Shaxsiy tarkibni ijtimoiy tarmoqlar orqali tarqatilayotgan axborot xurujlaridan himoya qilish hamda kiberjinoyatlarning oldini olishga qaratilgan navbatdagi profilaktik uchrashuv
Kuni kecha Navoiy viloyati Qoʻriqlash boshqarmasi mas‘ullari viloyat Ichki ishlar boshqarmasi bilan hamkorlikda shaxsiy tarkibni ijtimoiy tarmoqlar orqali tarqatilayotgan axborot xurujlaridan himoya qilish hamda kiberjinoyatlarning oldini olish maqsadida navbatdagi profilaktik uchrashuv tashkil etildi.
Mazkur uchrashuvda yigʻilganlarga kiberjinoyatlarning oldini olish hamda aholini kiber olamidagi tahdidlardan ogoh boʻlish, tavakkalchilikka asoslangan qimor oʻyinlarini oʻynamaslik, xususan kiberjinoyatlarning yangi turlari ijtimoiy tarmoqlarda tarqatilayotgan soxta havolalar va virusli dasturlardan himoyalanish toʻgʻrisida hamda shaxsiy tarkibga xizmat faoliyati davomida internetdagi tahdidlardan ogohlantiruvchi choralarga rioya qilish muhimligi, ijtimoiy tarmoqlarda sodir etilayotgan jinoyatlar salmogʻi keskin ravishda oshib borayotganligi yuzasidan tushuntirishlar berildi.
Bundan tashqari, shaxsiy tarkib oʻrtasida xizmat intizomiga rioya qilish, turli xildagi qonun buzilishi holatlarini oldini olish – har bir kishining vazifasi ekanligi taʼkidlandi.
Uchrashuv yakunida esa mutaxassislar tomonidan xodimlarning savollariga atroflicha javoblar berilib, amaliy tavsiyalar taqdim etildi.

Another preventive meeting was held to protect employees from information attacks through social networks, as well as to prevent cybercrime
Recently, officials of the Directorate of Protection of Navoi Region together with specialists of the Department of Internal Affairs of the region, organized another preventive meeting dedicated to protecting employees from information attacks on social networks and preventing cybercrime.
During the meeting, the staff was informed about measures to prevent cybercrime and the need to raise public awareness of cyber threats, responsibility for gambling, as well as protection against new types of cybercrime, such as fake links and viruses spread through social networks. In addition, the participants of the meeting drew attention to the growing number of crimes committed on social networks.
Along with this, the importance of maintaining official discipline among the personnel and observing the rule of law was noted. At the end of the meeting, the specialists answered all the questions of the staff and provided them with practical recommendations.