой подобный, а самое главное – опасный предмет? Конечно, такие ножи входят в состав канцелярских товаров и продаются практически в любом магазине, в том числе и в интернете. Но почему он в портфеле? Ведь ученик не режет бумагу ножом на уроке.
Дорогие родители, уделяйте больше внимания своим детям, интересуйтесь занятиями и увлечениями своего ребенка, больше разговаривайте с ним, выстраивайте доверительные отношения. Ведь это ребенок, о котором вы мечтали, которого хотите воспитать хорошим человеком, которому желаете счастливого будущего.