Milliy gvardiya kinolog-mutaxassislarining xizmat koʻpkurashi boʻyicha ochiq musobaqasi gʻoliblari aniqlandi
Bugun Bojxona qoʻmitasining Milliy kinologiya markazida Milliy gvardiya qoʻmondonligi, Bojxona qoʻmitasi rahbariyati, shuningdek, Rossiya Federatsiyasi, Xitoy, Belarus va Qozogʻiston respublikalari huquqni muhofaza qiluvchi organlar xodimlari hamda kinolog-mutaxassislar ishtirokida Milliy gvardiya kinolog-mutaxassislarining xizmat koʻpkurashi boʻyicha ochiq musobaqasining tantanali taqdirlash marosimi boʻlib oʻtdi.
Dastlab "Toʻsiqlarni yengib oʻtish", "Umumiy tayyorgarlik", "Xizmat biatloni", "Eng yaxshi kinolog-mutaxassis" va "Eng yaxshi 4 oyoqlik doʻst" yoʻnalishlarida gʻoliblar aniqlandi.
Yakuniy natijalarga koʻra umumjamoa hisobida faxrli 1 oʻrinni Oʻzbekiston Respublikasi Milliy gvardiyasi "Qoʻriqlash" bosh boshqarmasi jamoasi, 2 oʻrinni Belarus Respublikasi, 3 oʻrinni Xitoy Xalq Respublikasi jamoasi qoʻlga kiritdi.
Eslatib oʻtamiz, musobaqada 12 ta jamoadan 27 nafar ishtirokchi oʻz mahoratlarini namoyish etgan holda, 5 kun davomida shartli jinoyatchini ushlash, umumiy mashq, xizmat biatloni, iz qidiruv hamda toʻsiqlarni yengib oʻtish shartlarida bellashishdi.

Определены победители Открытого соревнования по служебному многоборью специалистов-кинологов Национальной гвардии
Торжественная церемония награждения победителей Открытого соревнования по служебному многоборью специалистов-кинологов Национальной гвардии состоялась сегодня в Национальном кинологическом центре Таможенного комитета с участием командования Национальной гвардии, руководства Таможенного комитета, а также специалистов-кинологов и сотрудников правоохранительных органов России, Китая, Казахстана и Беларуси.
На церемонии объявили призеров в отдельных видах программы соревнования, таких как упражнения общей дрессировки, преодоление кинологической полосы препятствий, служебный биатлон, а также в номинациях «Лучший специалист-кинолог» и «Лучший четвероногий друг».
Затем прозвучали имена победителей в общекомандном зачете. Так, команда Главного управления «Охраны» Национальной гвардии Республики Узбекистан заняла почетное 1 место, команда Республики Беларусь – 2 место, команда Китайской Народной Республики – 3 место.
Напомним: 12 команд из числа 27 участников на протяжении 5 дней боролись за победу и демонстрировали свое мастерство и профессионализм в таких нормативах, как задержание условного преступника, упражнения общей дрессировки, служебный биатлон, поиск по следу и преодоление препятствий.