Mintaqaviy oʻquv markazlarida tahsil olayotgan tinglovchilar uchun kitob yarmarkalari hamda kutubxonalarga tashriflar tashkil etildi
Qoraqalpogʻiston Respublikasi hamda Toshkent mintaqaviy oʻquv markazlarida tahsil olayotgan tinglovchilarining kitobxonlikka boʻlgan qiziqishlarini oshirish, maʼnaviy dunyolarini boyitish hamda oilaviy kitobxonlik anʼanalarini mustahkamlash maqsadida kitob yarmarkalari hamda kutubxonalarga tashriflar tashkil etildi.
Yarmarkalarda turli yosh va qiziqishlarga mos badiiy, ilmiy-ommaviy, bolalar hamda tarbiyaviy adabiyotlar keng namoyish etildi. Xodimlar nafaqat oʻzlari uchun, balki farzandlari va oila aʼzolari uchun ham turli xil mazmunli kitoblar xarid qildilar.
Bundan tashqari, kutubxonalarga tashriflar davomida sohalarga oid eng sara kitoblar taqdim etilib, ularning mazmuni, foydali jihatlari haqida batafsil maʼlumot berildi. Yangi kitoblar taqdimotlari hamda adabiyot, psixologiya, shaxsiy rivojlanish boʻyicha kitoblar atrofida ochiq suhbat va munozaralar tashkil etildi. Xodimlar oʻz fikrlari va taassurotlarini oʻrtoqlashdi.
Ushbu tadbirlarni oʻtkazishdan asosiy maqsad – xodimlarda kitobxonlik madaniyatini kuchaytirish, ularni oʻz ustida ishlashga, bilimlarini oshirib borishga undash, jamoa ichida fikrlash doirasini kengaytirish, innovatsion gʻoyalarni ilgari surishga zamin yaratish, intellektual muhitni rivojlantirish va sogʻlom raqobatni kuchaytirishdan iborat.

Для слушателей региональных учебных центров организованы книжные ярмарки и визиты в библиотеки
В рамках программы по развитию читательской культуры и укреплению семейных традиций чтения для слушателей региональных учебных центров Республики Каракалпакстан и Ташкента организованы книжные ярмарки и экскурсии в библиотеки.
На ярмарках была представлена разнообразная литература: художественная, научно-популярная, детская и воспитательная. Эти издания отвечали самым разным интересам и возрастным категориям. Сотрудники с энтузиазмом приобретали книги не только для себя, но и для членов своих семей.
В библиотеках проводились увлекательные мероприятия. Участники знакомились с лучшими произведениями из различных областей знаний, получали подробные рекомендации по их содержанию и практической ценности. Особое внимание уделялось презентациям новых книг, а также открытым дискуссиям о литературе, психологии и личностном развитии. Сотрудники активно делились своими впечатлениями и мыслями.
Главная цель этих мероприятий заключалась в формировании устойчивой культуры чтения среди сотрудников, стимулировании их стремления к самосовершенствованию и расширению кругозора. Кроме того, такие встречи способствовали развитию интеллектуальной среды и укреплению здоровой профессиональной конкуренции. В результате удалось не только обогатить духовный мир участников, но и создать прочную основу для их дальнейшего профессионального и личностного роста.