АЖДОДЛАРНИ ХОТИРЛАШ ВА КЕКСАЛАРНИ ЭЪЗОЗЛАШ – УЛУҒ ҚАДРИЯТ
Аждодларни хотирлаш ва кексаларни эъзозлаш улуғ қадрият ҳисобланиб, бу борада мамлакатимизда ҳар йили қабул қилинаётган дастурларда ёши улуғ, нуронийларга бўлган ҳурмат, эътибор диққат марказидадир.
Сурхондарё, Наманган, Навоий, Фарғона, Андижон, Хоразм вилоятлари ва Қорақалпоғистон Республикаси “Қўриқлаш” бошқармалари ходимлари хизмат вазифасини бажариш чоғида ҳалок бўлган тинчлик посбонларини хонадонига ташриф буюришиб уларнинг оила аъзолари ҳолидан хабар олишди.
9 май юртимизда кенг миқёсда Хотира ва қадрлаш куни катта тантаналар билан нишонланиб, 1941-1945 йиллар уруш ва меҳнат фронтида тинчлик учун курашиб ҳалок бўлган жасур ва матонатли ўғлонлар хотираси ёд этилади ҳамда уруш ва меҳнат фронтида ва юртимиз тинчлигини таъминлаш вақтида жасорат кўрсатган нуронийларимиз эъзозланиши халқимизга хос қадриятлар кўзгуси саналади.
Шу билан бирга сўнгги дақиқагача ўз азиз жонини аямай қасамёдига содиқ қолган алп ўғлонлар хотирасига Қуръон тиловат қилинди. Уларнинг мардлиги, кўрсатган жасорат ҳақида ёшларга сўзлаб берилди. Марҳумларнинг оила аъзоларига ўғлонлари кўрсатган жасорат эртамиз эгалари қалбида абадий сақланиб қолишини таъкидладилар.

VENERATION OF ANCESTORS AND RESPECT FOR THE ELDERLY IS A GREAT VALUE
Veneration of ancestors and respect for the elderly is considered a great value, and in this regard, programs aimed at respect and attention to elders are organized annually in our country.
Employees of the directorates of "Protection" of Surkhandarya, Namangan, Navoi, Ferghana, Andijan, Khorezm regions and the Republic of Karakalpakstan visited the families of employees who died in the line of duty.
On May 9, our country celebrates the Day of Remembrance and Honors on a large scale. On this day, the memory of the brave and persistent young men who fell in the battles for peace on the fronts in 1941-1945 is honored.
During the visit, prayers were read in memory of the deceased employees who remained faithful to their oath until the last minute. Along with this, the staff noted the courage and bravery of their comrades. In turn, the relatives of the victims stressed that the courage shown by their sons will forever remain in the memory and hearts of our youth.