Samarqand viloyati Qon quyish stansiyasi tomonidan davlatimiz rahbarining 2022 yil 9 avgustdagi “Respublikada qon bilan ishlash xizmati muassasalari faoliyatini yanada takomillashtirish va aholi orasida begʻaraz donorlik harakatini rivojlantirish choralari toʻgʻrisida”gi qarori ijrosini taʼminlash maqsadida joylarda “Men donorman” xayriya aksiyalari tashkil etilmoqda. Navbatdagi aksiya Samarqand shahar "Qoʻriqlash" boʻlimida oʻtkazildi.
Maxsus koʻchma avtobusda tashrif buyurgan Samarqand viloyat qon quyish stansiyasi mutaxassislari yigʻilganlarga qon olish jarayoni qanday kechishi, qon topshiradiganlarga qoʻyiladigan talablar va ularning huquqlari, sanitariya-gigiyena qoidalariga amal qilish toʻgʻrisida tushunchalar berib oʻtdi. Sogʻlom kishining qon topshirishi oʻz salomatligi uchun nechogʻlik foydali ekanligi, qolaversa, topshirilgan qon davolanishi qiyin boʻlgan onkogematologik va talassemiya kasalliklariga chalingan bemorlar hayotini saqlab qolishda muhim oʻrin tutishi xususida ham toʻxtalib oʻtdi.
Shundan soʻng, "Qoʻriqlash" boʻlimida xizmat vazifasini oʻtayotgan koʻngilli xodimlar oʻz ixtiyori bilan “Men donorman” aksiyasida faol ishtirok etib begʻaraz qon topshirishdi.

In order to ensure the implementation of the Decree of the head of our state dated August 9, 2022 "On measures to further improve the activities of blood service institutions and the development of the gratuitous donor movement among the population of the republic", charity events "I am a donor" are organized locally. Another similar action took place in the department of "Protection" of Samarkand city.
The specialists of the blood transfusion station of Samarkand region, who arrived at the department on a special mobile bus, informed the employees of the "Protection" service about the blood donation process, the requirements for donors and their rights, as well as the importance of observing sanitary and hygienic rules. Along with this, it was noted how beneficial blood donation is for human health, and that it plays an important role in saving the lives of those in need of it, suffering from difficult-to-treat oncohematological and thalassemic diseases.
After the briefing, employees of the department of "Protection" took part in the "I am a donor" campaign and voluntarily donated blood.