“GIYOHVANDLIK – ASR VABOSI” SHIORI OSTIDA DAVRA SUHBATI O‘TKAZILDI
Inson salomatligi jismoniy tarbiya va faol harakatlar, sog‘lom turmush tarzi orqali mustahkamlansa, afsuski, jamiyatda o‘z salomatligiga befarq, bilib bilmay giyohvandlik deya atalmish qora ko‘chaga kirib qolayotganlar ham uchramoqda. Ayniqsa internet tarmog‘i orqali turli ko‘rinishdagi giyohvandlik moddalarining targ‘ib etilayotganligi esa kishidan har qadamda ogohlikni talab etmoqda.
“Giyohvandlik - asr vabosi” shiori ostida tashkil etilgan davra suhbatida Samarqand shahar “Qo‘riqlash” bo‘limi shaxsiy tarkibi ishtirok etib, ushbu zahri qotilning salbiy jihatlari, turli tarkibida narkotik moddalarni o‘zida saqlovchi moddalar insonni ham aqliy ham jismoniy tanazzulga yetaklashi haqida so‘z bordi.
Shu bilan birga mutaxassislar qo‘riqlanayotgan obyektlarga qora dorini olib kirishga urinish kabi noxush holatlar uchramasligi uchun yanada sergaklik bilan xizmat olib borishi, nazoratni yanada kuchaytirishlari, har bir nazorat o‘tkazish postlarida fuqarolar, ishchi-xizmatchilarning shaxsiy va boshqa turdagi buyumlarni diqqat bilan ko‘zdan kechirishlari, qo‘riqdagi joylarni xavfsizligini ta’minlash barobarida ertamiz egalarining ham sog‘lom bo‘lib o‘sishlarida ko‘makdosh bo‘lishini e’tirof etdilar.
Turli ko‘rinishlarda tarqatishga harakat qilinayotgan narkotik moddalarning noqonuniy aylanmasiga chek qo‘yish, ayniqsa, qo‘riqdagi turli bino va inshootlarga ushbu ajal urug‘ini kirishiga yo‘l qo‘ymaslik har bir xodimdan katta e’tibor, o‘z ishiga yanada mas’uliyat bilan qarashni, xizmat burchini vijdonan bajarishini talab etishi tushuntirildi.

A ROUND TABLE WAS HELD UNDER THE SLOGAN "DRUG ADDICTION IS THE PLAGUE OF THE CENTURY"
Human health is strengthened through physical culture and active activity, as well as a healthy lifestyle. Unfortunately, there are also those who are indifferent to their health. Especially the sale of various types of drugs on the Internet requires special awareness and vigilance of citizens.
In the department of "Protection" of Samarkand city, a round table was organized under the slogan "Drug Addiction is the plague of the century", in which the personnel of the department took part. During the event, it was emphasized that narcotic drugs lead to psychological and physical deterioration of a person's condition.
At the same time, experts noted that greater vigilance should be exercised in order to avoid unpleasant situations, such as an attempt to smuggle drugs into protected facilities, carefully inspect personal and other belongings of citizens, workers and employees at each checkpoint.
In addition, it was noted that the suppression of illicit trafficking of narcotic substances, which are trying to distribute in various forms, requires great attention from each employee, responsible service, conscientious performance of their duties.