Xodimlarning ruhiy salomatligini muhofaza qilish, faoliyat samaradorligini oshirishga qaratilgan oʻquv-seminar hamda trening mashgʻulotlari tashkil etildi
Toshkent viloyati Qoʻriqlash boshqarmasi psixologlari tomonidan shaxsiy tarkib oʻrtasida stressga qarshi sogʻlom immunitetni shakllantirish maqsadida “Stressni boshqarish modeli” mavzusida oʻquv-seminar hamda trening mashgʻulotlari oʻtkazildi.
Tadbir davomida psixologlar tomonidan stress haqida tushunchalar, stressning turlari, uning inson organizmi va ruhiy holatiga taʼsiri haqida maʼlumotlar berildi. Amaliy mashgʻulotlar davomida xodimlar stressni samarali boshqarishning turli xil usullari bilan tanishtirildilar.
Xodimlarda stressga bardoshlilikni oshirish, kasbiy va shaxsiy motivlarni rivojlantirish maqsadida “Qiyoslovchi qafas”, “Hayot gʻildiragi”, “Kim chaqqon”, “Soyabon va tayoqcha” shuningdek “Koʻrinmas sovgʻa va samimiy tilak” nomli psixologik trening mashgʻulotlari oʻtkazildi.
Bundan tashqari, Qoraqalpogʻiston Respublikasi Qoʻriqlash boshqarmasining psixolog xodimlari tomonidan ham shaxsiy tarkib orasida stress holatining oldini olish va ularning xizmatga boʻlgan munosabatini yanada oshirish maqsadida "Stressga qarshi sogʻlom psixologik immunitetni shakllantirish" mavzusida trening mashgʻulotlari oʻtkazildi.
Tashkil etilgan oʻquv-seminar va trening mashgʻulotlari shaxsiy tarkibning kasbiy samaradorligini oshirishga, xizmat jarayonilarida, shuningdek ularning shaxsiy hayotlarida ruhiy barqarorliklarini taʼminlashga, hamda xizmat jamoalarida sogʻlom psixologik muxitni shakllantirishga xizmat qildadi.

Training seminars and trainings aimed at protecting the mental health of employees and improving the effectiveness of their activities have been organized
Psychologists of the Directorate of Protection of Tashkent region conducted training seminars and trainings on the topic "Stress management model". The main purpose of these events was to form a healthy immunity to stress among the personnel.
During the seminars, psychologists spoke in detail about the concepts of stress, its types and effects on the human body and mental state. Practical classes were devoted to various methods of effective stress management, which allowed employees to master important skills for maintaining psychological balance.
Psychological trainings were conducted to increase stress tolerance and develop professional and personal qualities of employees. Within the framework of these classes, various techniques were used, such as "Comparative cage", "Wheel of Life", "Who is faster", "Umbrella and wand", as well as "Invisible gift and sincere wish".
In addition, psychologists from the Directorate of Protection of the Republic of Karakalpakstan organized trainings on the topic "Formation of healthy psychological immunity to stress." These events were aimed at preventing stress among the personnel and strengthening their attitude to service.
As a result of the organized educational seminars and training sessions, it was possible to achieve an increase in the professional effectiveness of employees, ensuring their mental stability both during the service and in their personal lives. A healthy psychological environment was also created in the service teams.