Andijon viloyati yoshlari bilan ishlash samaradorligini oshirish boʻyicha Milliy gvardiya respublika ishchi guruhi faoliyati
Yoshlarning bandligini taʼminlash, muammolarini hal etish, ularning iqtidorlarini qoʻllab-quvvatlash, sportga jalb etish va ular oʻrtasida huquqbuzarlik va jinoyatchilikni oldini olish yuzasidan respublika yoshlari vazirlik va idoralarga biriktirib berildi. Hozirda Andijon viloyatidagi biriktirilgan yoshlar bilan manzilli ishlash boʻyicha viloyat va tuman hokimliklari, huquqni muhofaza qiluvchi idoralar, Yoshlar ishlari agentligi va "mahalla yettiligi" va masʼul tashkilotlar bilan hamkorlikda Milliy gvardiya qoʻmondonligi respublika ishchi guruhi ish olib borayapti.
Dastavval respublika ishchi guruhi rahbari Milliy gvardiya qoʻmondoni oʻrinbosari polkovnik S.Mamayusupov raisligida voyaga yetmaganlar orasida sodir boʻlayotgan qonunbuzarliklar va ularning oldini olish, kelgusida hamkorlikda amalga oshiriladigan ishlarni muhokamasiga bagʻishlangan video selektor yigʻilishi oʻtkazildi.
Videoselektor davomida voyaga yetmaganlar oʻrtasida jinoyatchilik va huquqbuzarliklarni oldini olish borasida Milliy gvardiya psixolog-inspektorlar va profilaktika inspektorlari, "mahalla yettiligi" hamkorligini jadallashtirish boʻyicha maʼruzalar qilindi. Ushbu yoʻnalishdagi mavjud muammolar yuzasidan muhokamalar oʻtkazildi va masʼullarga topshiriqlar berildi.
Shundan soʻng Namangan va Andijon viloyatlarida yoshlarni vatanparvarlik, jamiyat hayotiga daxldorlik, qonunga hurmat ruhida tarbiyalash va kasbga yoʻnaltirish boʻyicha navbatdagi “Vatanning sodiq yoshlari” nomli oʻquv yigʻini oʻtkazildi.
Oʻquv yigʻini doirasida "Yoshlar va rahbar uchrashuvi" tadbiri ham ochiq va samimiy ruhda oʻtkazildi.
Shuningdek, yoshlar bilan ishlash tizimini yanada rivojlantirish, ular oʻrtasida sport, madaniy-maʼrifiy ishlar samaradorligini oshirish boʻyicha tadbirlar boshlab yuborildi. Shaxmat-shashka, boks, mini-futbol, stol tennisi, kamondan otish, ot sporti, voleybol, basketbol, yengil atletika, suzish va konsert dasturlari oʻtkazilmoqda.

Деятельность республиканской рабочей группы Национальной гвардии по повышению эффективности работы с молодежью Андижанской области
В целях обеспечения занятости молодежи, оказания всестороннего содействия в решении проблем и реализации ее потенциала, привлечения к спорту, пресечения случаев нарушений законности и правопорядка, молодежь нашей республики закреплена за министерствами и ведомствами. В настоящее время Республиканская рабочая группа командования Национальной гвардии совместно с областными и районными хокимиятами, правоохранительными органами, Агентством по делам молодежи, «махаллинской семеркой» и другими ответственными организациями проводят в Андижанской области адресную работу с закрепленной молодежью.
Так, под председательством руководителя Республиканской рабочей группы, заместителя командующего Национальной гвардией полковника С.Мамаюсупова организовано видеоселекторное заседание, посвященное вопросам профилактики правонарушений среди несовершеннолетних, а также дальнейшего развития сотрудничества в этом направлении.
В рамках заседания обсуждены меры по активизации сотрудничества психологов-инспекторов Национальной гвардии, инспекторов профилактики и «махаллинской семерки». Наряду с этим проанализированы существующие проблемы в данном направлении, после чего должностным лицам даны поручения по решению этих проблем.
Помимо этого в Наманганской и Андижанской областях организованы учебные сборы под лозунгом «Преданная родине молодежь» и «Встреча руководителей с молодежью» с целью воспитания молодежи в духе патриотизма, ее вовлеченности в общественную жизнь, а также профессиональной ориентации.
В завершение данных работ проведены соревнования по шахматам, шашкам, боксу, мини-футболу, настольному теннису, стрельбе из лука, конному спорту, волейболу, баскетболу, легкой атлетике, плаванию, а также концертные программы с целью дальнейшего развития системы работы с молодежью, повышения эффективности спортивной, культурно-просветительской деятельности среди них.