MILLIY QADRIYATLARIMIZ TARANNUM ETILDI
Termiz shahridagi Yoshlar markazida Milliy gvardiya Surxondaryo viloyati boʻyicha boshqarmasi, viloyat "Qoʻriqlash" boshqarmasi hamda Mudofaa ishlari boshqarmasi xodimlari uchun madaniy-maʼrifiy tadbir tashkil etildi. "Alpomishlar oʻtgan bu diyor!" mavzusida oʻtkazilgan tadbirda, Respublika maʼnaviyat va maʼrifat markazi rahbari, senator Minhojiddin Hojimatov, falsafa fanlari doktori, professor Jamila Shermuhammedova ishtirok etdilar.
Aytish kerakki, bugungi kunda viloyatda ot sportini rivojlantirishga, yosh chavandozlarni tarbiyalashga, harbiy xizmatchilar orasida vohaning qadimiy musiqa asbobi – doʻmbira chertishga, chanqovuz chalishga boʻlgan koʻnikmasini shakllantirish, mardlik, jasorat, sadoqat va vafo kabi buyuk qadriyatlar ulugʻlangan “Alpomish” singari noyob dostonlar mutolaasini yoʻlga qoʻyishga eʼtibor qaratilmoqda. Mazkur tadbirda ham ishtirokchilar surxon milliy cholgʻusi boʻlgan doʻmbira chertishib, oʻzlarining baxshichilik sanʼatlarini namoyish etishdi.
Tashrif buyurgan maʼnaviyat targʻibotchilari tomonidan, qorabayir zotli otlarni yetishtirishni ommalashtirish, milliy anʼana va baxshichilik sanʼatimizni asrab-avaylash, uni yosh avlodga yetkazish, targʻibotini kuchaytirish lozimligi taʼkidlandi. Maʼnaviy yetuk xodimlar – vatanimiz qalqoni ekanligi eʼtirof etildi. Tadbir doirasida Yangi Oʻzbekistonimizda amalga oshirilayotgan islohotlar, shuningdek, surxon vohasida ot sportini rivojlantirish borasida Milliy gvardiya huzuridagi Qorabayir otlari mahorat maktabi va Chavandozlar maktabi faoliyati xususida videorolik namoyish etildi. Uchrashuvda faol ishtirok etganlar esdalik sovgʻalari bilan taqdirlandilar.

NATIONAL VALUES ARE GLORIFIED
A cultural and educational event was organized in the Youth Center of Termez city for employees of the National Guard Department for Surkhandarya region, the Directorate of "Protection" and the Department of Defense Affairs. The event under the slogan "The Land of Alpomysh!" was attended by the head of the Republican Center for Spirituality and Enlightenment, Senator Minkhojiddin Khozhimatov, as well as Doctor of Philosophy, Professor Jamila Shermukhammedova.
It should be noted that today equestrian sports are developing in the region, great attention is paid to the education of young riders, the formation of skills of playing ancient musical instruments dombra, drums, chankovuz. In this regard, the participants of this event played national instruments and demonstrated their art of bakhshi, performing unique epics that glorify such great values as bravery, courage, loyalty and devotion.
The speakers stressed the need to popularize Karabair horses, preserve our national traditions and values, especially the art of bakhshi, as well as transfer them to the younger generation. Within the framework of the event, a video was presented about the activities of the Karabayr Equestrian School and the Riding School under the National Guard, as well as the reforms implemented in the New Uzbekistan for the development of equestrian sports. At the end of the event, active participants were awarded.