Kasaba uyushmalari kuni munosabati bilan tadbir oʻtkazildi
11 noyabr kuni – Kasaba uyushmalari kuni munosabati bilan Andijon viloyati Qoʻriqlash boshqarmasida maʼrifiy tadbir tashkil etildi. Tadbirda xodimlarga kasaba uyushmasining jamiyatdagi oʻrni, uning asosiy vazifa va maqsadlari, shuningdek, aʼzolarning mehnatga oid, ijtimoiy-iqtisodiy huquq va manfaatlarini himoya qilishdagi ahamiyati haqida batafsil maʼlumot berildi.
Qayd etilganidek, kasaba uyushmasi — fuqarolarning oʻz faoliyati yoki oʻqish turi boʻyicha umumiy kasbiy manfaatlari bilan bogʻliq boʻlgan, ularning mehnatga oid hamda boshqa ijtimoiy-iqtisodiy huquq va manfaatlarini ifodalash va himoya qilish maqsadida tuziladigan, oʻz ustavi asosida faoliyat yuritadigan ixtiyoriy jamoat birlashmasidir.
Tadbir davomida xodimlar kasaba uyushmasi faoliyati orqali beriladigan imkoniyatlar, imtiyozlar va huquqiy kafolatlar bilan ham tanishtirildi. Shu bilan birga, uyushma aʼzolari uchun yaratilgan shart-sharoitlar hamda ijtimoiy qoʻllab-quvvatlash mexanizmlari haqida fikr almashildi.

Проведено мероприятие по случаю Дня профсоюзов
По случаю 11 ноября – Дня профсоюзов, в Управлении охраны Андижанской области состоялось просветительское мероприятие, в ходе которого участникам подробно рассказали о роли профсоюзного движения в обществе, его ключевых задачах и целях, а также механизмах защиты трудовых и социально‑экономических прав членов профсоюзов.
Было дано официальное определение профсоюза как добровольного общественного объединения. Подчёркнуто, что такие организации формируются на основе общих профессиональных интересов граждан, в том числе связанных с обучением. Отмечено, что профсоюзы действуют на основании устава и призваны представлять и защищать трудовые и иные социально‑экономические права и интересы своих членов.
Сотрудники получили информацию о льготах и возможностях, которые предоставляют профсоюзы, а также о действующих механизмах социальной поддержки членов объединения и условиях, созданных для участников профсоюзной ассоциации.
Завершилась встреча открытой дискуссией. Участники обменялись мнениями о текущей работе профсоюзов и обсудили возможные пути её совершенствования.