ЁРҚИН ХОТИРАНГИЗ ҚАЛБЛАРДА МАНГУ ЯШАЙДИ
“Хотира ва қадрлаш куни” муносабати билан Фарғона ва Наманган вилоят "Қўриқлаш" бошқармаси масъуллари ташаббуси билан ўз хизмат вазифасини бажариш чоғида ҳалок бўлган мард ўғлонларнинг хотираси ёдга олинди. Улуғ ватан уруш даврида иштирок этган қаҳрамонлар билан суҳбатлар ташкил этилди.
Ўзбекистон Республикаси Миллий гвардияси Фарғона вилояти "Қўриқлаш" бошқармаси масъул вакиллари, хизмат вазифасини бажариш чоғида ҳалок бўлган Қува тумани "Акбаробод” маҳалласида туғилиб ўсган, марҳум Эркинжон Акбаров ҳамда Фарғона тумани "Илғор" маҳалласида яшаган Рустам Матазимовларнинг оила аъзолари ҳолидан хабар олишиб, уларнинг хонадонларига ташриф буюрдилар.
Бу жараёнда мард ва жасур ўғлонларнинг порлоқ хотираси, юксак инсонийлик фазилатлари ҳамда кўрсатган жасоратлари ёдга олинди. Марҳумларнинг ўсиб-улғаётган фарзандларига ва оила аъзоларига туҳфалар хадия этилди. Бу эса уларнинг мурғак қалбини қувончга тўлдирди. Дарҳақиқат, инсон бор экан, хотира – муқаддас.
Ҳеч ким, ҳеч нарса унут бўлмайди. Зеро, ўз Ватани тинчлиги ва камолоти йўлида азиз жонини фидо қилган ўғлонларнинг порлоқ хотираси қалбларда мангу яшайди. Бугунги тинч-хотиржам замонни асраб-авайлаш, унинг қадрига етиш эса барчамизнинг муқаддас бурчимиздир.
Наманган вилояти "Қўриқлаш" бошқармаси масъул ходимлари ҳам “Хотира ва қадрлаш куни” муносабати билан вилоятда истиқомат қилаётган “Улуғ ватан уруши” қатнашчиларининг яшаш хонадонларига ташриф буюрдилар.
Масуллар Тўрақўрғон, Поп, Норин туманларида яшовчи фахрийларнинг яшаш хонадонига хонадонига ташриф буюришиб, хонадон эгаларининг болалик хотиралари,урушнинг машаққатли йиллари ҳақида самимий суҳбат қилишди. Нуроний отахоннинг таъкидлашича билан сухбат ўтказилди, атроф мухитни тартибга солишга кўмаклашилди.
Тўрақўрғон туманидаги 3-сонли мактаб ўқувчилари билан биргаликда марҳум ходим сафдор Абдулвохидов Абдулходи Абдулазиз ўғлининг монументи пойига гулчамбар қўйилди.Усьтозларидан жасур ўғлон ҳақида қизиқарли фикрларни тингадилар. Ўқувчиларга сўнгги амгача қасамиёдига содиқ қолган асл ўғлоннинг жасорати намуна қилиб кўрсатилди.

YOUR BRIGHT MEMORY LIVES IN OUR HEARTS
On the occasion of the Day of Remembrance and Honors, employees of the Directorate of "Protection" of Ferghana and Namangan regions paid tribute to the memory of brave young men who died in the line of duty. Conversations were organized with the heroes-participants of the Great Patriotic War.
Representatives of the Directorate of "Protection" of the National Guard of Ferghana region visited family members of Erkinjon Akbarov, who was born and grew up in the mahalla "kbarabad" of Kuva district, and Rustam Matazimov, who lived in the mahalla Ilgor of Ferghana district.
During the visit, the valiant memory, high human qualities and courage of the sons were honored. Children and family members of the deceased were presented with gifts. It filled their hearts with joy. After all, as long as there is a person, memory is sacred.
No one, nothing can be forgotten. After all, the bright memory of the brave sons who sacrificed their lives for the sake of peace and perfection of their Homeland will forever remain in our hearts. It is the sacred duty of all of us to preserve and appreciate today's peacetime.
In connection with the Day of Remembrance and Honors, employees of the Directorate of "Protection" of Namangan region also visited the homes of participants of the Great Patriotic War living in the region.
Officials visited the homes of veterans living in Turakurgan, Papal, Naryn districts and had a heartfelt conversation about childhood memories and difficult war years.
Together with the pupils of school № 3 of Turakurgan district, flowers were laid at the monument to the deceased private Abdulvakhidov Abdulhadi Abdulaziz. The pupils were told about the courage of a brave employee who remained faithful to his oath until the last moment.