Qoʻriqlash departamentida xizmat qilayotgan xodimlarning maʼnaviy savodxonligini oshirish, dunyoqarashini kengaytirish maqsadida hududlarda doimiy ravishda maʼnaviy-maʼrifiy tadbirlar oʻtkazilib kelinmoqda. Xususan, hududlardagi boshqarmalarda kitobxonlik, uch avlod uchrashuvlari, zakovat intellektual oʻyinlari, tarixiy qadamjolar, muzeylarga sayohatlar tashkil etilib, xodimlarimizning bilim va koʻnikmalari mustahkamlanmoqda.
Ichki ishlar organlarida oʻtkazilayotgan “Maʼnaviyat oyligi” doirasida kuni kecha Qoraqalpogʻiston Respublikasi hamda Surxondaryo viloyati Qoʻriqlash boshqarmasi xodimlari ishtirokida axborot-kutubxona markazlarida “Kitob – maʼrifat manbai!” mavzusida davra suhbatlari oʻtkazildi.
Tadbirlarda aholi oʻrtasida kitobxonlikni keng targʻib qilish, kitob mutolaasining inson maʼnaviyati va intellektual salohiyatini oshirishda tutgan oʻrni haqida fikr almashilib, shaxsiy tarkibning kelajagi uchun xizmat qiladigan adabiyotlar bilan tanishtirildi va kutubxona fondida saqlanayotgan kitoblar boʻyicha tushunchalar berildi.

Организованы круглые столы на тему «Книга – источник просвещения!»
В целях повышения духовной грамотности и расширения кругозора сотрудников Департамента Охраны в регионах регулярно проводятся различные духовно-просветительские мероприятия, такие как литературные вечера, встречи трёх поколений, интеллектуальные игры «Заковат», экскурсии по историческим достопримечательностям и музеям.
Так, например, в рамках «Месячника духовности», проводимого в органах внутренних дел, на днях для сотрудников Управлений охраны Республики Каракалпакстан и Сурхандарьинской области были организованы визиты в информационно-библиотечные центры, где прошли круглые столы на тему «Книга — источник просвещения!».
На мероприятиях состоялся обмен мнениями о важности широкой пропаганды чтения среди населения, роли чтения книг в повышении духовности и интеллектуального потенциала человека, ознакомление с литературой, которая послужит будущему личного состава, и разъяснение книг, хранящихся в библиотечном фонде.