Taʼlim muassasalarida xavfsizlikni taʼminlash borasida amalga oshirilishi lozim boʻlgan bir qancha mavzular boʻyicha davra suhbatlari tashkil etib kelinmoqda
Milliy gvardiya Jizzax viloyati "Qoʻriqlash" boshqarmasi hamda Maktabgacha va maktab talimi boshqarmasi bilan hamkorlikda taʼlim muassasalarida xavfsizlikni taʼminlash borasida amalga oshirilishi lozim boʻlgan bir qancha mavzular boʻyicha davra suhbatlari tashkil etib kelinmoqda.
Jumladan, kuni kecha viloyat "Qoʻriqlash" boshqarmasi masʼullari tomonidan yangi oʻquv yili avvalida viloyatdagi mavjud umumtaʼlim maktablarida xizmat olib borayotgan idoraviy qorovullik boʻlinmalari ishchi-xizmatchilarining xizmat vazifalari va majburiyatlarini anglatish, javobgarlik xissini orttirish, oʻquv yili davomida xar qanday ehtimoliy-salbiy holatlarning oldini olish va huquqni muhofaza qiluvchi organlar bilan hamkorlikda ishlash koʻnikmalarini yaxshilash yuzasidan uchrashuv tashkil etildi.
Soʻz olganlar Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar mahkamasining “Idoraviy harbiylashtirilgan qoʻriqlash hamda idoraviy qorovullik boʻlinmalari faoliyatini tashkil etish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi qarori mazmun-mohiyatini yetkazib, begona shaxslarni hududga kirib ketishini aniqlovchi hamda turniket qurilmalarini oʻrnatish, bu orqali maktablarda xavfsizlikni taʼminlash boʻyicha batafsil maʼlumotlar berildi.

Организуются «круглые столы», посвященные вопросам обеспечения безопасности в образовательных учреждениях
Управление «Охраны» Национальной гвардии Джизакской области совместно с Управлением дошкольного и школьного образования организуют круглые столы, посвященные вопросам обеспечения безопасности в образовательных учреждениях.
Так, в ходе очередного подобного мероприятия выступившие с речью рассказали об обязанностях сотрудников подразделений ведомственной охраны, несущих службу в общеобразовательных учреждениях области, а также подчеркнули необходимость сохранения бдительности даже перед началом нового учебного года и недопущения различных неблагоприятных случаев. Кроме того, были обсуждены меры по повышению навыков работы во взаимодействии с правоохранительными органами.
В рамках мероприятия специалисты также проинформировали собравшихся о сути и значении Постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан «О мерах по организации деятельности ведомственной военизированной охраны и подразделений ведомственной охраны», а также предоставили подробную информацию о порядке установки турникетных устройств, обнаруживающих проникновение посторонних лиц на территорию образовательного учреждения.