MUZEYLAR – MADANIY-MAʼNAVIY MEROS OʻCHOGʻIDIR
Muzeylar — tarixning sirli xilqatlarini oʻzida mujassam etgan holda xalqlar madaniyatini, qadriyatlarini tarannum etuvchi maskan va davlatlarni bir-birlariga yaqinlashtiruvchi koʻprik hisoblanadi. Ichki ishlar vazirligi huzuridagi Qoʻriqlash Departamenti xodimlarini oʻz tarixiga hurmat ruhida tarbiyalash, ularda ajdodlar qoldirgan boy madaniy merosni asrab avaylash tuygʻularini shakllantirish maqsadida muzeylarga sayohatlar tashkil etilmoqda.
Jumladan, kuni kecha Fargʻona viloyati Qoʻriqlash boshqarmasi shaxsiy tarkibi uchun viloyat tarixi va madaniyati davlat muzeyiga ekskursiya uyushtirildi. Tashrif davomida xodimlar muzeyning "Amaliy sanʼat" boʻlimida qadimiy xalqlarning uy-roʻzgʻor buyumlari bilan tanishgan boʻlsalar, "Etnografiya" boʻlimidan esa kiyim-kechaklar oʻrin olgan. Muzey ilmiy xodimlari viloyat tarixi, bu maskanlarda yashagan mahalliy xalqlarning turmush tarzi haqida soʻzlab berishdi.
Bu kabi sayohat Namangan viloyati Qoʻriqlash boshqarmasi xodimlari uchun ham uyushtirildi. Taʼkidlash joizki, Namangan viloyat tarixi va madaniyati muzeyi Namanganning oʻz tarixini, madaniyati va anʼanalarini chuqur oʻrganish, yosh avlodga oʻtgan davrlarning boy merosini tadqiq qilish uchun muhim markaz hisoblanadi. Muzeydagi eksponatlar viloyatning madaniy-tarixiy hayotini, u yerda yashagan odamlarning turmush tarzini, milliy qadriyatlarni, shuningdek, oʻtgan asrlardan qolgan madaniy yodgorliklarni oʻz ichiga oladi.
Muzeyga uyushtirilgan bu kabi sayohatlar xodimlarning maʼnaviy dunyosini boyitish, yosh avlodni Vatanga muhabbat va sadoqat ruhida tarbiyalash, milliy anʼana va qadriyatlarini oʻrganish, ularni targʻib etish va kelgusi avlodlarga yetkazishda muhim ahamiyat kasb etadi.

MUSEUMS — CENTERS OF CULTURAL AND SPIRITUAL HERITAGE
Museums are places that embody the mysterious wonders of history, glorify the culture and values of peoples and are a bridge that unites countries. Museum tours are regularly organized for employees of the Department of Protection under the Ministry of Internal Affairs in order to foster respect for history and create a sense of preserving the rich cultural heritage of their ancestors.
In particular, a few days ago, an excursion to the State Museum of History and Culture of the region was organized for the personnel of the Directorate of Protection of Ferghana region. During the visit, the staff got acquainted with the household items of ancient peoples in the museumʼs applied arts department and clothes in the ethnography department. The museumʼs specialists told about the history of the region and the way of life of local residents.
A similar tour was organized for the staff of the Directorate of Protection of Namangan region. It is worth emphasizing that the Namangan Regional Historical and Cultural Museum is an important center for in-depth study of the history, culture and traditions of Namangan, as well as for exploring the rich heritage of past eras passed on to the younger generation. The museumʼs exhibits tell about the cultural and historical life of the region, the way of life of the people who lived there, national values, as well as cultural relics of past centuries.
Such trips to the museum are important for enriching the spiritual world of the staff, educating the younger generation in the spirit of love and devotion to the Motherland, studying national traditions and values, popularizing them and passing them on to future generations.