MUZEYLAR – MADANIY-MAʼNAVIY MEROS OʻCHOGʻIDIR
Muzeylar — tarixning sirli xilqatlarini oʻzida mujassam etgan holda xalqlar madaniyatini, qadriyatlarini tarannum etuvchi maskan va davlatlarni bir-birlariga yaqinlashtiruvchi koʻprik hisoblanadi. Ichki ishlar vazirligi huzuridagi Qoʻriqlash Departamenti xodimlarini oʻz tarixiga hurmat ruhida tarbiyalash, ularda ajdodlar qoldirgan boy madaniy merosni asrab avaylash tuygʻularini shakllantirish maqsadida muzeylarga sayohatlar tashkil etilmoqda.
Jumladan, kuni kecha Fargʻona viloyati Qoʻriqlash boshqarmasi shaxsiy tarkibi uchun viloyat tarixi va madaniyati davlat muzeyiga ekskursiya uyushtirildi. Tashrif davomida xodimlar muzeyning "Amaliy sanʼat" boʻlimida qadimiy xalqlarning uy-roʻzgʻor buyumlari bilan tanishgan boʻlsalar, "Etnografiya" boʻlimidan esa kiyim-kechaklar oʻrin olgan. Muzey ilmiy xodimlari viloyat tarixi, bu maskanlarda yashagan mahalliy xalqlarning turmush tarzi haqida soʻzlab berishdi.
Bu kabi sayohat Namangan viloyati Qoʻriqlash boshqarmasi xodimlari uchun ham uyushtirildi. Taʼkidlash joizki, Namangan viloyat tarixi va madaniyati muzeyi Namanganning oʻz tarixini, madaniyati va anʼanalarini chuqur oʻrganish, yosh avlodga oʻtgan davrlarning boy merosini tadqiq qilish uchun muhim markaz hisoblanadi. Muzeydagi eksponatlar viloyatning madaniy-tarixiy hayotini, u yerda yashagan odamlarning turmush tarzini, milliy qadriyatlarni, shuningdek, oʻtgan asrlardan qolgan madaniy yodgorliklarni oʻz ichiga oladi.
Muzeyga uyushtirilgan bu kabi sayohatlar xodimlarning maʼnaviy dunyosini boyitish, yosh avlodni Vatanga muhabbat va sadoqat ruhida tarbiyalash, milliy anʼana va qadriyatlarini oʻrganish, ularni targʻib etish va kelgusi avlodlarga yetkazishda muhim ahamiyat kasb etadi.

МУЗЕИ — ЦЕНТРЫ КУЛЬТУРНОГО И ДУХОВНОГО НАСЛЕДИЯ
Музеи — это места, которые олицетворяют таинственные чудеса истории, прославляют культуру и ценности народов и являются мостом, объединяющим страны. Экскурсии в музеи регулярно организуются для сотрудников Департамента охраны при Министерстве внутренних дел с целью воспитания уважения к истории и формирования чувства сохранения богатого культурного наследия предков.
В частности, на днях для личного состава Управления охраны Ферганской области была организована экскурсия в Государственный музей истории и культуры области. Во время визита сотрудники познакомились с предметами быта древних народов в отделе прикладного искусства музея и одеждой в отделе этнографии. Специалисты музея рассказали об истории края и быте местных жителей.
Подобная экскурсия была организована и для сотрудников Управления охраны Наманганской области. Стоит подчеркнуть, что Наманганский областной историко-культурный музей является важным центром для глубокого изучения истории, культуры и традиций Намангана, а также для исследования богатого наследия прошлых эпох, передаваемого молодому поколению. Экспонаты музея рассказывают о культурной и исторической жизни региона, образе жизни проживавших там людей, национальных ценностях, а также о культурных реликвиях прошлых веков.
Подобные походы в музей имеют важное значение для обогащения духовного мира сотрудников, воспитания подрастающего поколения в духе любви и преданности Родине, изучения национальных традиций и ценностей, их популяризации и передачи будущим поколениям.