Muzeylar haftaligi doirasida Andijon viloyati Qoʻriqlash boshqarmasi xodimlari tomonidan buyuk davlat arbobi, shoir va mutafakkir Zahiriddin Muhammad Bobur xotirasiga bagʻishlangan “Bogʻi Bobur” yodgorlik majmuasiga tashrif uyushtirildi.
Tashrif davomida ishtirokchilar Bobur bobomizning yuksak viqor bilan qad rostlagan haykali hamda majmua hududida joylashgan ramziy qabri bilan yaqindan tanishdilar. Shuningdek, ular Bobur Mirzoning hayoti, faoliyati, ilmiy va adabiy merosi hamda uning jahon sivilizatsiyasida tutgan oʻrni haqida batafsil maʼlumotlarga ega boʻldilar. Mazkur tashrif xodimlarda vatanparvarlik tuygʻularini yanada oshirish, milliy tariximiz va maʼnaviy merosimizga boʻlgan hurmatni mustahkamlashga xizmat qildi.
Shu bilan birga Sirdaryo viloyati Qoʻriqlash boshqarmasi xodimlari uchun Guliston Davlat universiteti tuzilmasidagi Qatagʻon qurbonlari xotirasi muzeylariga sayoxat uyushtirildi. Bu muzey el-yurtimiz ozodligi, erkinligi va mustaqilligi uchun olib borilgan koʻp yillik mashaqqatli kurashlarni xaqqoniy va toʻlaqonli aks ettirish, mustabid tuzum davridagi ommaviy qatagʻonlar tufayli qurbon boʻlgan, insoniylik shaʼni, qadr-qimmati toptalgan vatandoshlarimizning xotirasini abadiylashtirish, yosh avlod qalbida Vatanga muhabbat, istiqlol gʻoyalariga sadoqat tuygʻularini singdirish maqsadida 2019-yi 1-fevraldan oʻz faoliyatini boshlagan.
Xodimlar bu yerda qatagʻon qurbonlari xaqidagi hamda arxiv xujjatlari, fotosuratlar, ashyoviy buyumlar, kitoblar, videomateriallar bilan koʻplab maʼlumotlarga ega boʻlishdi.

Культурно-просветительские мероприятия в рамках Недели музеев
В рамках проведения Недели музеев сотрудники Управления охраны Андижанской области совершили визит в мемориальный комплекс «Боги Бабур», посвящённый памяти выдающегося государственного деятеля, поэта и мыслителя Захириддина Мухаммада Бабура.
Во время посещения комплекса участники ознакомились с величественным памятником Бабуру и его символической могилой. Специалисты провели для гостей подробную экскурсию, рассказав о жизненном пути, государственной деятельности, научном и литературном наследии Бабура Мирзы, а также о его значимом вкладе в развитие мировой цивилизации. Этот визит способствовал укреплению патриотического духа сотрудников, повышению их уважения к национальной истории и духовному наследию страны.
Параллельно для сотрудников Управления охраны Сырдарьинской области была организована экскурсия в Музей памяти жертв репрессий при Гулистанском государственном университете. Музей начал работу 1 февраля 2019 года с целью сохранения исторической правды о борьбе народа за свободу и независимость, увековечивания памяти соотечественников, пострадавших от массовых репрессий в период тоталитаризма, а также воспитания у молодого поколения любви к Родине и преданности идеалам независимости.
В ходе посещения музея сотрудники ознакомились с обширной экспозицией, включающей архивные документы, фотографии, вещественные доказательства, книги и видеоматериалы, рассказывающие о трагических страницах истории и судьбах жертв репрессий.