Maʼlumki, joriy yilning 2-8 sentabr kunlari Oʻzbekiston Respublikasi boʻylab "Muzeylar haftaligi" deb eʼlon qilindi. Ushbu muhim tadbir doirasida mamlakatimiz boʻylab muzeylarga boʻlgan qiziqishni oshirish, moddiy va maʼnaviy merosimizni keng targʻib etish maqsadida turli madaniy-maʼrifiy loyihalar amalga oshirilmoqda.
Shu munosabat bilan, Xorazm viloyati Qoʻriqlash boshqarmasi xodimlari uchun qadimiy va betakror Xiva shahriga sayohat tashkil etildi. Sayohat davomida ishtirokchilar Ichan-Qalʼa davlat muzey-qoʻriqxonasi, undagi tarixiy yodgorliklar, hunarmandchilik anʼanalari va milliy meros bilan yaqindan tanishdilar. Ushbu sayohat xodimlarning kasbiy bilim va tafakkurini boyitish, yurtimizning tarixiy qimmatliklariga nisbatan hurmat va ehtirom tuygʻusini mustahkamlashga xizmat qildi.
Bundan tashqari, shaxsiy tarkibning boʻsh vaqtini mazmunli tashkil etish, tariximizga oid bilimini yanada mustahkamlash maqsadida Navoiy viloyati Qoʻriqlash boshqarmasi xodimlari uchun Navoiy shahridagi Qatagʻon qurbonlari xotirasi muzeyiga ekskursiya tashkil etildi.
Muzeyda xodimlar Vatanimizning tarixiy oʻtmishi, tinchligimiz yoʻlida jon fido qilgan ota-bobolarimiz haqida batafsil tushunchalarga ega boʻlishdi. Mazkur tadbirlardan koʻzlangan asosiy maqsad, xodimlarimizning bilim saviyalarini yana oshirish, ulardagi Vatanimiz tarixiga oid bilimlarini yanada mustahkamlashdan iborat.

Неделя музеев: духовно-просветительские мероприятия для сотрудников охраны
С 2 по 8 сентября в Республике Узбекистан проходит «Неделя музеев» — масштабное культурно-просветительское мероприятие, направленное на популяризацию материального и духовного наследия страны.
В рамках этой инициативы для сотрудников Управления охраны Хорезмской области была организована познавательная поездка в древний город Хива. Участники экскурсии посетили Государственный музей-заповедник Ичан-Кала, где ознакомились с историческими памятниками, традиционными ремёслами и национальным наследием региона. Поездка способствовала расширению профессионального кругозора сотрудников и укреплению их уважения к историческому достоянию Узбекистана.
Наряду с этим для сотрудников Управления охраны Навоийской области была проведена экскурсия в Музей памяти жертв репрессий города Навои. Сотрудники получили возможность глубже изучить историческое прошлое страны и узнать о подвигах предков, отстоявших мирную жизнь будущих поколений.
Данные мероприятия направлены на повышение образовательного уровня сотрудников и укрепление их знаний об истории родной земли, а также на организацию содержательного досуга личного состава.