Kasaba uyushmalari kuni munosabati bilan tadbir oʻtkazildi
11 noyabr kuni – Kasaba uyushmalari kuni munosabati bilan Andijon viloyati Qoʻriqlash boshqarmasida maʼrifiy tadbir tashkil etildi. Tadbirda xodimlarga kasaba uyushmasining jamiyatdagi oʻrni, uning asosiy vazifa va maqsadlari, shuningdek, aʼzolarning mehnatga oid, ijtimoiy-iqtisodiy huquq va manfaatlarini himoya qilishdagi ahamiyati haqida batafsil maʼlumot berildi.
Qayd etilganidek, kasaba uyushmasi — fuqarolarning oʻz faoliyati yoki oʻqish turi boʻyicha umumiy kasbiy manfaatlari bilan bogʻliq boʻlgan, ularning mehnatga oid hamda boshqa ijtimoiy-iqtisodiy huquq va manfaatlarini ifodalash va himoya qilish maqsadida tuziladigan, oʻz ustavi asosida faoliyat yuritadigan ixtiyoriy jamoat birlashmasidir.
Tadbir davomida xodimlar kasaba uyushmasi faoliyati orqali beriladigan imkoniyatlar, imtiyozlar va huquqiy kafolatlar bilan ham tanishtirildi. Shu bilan birga, uyushma aʼzolari uchun yaratilgan shart-sharoitlar hamda ijtimoiy qoʻllab-quvvatlash mexanizmlari haqida fikr almashildi.

An event was held on the occasion of Labor Union Day
On the occasion of November 11, Labor Union Day, an educational event was held at the Directorate of Protection of Andijan region, during which participants were told in detail about the role of the labor union movement in society, its key tasks and goals, as well as mechanisms for protecting the labor and socio‑economic rights of labor union members.
An official definition of a labor union was given as a voluntary public association. It was emphasized that such organizations are formed based on the common professional interests of citizens, including those related to education. It is noted that trade unions operate on the basis of the charter and are called upon to represent and protect the labor and other socio‑economic rights and interests of their members.
The staff received information about the benefits and opportunities provided by the trade unions, as well as about the existing mechanisms of social support for the members of the association and the conditions created for the members of the trade union association.
The meeting ended with an open discussion. The participants exchanged views on the current work of trade unions and discussed possible ways to improve it.